Orbitrek – jak na nim ćwiczyć?

Artykuł zewnętrzny

Orbitrek

Zbliża się jesień a co za tym idzie krótsze dni i brzydsza pogoda. Nie zachęca to do wyjścia z domu na trening. Dlatego świetnie może się sprawdzić zakup swojego sprzętu sportowego do domu. W poniższym wpisie znajdziecie informacje nt. sprzętu, który może ułatwić domowe treningi – mowa o orbitreku. 

Czym charakteryzują się orbitreki magnetyczne, orbitreki elektromagnetyczne?

Na rynku wśród urządzeń fitness można wyróżnić trzy rodzaje orbitreków:

  • mechaniczne,
  • magnetyczne,
  • elektromagnetyczne.

Orbitrek mechaniczny odchodzi powoli w zapomnienie. Konstrukcja tego urządzenia umożliwia efektywne trenowanie, jednak bardzo często się psuje oraz jest bardzo głośny. Do użytku domowego może się sprawdzić orbitrek magnetyczny lub elektromagnetyczny. Opcja magnetyczna jest niezwykle cicha, natomiast elektromagnetyczna ma bardzo dużą ilość programów treningowych oraz posiada bezawaryjny system hamowania. Sprawdzi w przypadku osób o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Wybierając trenażer eliptyczny liczą się przede wszystkim parametry, w tym waga i umiejscowienie koła zamachowego oraz gabaryty sprzętu. 

Jeżeli część osób zastanawia się, czy wybrać orbitrek, czy rower eliptyczny to faktem jest, że ten pierwszy sprzęt angażuje dużo więcej mięśni, bo nawet 90% mięśni ciała. Wybierając orbitrek warto zwrócić wagę, jaka jest waga koła zamachowego. Zasada mówi, że im cięższa jego waga tym wyższy, maksymalny opór może być osiągnięty. Regulacja oporu może być ręczna lub elektroniczna. Umiejscowienie koła zamachowego może być z przodu lub tyłu maszyny. Na uchwytach mogą wystąpić czujniki tętna.   

Trenażer umożliwia imitowanie jazdy na rowerze, biegów narciarskich, a nawet górskich marszów.

Orbitrek profesjonalny – jak na nim ćwiczyć?

Orbitrek domowy, czy też profesjonalny nie mają skomplikowanego sposobu użytkowania. Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym nie należy do najcięższych. Warto jednak zapamiętać kilka zasad, dzięki którym można wystrzec się kontuzji, czy nadwyrężenia.

Najważniejsza kwestia to prawidłowa postawa podczas treningów. Trenując sylwetkę powinniśmy być wyprostowani, a głowa powinna być skierowana przed siebie, brzuch lekko spięty, a ręce należy umieścić na rączkach i zgiąć je w łokciach pod kątem 90 stopni. Nie należy się garbić, zbytnio pochylać, ani rozglądać się na boki. W trakcie treningu należy być skupionym na wykonywanych czynnościach.

Aby orbitrek dał oczekiwany efekt, jakim jest ładna sylwetka należy być to systematycznym oraz urozmaicać ćwiczenia. Biorąc to pod uwagę należy zarezerwować sobie kilka dni w trakcie tygodnia. Trening na trenażerze powinien trwać od 40 do 60 minut. Zbyt długa jednostka treningowa np. kilkugodzinna nie tylko nie poprawi rezultatów, ale może przyczynić się do powstania mikrourazów w najbardziej zaangażowanych w ćwiczenie mięśniach. 

Warto postawić na wszechstronny trening. Ważna jest zmiana dynamiki, obciążenia, jak również kierunku biegu. W ten sposób będziemy bardziej bodźcować organizm. Regularne treningi z pewnością przyniosą efekty dla naszego zdrowia oraz sylwetki. 

Jakie mięśnie ćwiczy orbitrek magnetyczny?

Wybierając orbitrek można być pewnym, że będzie ćwiczyć wiele mięśni. Trenując w zależności od rodzaju oraz intensywności wykonywanych ćwiczeń najbardziej angażowane są mięśnie nóg tj.: łydki czy czworogłowy mięsień uda. Podczas treningu angażuje się również mięśnie pośladków, mięśnie brzucha, pleców oraz ramiona. W zależności od tego, jakie obciążenie sobie ustawimy mniej lub bardziej będą się pompować pośladki. Można śmiało powiedzieć, że jest to trening typu full body workout. Wysiłek jest tego wart.

Niezwykle ważne jest, aby zachować prawidłową postawę, która została opisana powyżej.

Dla kogo sprawdzi się trenażer eliptyczny do treningów? 

Ćwiczenia na orbitreku powinny wybrać osoby, które chcą aktywować przy ćwiczeniach praktycznie całe ciało. Sprzęt nie obciąża stawów, więc sprawdzi się w przypadku osób w różnym wieku i kondycji. To doskonałe rozwiązanie dla fanów treningu wszystkich partii mięśni – full body workout. Możesz mieć pewność, że na orbitreku czas będzie szybko leciał, a ty będziesz w tym czasie budować swoją kondycję i sylwetkę. 

Maksymalna waga użytkownika, który może korzystać z danego modelu jest wskazany w specyfice sprzętu. Ale jest to około 120 kilogramów wagi.

Trening na trenażerze poprawia samopoczucie i sprawia, że mamy więcej energii do działania.

W jakich cenach można kupić trenażery eliptyczne?

W zależności od tego jakie mamy budżet można wyróżnić różne rodzaje sprzętu. Różnią się one budową i mocą jaką generują. Orbitreki elektromagnetyczne czy orbitreki magnetyczne to zazwyczaj droższe rozwiązanie, jednak generuje dużo wyższą moc oraz niski poziome hałasu. W przypadku orbitreków eliptycznych powietrznych i mechanicznych można liczyć na niższe ceny. Są one dużo prostsze w budowie, ale z drugiej strony o wiele głośniejsze.

Podstawowy sprzęt można znaleźć już za kilkaset złotych. Bardziej rozbudowane modele sięgają ceny nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Co najbardziej motywuje was do trenowania? Bez jakich sprzętów nie wyobrażacie sobie waszego treningu? 

Oceń post

Dodaj komentarz