Pomysły na prezent świąteczny dla babci lub dziadka

Artykuł zewnętrzny

prezent dla dziadków

Zbliża się Boże Narodzenie a wraz z nim coroczny dylemat – co kupić bliskim w prezencie świątecznym? Jaki prezent okaże się naprawdę trafiony – czyli będzie regularnie użytkowany, a przy tym wywoła radość obdarowanego? Nie bez znaczenia jest również cena – w okresie licznych wydatków zaczynamy dokładniej oglądać każdą złotówkę przed jej wydaniem. Okazuje się, że w przypadku seniorów dość łatwo jest te wymogi połączyć, kupując przyrząd do pomiaru funkcji życiowych.

Troska o zdrowie – najlepszy prezent

Podarunek umożliwiający zadbanie o zdrowie obdarowanego to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy zrobić seniorowi. W pewnym wieku zdrowie zaczyna szwankować i monitorowanie parametrów staje się obowiązkowe, aby szybko wykrywać ewentualne anomalie. Babcia czy dziadek z pewnością docenią to, że się o nich troszczymy.

Szczególnie warto rozważyć taki prezent wówczas, gdy senior cierpi z powodu przewlekłych chorób, albo też w sytuacji, gdy zauważamy iż zdrowie babci czy dziadka szwankuje, ale nie chcą oni zgłosić się do lekarza wmawiając sobie i rodzinie, że nic złego się nie dzieje.

Który ciśnieniomierz będzie najlepszy dla seniora?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy. Osoby prywatne nie muszą już korzystać z modeli zegarowych – bardzo precyzyjnych, ale trudniejszych w obsłudze. Dostępne są ciśnieniomierze półautomatyczne (samodzielnie dokonujące pomiaru ale wymagające ręcznego pompowania) oraz ciśnieniomierze w pełni automatyczne, niemal bezobsługowe. To właśnie one najlepiej nadają się do użytkowania przez osoby starsze.

Duży wybór elektronicznych ciśnieniomierzy naramiennych i nadgarstkowych (czyli takich, które zakłada się nie na zgięciu łokcia, ale w przegubie dłoni) znajdziesz w sklepie polskiego dystrybutora, na stronie https://eplaster.pl/pl/c/CisnieniomierzePulsoksymetry/89.

Sposób pomiaru ciśnienia tętniczego

Pomiar ciśnienia przy pomocy ciśnieniomierza automatycznego jest bardzo prosty. Z tego też powodu urządzenie to doskonale sprawdzi się w przypadku seniorów, którzy mają problem z tempem reakcji, niedosłuchem, ograniczoną ruchomością czy demencją.

W przypadku najpopularniejszego ciśnieniomierza naramiennego, opaskę zakłada się na zgięcie łokcia – na tyle luźno, by wchodziły pod nią dwa palce. Osoba dokonująca pomiaru siedzi nieruchomo, nie zmienia pozycji ręki, nie odzywa się. Wystarczy tylko wciśnięcie odpowiedniego guzika na urządzeniu, a to napompuje mankiet, zmierzy ciśnienie, poinformuje o zakończeniu procedury i wyświetli wynik.

Jak wybrać dobry pulsoksymetr?

Dziadek czy babcia mają już dobry ciśnieniomierz? Może więc warto postawić na pulsoksymetr. To urządzenie służące do pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Jednocześnie otrzymamy informację o tętnie.

Najpopularniejszy jest obecnie model napalcowy, szczególnie łatwy w użyciu, a zatem świetnie sprawdzający się również w przypadku osób starszych. Dzięki dokonywaniu codziennych pomiarów, senior będzie wiedział, czy jego układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo. Jest to szczególnie rekomendowane w przypadku osób cierpiących na cukrzycę i nadciśnienie, a także wówczas, gdy z uwagi na różne ograniczenia, babcia czy dziadek większość dnia spędzają w pozycji leżącej.

Badanie saturacji krok po kroku

Używanie pulsoksymetru jest jeszcze prostsze, niż ciśnieniomierza. Niewielkie urządzenie zakłada się na ciepły i suchy palec (najczęściej środkowy). Należy tylko przypilnować, aby znalazł się na środku opuszka.

Następnie wystarczy już tylko wcisnąć przycisk i poczekać na sygnał dźwiękowy, który poinformuje o zakończeniu pomiaru. Wynik zostanie wyświetlony na ekranie.

Pomysły na inne prezenty dla babci i dziadka związane ze zdrowiem

A co w przypadku seniorów, którzy mają zarówno ciśnieniomierz, jak i pulsoksymetr? Do innych przydatnych narzędzi pomiarowych należą np. porządny, szybki i precyzyjny termometr elektroniczny czy glukometr z nakłuwaczem i kompletem pasków.

Zawsze warto podarować także rozszerzony, personalizowany pakiet badań. Ostrożnie z witaminami i suplementami diety! Ich zastosowanie trzeba każdorazowo skonsultować z lekarzem prowadzącym, w celu wykluczenia możliwości zajścia reakcji krzyżowych z zażywanymi lekami.

Ciśnieniomierz, pulsoksymetr czy każde inne urządzenie służące do monitorowania podstawowych funkcji życiowych, to dobry prezent nie tylko dla seniora. Tak naprawdę pomiarów powinien dokonywać każdy – nawet osoby w sile wieku, cieszące się doskonałym zdrowiem (przynajmniej pozornie). To dlatego taki sprzęt świetnie nadaje się do wyrażenia troski o bliską osobę i skłonienia jej do lepszego zadbania o zdrowie – aby była przy nas jeszcze przez wiele kolejnych wigilii.

Oceń post

Dodaj komentarz