Przygarnij Kropka – o co w tym chodziło?

Mikołaj Mikiciuk

Akcja “Przygarnij Kropka” to jedna z najbardziej interesujących i pamiętnych akcji marketingowych prowadzonych przez telewizję TVN. Przez wiele lat pamiętana i wspominana przez widzów, ta kreatywna inicjatywa zyskała popularność i zdobyła uznanie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działała akcja “Przygarnij Kropka” i jak wpłynęła na odbiorców.

Początki i idea

W roku 2002 stacja telewizyjna TVN wprowadziła na antenę niezwykłą postać – radosnego niebieskiego stworka, znanego jako Kropka. Akcja “Przygarnij Kropka” była interaktywnym konkursem, który miał na celu zaangażowanie widzów i zwiększenie popularności stacji TVN. Idea była prosta, ale jednocześnie genialna – widzowie mieli przyklejać specjalne naklejki w kształcie Kropki na ekran swojego telewizora w określonych momentach, oznaczonych czerwoną kropką na ekranie.

Jak działała akcja?

Aby wziąć udział w konkursie, widzowie musieli kupić wybrane produkty, które były objęte akcją “Przygarnij Kropka”. Po zakupie tych produktów otrzymywali specjalne naklejki z wizerunkiem Kropki. Następnie, w określonym czasie, oznaczonym czerwoną kropką na ekranie telewizora, widzowie musieli przykleić naklejkę na ekran. Było to jednak możliwe tylko podczas trwania programu, bez zmiany kanału i bez odklejania naklejki przez cały czas trwania audycji.

Zrzut ekranu 2023 07 21 o 17.14.34

Nagrody i losowanie

Naświetlone naklejki z Kropką należało wysłać do siedziby TVN, aby wziąć udział w losowaniu nagród. Główna nagroda była rozdzielana na antenie telewizji, a codziennie odbywały się także losowania drobniejszych nagród. Wśród nagród można było znaleźć kwoty pieniężne, sprzęt RTV czy nawet samochód.

Reakcje i opinie

Rzeczywiście, musimy przyznać, że każdy, kto w tamtych czasach naklejał swojego kropka na ekranie, pamięta tę aukcję marketingową. Trzeba zaznaczyć, że opinie na temat tej akcji, traktującej kropkę jako formę reklamy, są różne do dnia dzisiejszego. Większość osób uważa, że nie dało się naświetlić przybysza niebieskiego wprost z kosmosu (bo jakby to było możliwe?), podczas gdy inni są przekonani, że kropkę można było naświetlić odpowiednią lampą. Niemniej jednak, prawda jest taka, że obecnie taka akcja lub podobna nie miałaby sensu.

Nadal można znaleźć wiele opinii na ten temat na forach internetowych, datowanych na październik 2003 roku. Większość klientów i widzów stacji TVN była zadowolona z tej atrakcji dla całej rodziny. Dla nas, którzy dorastali w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku, a teraz mamy już dzieci, które wychowały się w erze Internetu, trudno jest naprawdę wyjaśnić, o co tak naprawdę chodziło w tej aukcji. Kiedy opowiadamy o przyklejaniu “kropki” na logo stacji telewizyjnej na ekranie, dzieci są zaskoczone i patrzą na nas jak na kosmitów. Wtedy to był prawdziwy hit i wielkie zaskoczenie. Cała rodzina i znajomi mówili tylko o tym. Kto wie, czy stacja TVN nie zastanowi się nad reaktywacją kropki?

Oczywiście teraz akcja mogłaby odbyć się w sieci. Prawdopodobnie kropka stałaby się bohaterem jakiejś interaktywnej gry, w którą cała rodzina grałaby na laptopach, tabletach lub smartfonach. Może doczekamy się powrotu kropki w dwudziestą rocznicę lub dalej? Akcję “Przygarnij kropka” można porównać do dzisiejszych viralowych filmów lub innych aukcji, które organizuje się po to, aby o nich wszyscy mówili. Kto wie – może twórcy dzisiejszych viralowych aukcji reklamowych byli inspirowani przez kropka? Nie możemy tego jednoznacznie stwierdzić.

Przygarnij kropka – dobry, czy kiczowaty chwyt marketigkowy?

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej fenomenowi “Przygarnij Kropka” – kultowej reklamie, która w latach 90. zdobyła ogromną popularność. 


Zacznijmy od kontekstu. W latach 90. telewizory CRT były bardzo popularne i prawdopodobnie znajdowały się w większości polskich domów. W tym czasie reklamy były znacznie mniej inwazyjne niż dziś i “Przygarnij Kropka” wyróżniało się spośród wielu innych kampanii. Idea polegała na naklejeniu kropek na ekranie telewizora, które miały symulować przewidywane datakońca eksploatacji urządzenia. Miało to zachęcić konsumentów do zakupu nowego telewizora. Chwyt ten można ocenić pod wieloma względami:

  • Z jednej strony, było to bardzo innowacyjne i kreatywne podejście do reklamy. Ciekawy sposób wykorzystania medium telewizyjnego, który przyciągał uwagę widza. Naklejone kropki z pewnością zmuszały do refleksji i skłaniały do rozważenia ewentualnej wymiany telewizora. Było to więc skuteczne spojrzenie na problem marketingowy.
  • Z drugiej strony, może się wydawać, że chwyt ten był również trochę manipulacyjny. Tworzenie sztucznego stresu u konsumentów w celu zwiększenia sprzedaży nowych produktów może budzić kontrowersje. Niektórzy mogą poczuć się oszukani lub zmanipulowani przez taką reklamę. Jednak warto pamiętać, że w tamtych czasach świadomość marketingowa była znacznie mniejsza niż obecnie, a wiele kampanii miało charakter bardziej agresywny.


Ostatecznie, “Przygarnij Kropka” był wyjątkowym i pamiętnym chwytem marketingowym. Pomimo upływu lat, wiele osób nadal utożsamia go z tamtym okresem i potrafi je sobie przypomnieć. Czy był dobry? To zależy od perspektywy. Z pewnością stanowił innowacyjne podejście do reklamy, choć niektórzy mogli uznać go za manipulacyjny.

W dzisiejszych czasach tego typu kampania prawdopodobnie spotkałaby się z większą krytyką i nie zostałaby tak dobrze przyjęta. Jednak w tamtych latach, doskonale pasowała do ówczesnego klimatu i stanowiła odważny krok w marketingu telewizyjnym.


Podsumowując, “Przygarnij Kropka” był zarówno dobrym, jak i kiczowatym chwytem marketingowym. Ocenianie go jednoznacznie jest trudne, ponieważ to, co działało w latach 90., niekoniecznie sprawdziłoby się dzisiaj. W każdym razie, warto docenić śmiałość i kreatywność zaangażowanych w tę kampanię marketerów.

Podsumowanie – Przygarnij Kropka

Akcja “Przygarnij Kropka” była kreatywną inicjatywą TVN, która zaangażowała widzów i przyciągnęła uwagę mediów. Dzięki prostocie i innowacyjności tej akcji, TVN zyskało większą popularność i lojalność widzów. Przygarnięcie Kropki stało się symbolem udanej kampanii marketingowej, która przyciągnęła uwagę i zachwyciła widzów. Bez wątpienia, akcja “Przygarnij Kropka” pozostanie w pamięci jako jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć w historii telewizji w Polsce.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz