Ściółkowanie kartonami, czyli wykorzystanie kartonów w ogrodzie

Artykuł zewnętrzny

kartony

Kartony w ogrodzie – na czym polega ściółkowanie kartonami i jakie są jego zalety?

Dotychczas, gdy otrzymywałeś zamówioną w sklepie internetowym paczkę, po jej rozpakowaniu od razu pozbywałeś się pudełek? Od dziś tego nie rób! Gromadź kartony, by na wiosnę wykorzystać je w ogrodzie. Ściółkowanie ziemi kartonami to bowiem doskonały sposób na pozbycie się chwastów oraz użyźnienie gleby. Dowiedź się więcej na temat tego sposobu, a już żaden karton nie trafi do makulatury.

Ściółkowanie gleby to popularny zabieg, który przynosi wiele korzyści w przypadku uprawy wszystkich roślin zielonych, kwiatów, warzyw czy owoców. Polega on na przykryciu gleby materiałem, a tym samym stworzeniu lepszych warunków do ich rozwoju, dzięki czemu będzie można cieszyć się lepszymi zbiorami. Jako ściółkę najczęściej wykorzystuje się naturalny kompost, słomę, korę, trociny.

Ściółkowanie kartonami to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie. Niekiedy nie mamy warunków do wytworzenia kompostu, składowania słomy bądź też możliwości zdobycia kory czy trocin. Natomiast o kartony nie musimy się obawiać, bowiem dostaniemy je wraz z zamówieniem w sklepie internetowym, w miejscowym markecie, bądź po prostu kupując w sklepie z kartonami i artykułami do pakowania.

Tego typu ściółkowanie ma wiele zalet – po pierwsze, ochrania rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym skrajnymi temperaturami; po drugie, użyźnia ziemię, nie dopuszczając do jej zbrylenia i nadmiernego utwardzenia; po trzecie, uniemożliwia rozrost chwastów; po czwarte, zapewnia odpowiednią wentylację i poziom wilgotności, a także wzbogaca glebę w materię organiczną. Dodatkowo na korzyść kartonów przemawia fakt, iż jest to materiał, który rozkłada się nieco wolniej niż inne ściółki, a poza tym dzięki dużej zawartości celulozy, rozkładając się przyciąga dżdżownice, które doskonale użyźniają podłoże.

Jak ściółkować grządki kartonami?

Kartony można wykorzystać zarówno na zwykłych grządkach, jak i grządkach podwyższonych, w tunelach, a także między drzewkami lub krzakami owocowymi. Należy wiedzieć także, że chcąc wykorzystać w tym celu karton, powinien on być jak najbardziej naturalny oraz nie może zawierać folii, naklejek, kolorowych zadruków oraz zabrudzeń, chociażby chemikaliami. Najlepsze będą więc proste, szare kartony oraz rozłożone i oczyszczone pudełka kartonowe.

Tak przygotowany materiał rozkładamy między grządkami, tworząc niejako kartonowy dywan – warto kartony kłaść na zakładkę, dzięki czemu zapewnimy ciągłość i maksymalnie zabezpieczymy podłoże. W przypadku grubszego i twardszego kartonu, można go delikatnie zwilżyć wodą, by lepiej się układał i przywierał do podłoża. Warto także odpowiednio zabezpieczyć kartony, by nie przemieszczały się podczas chodzenia po nich, jak również podczas silnego wiatru – możemy zrobić to przy pomocy kamieni lub kostki, kładąc je na rogach kartonów, albo wbijając szpilki do agrotkaniny.

Ściółkowanie kartonami możemy zastosować sugerując się dwoma terminami, w zależności gdzie go stosujemy oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Pierwsza pora na ściółkowanie kartonami to jesień – kartony stopniowo się rozłożą i wiosną zapewnią żyzne podłoże pod uprawę roślin. Drugim terminem jest wiosna – wówczas kartony rozkładamy między grządkami, pod kompostownikiem bądź pod grządką podwyższoną.

Tego typu ściółkowania nie należy jednak stosować na zbyt ciężkich, podmokłych terenach, gdyż dodatkowe przetrzymywanie wody może powodować powstawanie pleśni, która zaszkodzi naszej roślinności. Karton rozkłada się nieco wolniej, niż inne ściółki, a więc gdy spełni on już swoją rolę, należy delikatnie go zebrać i wyrzucić na kompost, gdzie ulegnie całkowitemu rozkładowi.

Z kartonami można również postąpić w ten sposób – rozłożyć kartony, po czym wyciąć w nich otwory i w nich posadzić rośliny. Sprawdzi się on chociażby w przypadku truskawek – dodatkowo będą one czyste, bo bez kontaktu z glebą. Kartony można także rozdrobnić i wymieszać z innym rodzajem ściółki, jak na przykład troty, tworząc skuteczną mieszankę.

Ściółkowanie kartonami to sposób, który z jednej strony przyczyni się do owocniejszych zbiorów, z drugiej zaś pozwoli w pożyteczny sposób wykorzystać kartony, nadając im drugie, lepsze życie.

Oceń post

Dodaj komentarz