Białe, równe i zdrowe zęby to marzenie każdego. Problem w tym, że często nasze oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością. Codzienne mycie, wizyty u stomatologa to element profilaktyki. Dzięki nim nasze zęby są w dużo lepszym stanie niż bez nich. Czy jednak dbanie o zęby daje gwarancję, że przez długie lata nic nie będzie się z nimi działo? Niestety nie. Od czasu do czasu jeden czy drugi ząb może wymagać leczenia. Czy można sobie jakoś pomóc, aby z wyprzedzeniem wiedzieć w jakiej kondycji znajdują się nasze zęby? Można. I temu właśnie poświęcimy poniższy tekst. Wyjaśnimy w nim, czy jest tytułowe zdjęcie panoramiczne zębów, znane także jako badanie pantomograficzne. Omówimy korzyści z jego wykonania jak również przeciwskazania. Zapraszamy do lektury.
Przejdź na skróty:
Czym jest badanie pantomograficzne?
Zdjęcie panoramiczne zębów, czyli pantomogram zębów, to rodzaj rentgenowskiego badania diagnostycznego, które dostarcza szerokiego, panoramicznego obrazu całej szczęki i żuchwy. Jest to szczególnie przydatne badanie, ponieważ umożliwia jednoczesną analizę wszystkich zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, kości szczęki i jamy ustnej. Dzięki temu lekarz stomatolog może dokładnie ocenić stan uzębienia, strukturę jamy ustnej oraz ewentualne problemy, takie jak choroby przyzębia czy urazy szczęki. Posiadając taką wiedzę o wiele łatwiej zaplanować proces leczenia ortodontycznego.
Kiedy warto wykonać zdjęcie panoramiczne zębów?
Zdjęcie pantomograficzne zębów można zrobić w kilku sytuacjach. Może być wykonywane rutynowo w ramach zwykłego badania stomatologicznego, ale także w celu oceny stopnia mineralizacji zębów, stwierdzenia obecności chorób przyzębia, monitorowania rozwoju zębów u dzieci czy oceny struktury kości szczęki i żuchwy przed założeniem aparatu ortodontycznego. Jest również niezbędne przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi oraz przy leczeniu ortodontycznym czy protetycznym.
Jak przebiega badanie pantomograficzne?
Przebieg badania pantomograficznego jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Pacjent umieszcza głowę w odpowiednim uchwycie, a aparat rentgenowski wykonuje panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. W trakcie badania pacjent powinien trzymać się w pionowej pozycji, aby uzyskać jak najbardziej klarowny obraz. Cały proces trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania. W zależności od miejsca wykonania zdjęcia jego wynik może być dostępny nawet kilka minut po wykonaniu. Jeśli jednak wymaga szczegółowego opisu przez specjalistę może zająć 2-3 dni robocze.
Czy zdjęcie panoramiczne zębów to duży wydatek?
Z pewnością spora część czytelników może zadawać sobie pytanie, no dobrze, ale ile mnie to będzie kosztować?. Koszt wykonania zdjęcia panoramicznego zębów może się różnić w zależności od regionu i placówki medycznej. Nie jest on jednak wysoki i waha się w granicach 80-100 zł. Nie jest to zatem dużo, szczególnie jeśli mówimy o inwestycji w zdrowie jamy ustnej, która może pomóc w szybkim i skutecznym zdiagnozowaniu ewentualnych problemów oraz uniknięciu kosztownych zabiegów w przyszłości. W porównaniu do potencjalnych kosztów leczenia skutków niezdiagnozowanych schorzeń, cena badania pantomograficznego jest wręcz niska. Jest to zatem silny argument za tym, aby wykonać rtg pantomograficzne jeśli tylko zostanie nam ono zasugerowane.
Pantomogram zębów – bezpieczeństwo dla zdrowia i przeciwskazania
Zdrowie zębów jest ważne, ale nasze ogólne zdrowie jest ważniejsze. Stąd też kwestie bezpieczeństwa, a raczej neutralności dla naszego zdrowia powinny interesować każdego. Dobra wiadomość jest taka, że pantomogram jest uważany za bezpieczne badanie, ponieważ nowoczesne aparaty RTG wykorzystują minimalną dawkę promieniowania. W trakcie badania pacjent jest chroniony specjalnym fartuchem ołowianym, który dodatkowo zabezpiecza wrażliwe narządy wewnętrzne przed promieniowaniem. Mimo to, istnieją pewne przeciwwskazania i sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność i odłożyć w czasie wykonanie zdjęcia. Dotyczy to:
– kobiet w ciąży,
– dzieci do 5 roku życia,
– osób z chorobami tarczycy – przez wykonaniem zdjęcie powinny one zasięgnąć porady lekarza.
Podsumowanie
Zdjęcie panoramiczne zębów, czyli inaczej badanie pantomograficzne, to niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne w praktyce stomatologicznej. Pozwala ono na kompleksową ocenę stanu uzębienia, diagnostyki próchnicy, oceny zębów mądrości, identyfikację stanów zapalnych jamy ustnej np. zwapnień, torbieli. Dzięki zdjęciu panoramicznemu zębów lekarz stomatolog może szybko i precyzyjnie zdiagnozować schorzenia, planować leczenie oraz monitorować jego postępy. Jest to więc niezastąpione badanie, które warto regularnie wykonywać w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobieganiu ewentualnym problemom zanim zaczną nam one doskwierać. Zdjęcie panoramiczne zębów nie jest drogie. Jego wykonanie nie jest też nieprzyjemne. To o czy warto pamiętać to pewne przeciwskazania do jego wykonania. Pomimo, że badanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia, istnieją pewne wyjątkowe okoliczności jak ciąża, lub choroby tarczycy, które wymagają odłożenia badania. Życzymy wszystkim czytelnikom białego uśmiechu i braku problemów z uzębieniem przez wiele lat.