Zestawy z koszem ochronnym – dlaczego są niezbędne w przypadku drabin zewnętrznych?

Artykuł zewnętrzny

zestawy z koszem ochronnym drabiny zewnętrzne

Kosz ochronny to niezwykle przydatny element konstrukcji drabinowych, który w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo użytkowania drabiny. Dlatego właśnie coraz częściej stosuje się go w każdym projekcie drabiny ewakuacyjnej. Dlaczego kosze ochronne są niezbędne w przypadku drabin zewnętrznych?

Kiedy kosz ochronny musi zostać zainstalowany w drabinie zewnętrznej?

Zacznijmy od kwestii prawnych, czyli sytuacji, w których kosz ochronny musi zostać bezwzględnie zainstalowany przy drabinie zewnętrznej. W tej sytuacji zasady są bezwzględne – każda drabina zewnętrzna, której wysokość przekracza 3 metry, musi być wzbogacona o zabezpieczenie w postaci kosza ochronnego

Drabiny o takiej wysokości najczęściej montowane są w budynkach wielokondygnacyjnych, w których potencjalna ewakuacja osób z wyższych pięter stanowi poważne ryzyko. Kosz ochronny to podstawowe zabezpieczenie, które pozwala na bezpieczne korzystanie z konstrukcji nawet w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji korzystania z drabiny. Wspominając o obowiązkach związanych z drabinami, prawo przewiduje także obowiązek montowania dodatkowych podestów spoczynkowych, jeśli drabina cechuje się wysokością ponad 10 metrów. 

Zestaw z koszem ochronnym – kiedy jeszcze jest przydatny?

Czy zestaw z koszem ochronnym dostępny pod adresem https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/ powinien być stosowany jedynie w przypadku drabin wyższych niż 3 metry? Choć prawo jest w tej kwestii jednoznaczne, coraz częściej takie zabezpieczenia są stosowane również w przypadku niższych konstrukcji.

To bardzo dobry trend, który świadczy o świadomości właścicieli budynków, chcących do minimum zredukować ryzyko potencjalnych wypadków. Kosz ochronny, odpowiednio dobrany do drabiny zewnętrznej może być wykorzystany w praktycznie każdej sytuacji, a szczególnie w obiektach o dużym natężeniu ruchu, jak na przykład szkoła lub przedszkola. Drabiny zewnętrzne ewakuacyjne, prowadzące z wyższych kondygnacji to w wielu przypadkach jedyny sposób na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji, dlatego kosz ochronny w miarę możliwości powinniśmy montować każdorazowo przy okazji montażu nowej konstrukcji. 

Jak wybrać zestaw drabiny z koszem ochronnym? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosza ochronnego? Przede wszystkim jego wymiary. Zgodnie z przepisami, taki kosz ochronny powinien mieć od 70 do 80 centymetrów. W praktyce musimy zadbać o to, by po instalacji zabezpieczenia użytkownik miał optymalną swobodę ruchu, umożliwiającą sprawne zejście lub wejście po drabinie

Obecnie na rynku oferowane są pełne zestawy drabiny z koszem ochronnym, co znacznie ułatwia proces zakupowy i wyklucza ryzyko doboru nieodpowiedniego kosza do modelu zainstalowanej już drabiny. Wybierając kompletny zestaw, zwróćmy uwagę na jakość wykonania, odporność na korozję i zniszczenia mechaniczne, a także na zgodność z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa. Jeśli zestaw drabiny zewnętrznej z koszem będzie montowany przez nas samodzielnie, warto upewnić się, że proces nie jest trudny i bez problemu będziemy w stanie go wykonać. 

Oceń post

Dodaj komentarz