5 wskazówek, jak urządzić salon zgodnie z trendami z 2023

Artykuł zewnętrzny

jak urządzić salon

Trendy wnętrzarskie rządzą się swoimi prawami. W 2023 możemy spodziewać się pewnych zawirowań w kwestii kierunków aranżacyjnych. Dotychczasowa moda na pomieszczenia urządzone zgodnie z konkretnym nurtem zostanie wyparta przez styl eklektyczny. Wnętrza spowiją naturalne materiały i stonowane kolory w odcieniach ziemi. Wszystko to okraszone nutą elegancji i pobudzającymi zmysły fakturami. Brzmi ciekawie? Jeśli planujesz aranżację salonu zgodną z najnowszymi trendami, przedstawiamy 5 wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Modny salon w 2023? Wybierz powrót do natury

W 2023 roku liczne salony zostaną przemienione w prawdziwe strefy kontemplacji i wyciszenia. Naturalne materiały przewijać się będą wszędzie: w meblach, akcesoriach, dekoracjach, a nawet stolarce otworowej. Szczególnie popularne będą drewniane podłogi w szerokiej gamie kolorystycznej – pożądane staną się zarówno zarówno deski przybierające szare odcienie, jak i te ciemniejsze, pochodzące od egzotycznych gatunków. Na ścianach królować będzie cegła, kamień oraz terakota. Nie zabraknie również nieidealnych, chropowatych powierzchni obłożnych tynkami wapiennymi i glinianymi. 

W kwestii mebli do salonu, jak wspomniane zostało wcześniej, w 2023 zobaczymy głównie materiały wskazujące na powrót do natury, a więc bambus, rattan, szkło, terakotę, wełnę, len, skórę i drewno. Zalecane będzie także zastosowanie wyposażenia o organicznych kształtach. Tak więc zaokrąglone meble, jak np. fotel z okrągłym siedziskiem czy vidaXL stolik kawowy w formie owalu, doskonale wpiszą się w najnowsze trendy i dodadzą całej aranżacji wyjątkowego wydźwięku.

Trendy kolorystyczne 2023: Barwy ziemi

Kolory, które zdominują wnętrza w 2023 to przede wszystkim barwy ziemi. W modzie będą odcienie kojarzące się z sawannami i pustyniami. Beże we wszystkich wariantach, piaskowe żółcie, brązy, biele, ciepłe szarości, zgaszona czerwień gliny i terakoty oraz nienasycone pomarańcze są jak najbardziej wskazane. Sama myśl o tych kolorach jest w stanie wyciszyć nieco nasz umysł – zastosowanie ich w salonie pomoże w stworzeniu atmosfery sprzyjającej ukojeniu zszarganych nerwów.

Barwy ziemi, zestawione z naturalnymi materiałami i surowcami, będą pomagać domownikom w odzyskaniu spokoju oraz utraconej równowagi wewnętrznej. To także doskonałe tło dla mocniejszych akcentów kolorystycznych w odcieniach fioletu, błękitu i zieleni. Ważny jest jednak właściwy dobór palety barw, aby całość była spójna.

W 2023 postaw na salon eklektyczny

Eklektyzm to ostatnimi czasy popularny styl architektoniczny, polegający na zestawieniu ze sobą różnych nurtów aranżacyjnych, często pozornie ze sobą sprzecznych. Takie rozwiązanie wymaga nieco odwagi, jednak gwarantuje niesamowite efekty. W 2023 w salonach dominować będzie głównie styl industrialny, przełamany elementami glamour. Można pokusić się o ceglane ściany kontrastujące z elegancką tapetą lub farbą o satynowym wykończeniu. Pożądane będą również kryształowe żyrandole, często wiszące tuż nad modernistycznym, loftowym stołem.

Eklektyzm to świetna propozycja dla osób, którym zależy na urządzeniu oryginalnego salonu. Warto jednak pamiętać o jednej, kluczowej zasadzie: styl bazowy powinien stanowić około 70% aranżacji. Reszta to styl uzupełniający. Według projektantów, nie warto przesadzać i ograniczyć się do zestawienia ze sobą wyłącznie dwóch nurtów – w przeciwnym razie możemy osiągnąć efekt inny, niż oczekiwaliśmy.

2023 to rok bez granic

Kolejną rzeczą, która będzie zauważalna we wnętrzach w 2023 roku, to zniesienie granic dzielących poszczególne pomieszczenia – rządzić będzie otwarta przestrzeń. Brak ścian działowych umożliwi połączenie kuchni z salonem, przedpokojem, a nawet gabinetem. Niektórzy pokuszą się o oddzielenie sypialni od reszty pokoi przy pomocy… szklanych ścian. 

Otwarty salon daje ogromne możliwości aranżacyjne. Bez ścian nie istnieją żadne narzucone ograniczenia dotyczące przestrzeni – wszystko pozostawione jest naszej wyobraźni i upodobaniom. W 2023 w modzie będą również wielkoformatowe okna. Pomogą one nieco otworzyć się na świat zewnętrzny – w szczególności, jeśli za nimi będzie rozpościerał się widok pięknego ogrodu.

Ceramiczne wyroby w modnym salonie 2023

Wyroby ceramiczne już od kilku sezonów przeżywają swój renesans – w 2023 będzie to szczególnie widoczne. Stoliki i szafki przyozdobią liczne ceramiczne akcenty, najczęściej pod postacią subtelnych naczyń. Figurki, wazony, talerze czy misy – wszystko to doskonale współgrać będzie z większością nurtów aranżacyjnych. Szczególnie pożądane będą wyroby ręcznie zdobione, nadające pomieszczeniu odrobiny charakteru. Ceramika świetnie odnajdzie się w roli tradycyjnego akcentu w nowoczesnych wnętrzach.

Oceń post

Dodaj komentarz