Ból pleców – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Artykuł zewnętrzny

ból

Ból pleców to dolegliwość, z którą ludzie muszą sobie na co dzień radzić. Wymagająca praca, męczące dni, a także godziny spędzone w szkole – wszystko to może negatywnie wpływać na postawę kręgosłupa. Warto wtedy wybrać się do specjalisty, który pomoże z problemem. Konsultacje fizjoterapeutyczne na terenie Trójmiasta przeprowadza m.in. REHAB Sopot. Co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji?

Ból pleców – skąd się bierze?

Istnieje dużo powodów, które sprawiają, że plecy zaczynają boleć albo że ból ten się wzmaga. Niektóre z nich swoje źródło mają jeszcze w czasach dzieciństwa, a inne stały się problemem wraz z biegiem czasu.

Podstawowym aspektem, który warto brać pod uwagę, są wady postawy, do których można zaliczyć m.in. garbienie się. Jeśli takowa wada została zdiagnozowana przez specjalistów, należy robić wszystko, aby jakkolwiek sobie z nią poradzić. Proces ten może trwać dosyć długo, jednakże przynosi satysfakcjonujące efekty.

Tryb życia to kolejna rzecz, która znacząco wpływa na obciążenie kręgosłupa. Czasami ból występuje u jego podstawy, kiedy indziej do góry, przy ramionach. Siedzący tryb pracy, a także wysiłek fizyczny wymuszający ciągłe schylanie się – wszystko to może być powodem uciążliwego bólu pleców.

Sposoby na uśmierzenie bólu pleców

Można stwierdzić, że jest kilka sposobów na ból pleców. Jedne z nich działają natychmiastowo, jednakże krótkotrwale, natomiast inne wymagają długotrwałego stosowania, żeby przynieść ulgę na dłużej.

Plastry rozgrzewające, środki przeciwbólowe, a także elektrosymulatory przeciwbólowe są bardzo dobre przy tymczasowym uśmierzaniu bólu. Działają doraźnie na wskazanym miejscu i przynajmniej częściowo zmniejszają dolegliwości bólowe. Jest to jednak rozwiązanie na już i nie ma pewności, że przyniesie długoterminową ulgę.

Ćwiczenia są podstawą, jeśli mowa o bólu pleców. Jednym z najlepszych rozwiązań jest basen. Regularne pływanie, szczególnie kraulem, ma pozytywny wpływ na kręgosłup. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku piłek do ćwiczeń, za pomocą których można samemu w domu organizować sobie chociażby 15-minutowe treningi. Wraz z upływem czasu ulga w bólu pleców będzie coraz większa.

Gdzie szukać pomocy przy bólu pleców?

Pierwszą myślą przy bólu pleców zazwyczaj jest skorzystanie z pomocy medycznej. Zgłoszenie się do odpowiedniego lekarza może poskutkować badaniami, skierowaniami oraz ewentualną diagnozą. Oczywiście jest to właściwa droga postępowania, jednakże dobrze jest też pomyśleć o fizjoterapii na własną rękę. W ten sposób odpowiedni specjaliści są w stanie spostrzec, w czym leży problem i wskazać dalszą drogę, którą należy podążyć. Konsultacje fizjoterapeutyczne na terenie Trójmiasta przeprowadza m.in. REHAB Sopot.

Bez względu na to, do kogo postanowi się pójść w pierwszej instancji, należy pamiętać o tym, że to ćwiczenia są najczęstszym lekiem na ból pleców. Systematyczność, chęć pracy nad własną postawą i dokładność w wykonywaniu treningu to konieczność, jeśli chce się pozbyć tej uciążliwej przypadłości.

Oceń post

Dodaj komentarz