Buty barefoot: moda czy rewolucja?

Artykuł zewnętrzny

barefoot

Miło jest chodzić boso, jednak to nie zawsze jest dobry pomysł. No, chyba że na nogach ma się buty barefoot. O co w tym chodzi? Już wyjaśniamy!

Co to są „bose buty”?

To nic innego jak obuwie minimalistyczne. Nie, nie mowa tu japonkach. Mowa o krytych butach, które jednak umożliwiają uczucie chodzenia na boso. Dzieje się tak za sprawą specjalnego projektu obuwia. Zapewnia ochronę i wsparcie stopy, a jednocześnie pozostaje lekkie na tyle, że naturalny ruch i doznania nie podlegają kompromisom. Stąd nazwa barefoot, która oznacza po prostu chodzenie na bosaka.

Zalety butów barefoot

Wygodne buty barefoot nie unoszą pięty. Podeszwa ma taką samą grubość na całej długości. Oznacza to, że cała stopa przylega płasko do podłoża. To tzw. zero drop. Jego zaletą jest to, że współgra z naturalną posturą człowieka. Inaczej mówiąc, nie wpływa na nią w sposób niekorzystny. A tak właśnie robi większość obuwia.

Poza tym podeszwa jest wyjątkowo cienka. Każda para pozwala zatem poczuć grunt pod nogami, co stymuluje zakończenia nerwowe. Dzięki nim mózg otrzymuje więcej informacji, co z kolei wpływa na poczucie równowagi oraz poprawę orientacji przestrzennej. Oczywiście cienka podeszwa wcale nie oznacza, że i komfort stóp zostaje sprowadzony do minimum. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają utrzymać zdrowe proporcje między wygodą a minimalizmem. To sprawia, że barefoot buty damskie czy męskie wciąż dają solidną ochronę przed kamieniami, a nawet szkłem.

Tak więc buty minimalistyczne są zarazem i mocne. Do tego powinniśmy jeszcze dodać elastyczność. Można je swobodnie wyginać, co okazuje się nieocenione w czasie codziennej aktywności. Rzecz w tym, że palce w stopach, cała grupa ścięgien, podbicie… żaden z tych elementów nie podlega oporom, jakie generują mniej elastyczne buty. Dzięki temu obuwie barefoot jest dużo bardziej wygodne i przede wszystkim zdrowsze.

Damskie buty barefoot

Buty minimalistyczne do chodzenia cenią sobie zwłaszcza te panie, które dużo pracują na stojąco. Niemniej buty typu barefoot to również styl. Ręcznie wykonane polskie obuwie dla kobiet w niczym nie ustępuje projektom zagranicznym. Zamszowe botki czy może coś bardziej sportowego? Brąz, czerń, odcienie czerwieni? Kolekcje obuwia barefoot mają wiele do zaoferowania.

Wspomnieliśmy już, że są to zdrowe buty do chodzenia wykonane ręcznie? Rzecz nie jest bez znaczenia, ponieważ damskie stopy są bardzo delikatne. Dużo szybciej się męczą w porównaniu z tym, czego doświadczają mężczyźni. Dlatego precyzja wykonania obuwia ma wielki wpływ na codzienne odczuwanie komfortu. Ręcznie robione buty minimalistyczne dla kobiet pozwalają problem zniwelować, podczas gdy produkty z fabryki tylko go pogłębiają.

Obuwie minimalistyczne dla panów

Powyższe wcale nie znaczy, że panowie są skazani na dyskomfort. Buty barefoot męskie również mają prozdrowotne właściwości. Podeszwa zero drop oraz łatwość w poruszaniu palcami nóg znacząco polepszają jakość chodzenia. Fakt, męskie obuwie zawsze wymaga trochę więcej materiału, niemniej „bose buty” i tak pozostają ultralekkie. Sprawdzają się na mieście, w biurze, podczas spacerów z dzieckiem. Za każdym razem zapewniają poprawny kontakt z podłożem i koniec końców stanowią rozwiązanie problemu, jak utrzymać naturalną sylwetkę ciała.

Buty barefoot dla dzieci

A skoro już mowa o poprawnej sylwetce, buty minimalistyczne dla dzieci są wręcz nieocenione w czasie dorastania. Podobnie jak barefoot buty męskie i damskie, tak i polskie obuwie dziecięce z tej kategorii powstaje pod okiem wyspecjalizowanych szewców. W rezultacie maluchy dostają naprawdę zdrowe buty do chodzenia. Trudno o bardziej pozytywny wpływ na rozwój, zwłaszcza jeśli dziecko spędza dużo czasu na podwórku. Jednak również i w domu może nosić zdrowe kapcie barefoot. Efektami są lepsza postawa podczas nauki chodzenia oraz prawidłowy rozwój stóp bez ryzyka deformacji.

Czy zimowe obuwie barefoot dla dzieci jest tak samo skuteczne? Tak. Koncept w końcu najbardziej skupia się na podeszwie, która występuje dziś w wielu wariantach. „Bose stopy” dla dzieciaków na jesień i zimę są jak najbardziej dostępne i zapewniają maksimum bezpieczeństwa, mimo że to wciąż bardzo elastyczne buty.

Podsumowanie

Produkty barefoot, buty minimalistyczne do chodzenia, nie są ani krzykiem mody, ani rewolucją. To po prostu zdrowa alternatywa dla obuwia o masowym charakterze. Obuwia produkowanego po linii najmniejszego oporu, jak najtańszym kosztem. W przeciwieństwie do takich wyrobów ręcznie szyte buty barefoot szanują naturalny kształt stopy człowieka. Co więcej, pozytywnie wpływają na doznanie chodzenia poprzez lekkość i elastyczność. Płaskie podeszwy zero drop natomiast stymulują mięśnie oraz ścięgna w sposób zgodny z założeniami Matki Natury. I to dlatego właśnie buty barefoot są tak wskazane dzieciom. Pozwalają bowiem na zdrowy rozwój stóp najmłodszych. Dzięki temu lepsza będzie ich jakość chodzenia. Poprawna postawa dziecka również nie jest bez znaczenia. Czy normalne obuwie z marketu jest w stanie coś takiego zagwarantować?

Oceń post

Dodaj komentarz