Przyłbica spawalnicza samościemniająca – must-have każdego spawacza

Artykuł zewnętrzny

Przyłbica samościemniająca

W nowoczesnym miejscu pracy bezpieczeństwo i ochrona pracowników są kluczowe. Dla spawaczy maska (przyłbica) spawalnicza to nie tylko dodatkowy środek ostrożności – to konieczność. Bez względu na to, czy wykonują oni prace spawalnicze z użyciem elektrod MMA, MIG, MAG, TIG, czy przy pomocy strumienia powietrza lub spawania mikroplazmowego, bezwzględnie muszą chronić twarz, szyję i oczy przed poparzeniami i szkodliwym promieniowaniem.

Maska spawalnicza samościemniająca – bezpieczeństwo i komfort pracy dla spawaczy

Maska spawalnicza to specjalistyczny produkt przeznaczony dla spawaczy, który chroni nie tylko ich oczy i twarz, ale też i szyję. Rozwiązania stanowią rodzaj warstwy ochronnej, zabezpieczającej spawaczy przed gorącymi iskrami, odpryskami roztopionego metalu i żużlu oraz szkodliwymi promieniami nadfioletowymi i podczerwonymi, które są emitowane w trakcie prac spawalniczych. Modele samościemniające mają dodatkową funkcję – reagują na błyski łuku w trakcie procesu spawania i automatycznie dostosowują odcień soczewki do warunków zewnętrznych, przyciemniając lub rozjaśniając szybki ochronne. Dzięki temu, skutecznie i w elastyczny sposób zabezpieczają oczy spawaczy przed intensywnym światłem.

Jaki rodzaj maski spawalniczej wybrać?

Warto zwrócić uwagę na modele w ofercie Pomet-Wronki, czyli POS-20 i POS-21. Pierwszy nich dostępny jest w wersji ze specjalnym nagłowiem, drugi – z przemysłowym hełmem ochronnym. Modele różnią się też między sobą wymiarami i wagą. Obydwie maski spawalnicze przeznaczone są do spawania:

  • łukiem elektrycznym z użyciem elektrody otulonej (MMA), topliwej w osłonie gazu obojętnego (MIG) lub gazu aktywnego chemicznie (MAG), wolframowej w osłonie gazu obojętnego (TIG),
  • żłobienia elektro-powietrznego przy pomocy elektrody węglowej i sprężonego strumienia powietrza stosowanego do wydmuchiwania stopionego metalu,
  • spawania mikroplazmowego i cięcia strumieniem plazmy.

Ważne automatyczne przyciemnianie!

Automatyczne przyciemnianie soczewek w maskach spawalniczych to niezwykle ważna cecha. Modele POS-20 i POS-21 wyposażone są w zaawansowaną technologię automatycznego przyciemniania, która chroni oczy przed ostrym światłem. Dzięki temu, spawacze nie mrużą oczu w trakcie pracy, a to zapewnia im komfort oraz przekłada się na większą precyzję procesu spawania.

Zgodność ze standardami bezpieczeństwa

Zaletą obu masek spawalniczych samościemniających POS-20 i POS-21 jest zastosowanie w nich zaawansowanych filtrów spawalniczych o stopniu ochrony 12 i filtrów obserwacyjnych o stopniu ochrony 5, wyprodukowanych w zgodzie z certyfikatem WE. Obydwie maski spawalnicze samościemniające wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów. Filtry są mineralne i nie powodują alergii. Maski wyróżnia solidna konstrukcja, ergonomiczny kształt oraz łatwy w użytkowaniu system mocowania i regulacji.

Właściwe użytkowanie i przechowywanie oraz odpowiednia konserwacja

Przed zastosowaniem masek spawalniczych samościemniających niezbędne jest zapoznanie się z ich instrukcją obsługi. Niektórzy pracodawcy przeprowadzają szkolenia w zakresie użytkowania sprzętu ochrony osobistej. Ważne jest, żeby maskę założyć i zamocować w zalecany przez producenta sposób. Przyłbica nie może spadać, ani przekrzywiać się. Założona i użytkowana w niewłaściwy sposób nie będzie stanowić zabezpieczenia. Po pracy maskę spawalniczą samościemniającą trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu producenta w miejscu wolnym od kurzu i pyłów. Maski spawalnicze samościemniające trzeba regularnie czyścić. Konstrukcję najlepiej jest myć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć do sucha miękką flanelą. Nie można używać rozpuszczalników chemicznych.

Podsumowując, przyłbica spawalnicza samościemniająca jest niezbędnym narzędziem dla każdego spawacza, zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego, który dba o swoje bezpieczeństwo i komfort pracy. Dzięki swoim zaletom, takim jak ochrona przed promieniowaniem UV, zwiększenie wydajności oraz regulacja parametrów pracy, stanowi niezastąpiony element wyposażenia każdego warsztatu spawalniczego.

Oceń post

Dodaj komentarz