Co zabrać w podróż? – lista

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

co zabrać w podróż

Zadowolenie z wyjazdu, czy sukces wyprawy w dużej mierze zależy od tego, czy spakujesz do plecaka właściwy ekwipunek. Dobór złego sprzęty czasami może uniemożliwić Ci realizację planów. Istnieją listy, których autorzy twierdzą, że są idealne i należy trzymać się ich punkt po punkcie. Ja uważam, że nie ma czegoś takiego, jak „idealna lista”. Nie da się nawet przygotować dokładnej listy, która ogólnie będzie dopasowana do „rejonów ciepłych” i „rejonów zimnych”, nie da się nawet przygotować spisu rzeczy niezbędnych w konkretnym kraju. Dlaczego?

1. To zależy od tego co dokładnie chcesz robić w danym miejscu

Jeśli w danym państwie zamierzasz chodzić po górach to solidne buty, kompas, folia NRC okażą się konieczne, ale jeśli zamierzasz zwiedzać tylko miasta to ich zabranie będzie głupotą.

2. Prawo obowiązujące w danym kraju może powodować konieczność zabrania określonych rzeczy.

Przykładowo w wielu krajach muzułmańskich mężczyźni mają obowiązek chodzić w długich spodniach, kobiety muszą zakrywać włosy. I nie ma znaczenia, że to środek pustyni i dzień w dzień jest między 30, a 40 stopni – musisz zabrać długie spodnie i już. Dlatego zorientuj się, czy kraj, który zamierzasz odwiedzić nie ma jakichś szczególnych (choćby i dziwnych) przepisów.

3. W jednym kraju, klimat w różnych rejonach może się różnić.

Przykładowo jedziesz do Iranu. Jeśli zamierzasz zwiedzać środkową, pustynną część tego kraju, to zabieranie kurtki przeciwdeszczowej nie ma sensu. Natomiast jeśli chcesz się udać na północ – w rejon Morza Kaspijskiego, to głupotą będzie jej nie zabrać – w tej część Iranu deszcz jest czymś oczywistym.

4. Budżet, którym dysponujesz bezpośrednio przekłada się na to co musisz spakować (a raczej czego nie pakować).

Jeśli zamierzasz spać w dobrych hotelach i jeść w restauracjach, to nie ma sensu zabierać sprzętu biwakowego, sprzętu do gotowania, karimaty, śpiwora itp.

Lista rzeczy

Poniżej przedstawiam Ci listę rzeczy, którą zalecamy. Oczywiście jest to lista ogólna, do której na pewno coś dodasz, lub coś usuniesz (biorąc pod uwagę np. powyższe sugestie). Nie dajemy Ci gotowca, który zwolni Cię z myślenia. Dajemy bazę, na podstawie, której będziesz tworzyć własne unikalne listy, dostosowane do każdej wyprawy.

Na skróty:

Rzeczy podstawowe i odzież

 1. Dokumenty / paszport / bilety / pieniądze
 2. Adresy i telefony polskich placówek dyplomatycznych (Nawet jeśli w danym kraju nie ma polskiej ambasady, to inna ambasada Polski, najczęściej w państwie sąsiedni jest odpowiedzialna za ten kraj – zawsze należy mieć przy sobie numer telefonu i numer bezpośredni do konsula tzw. alarmowy; weźmiesz je ze strony internetowej ambasady.)
 3. Saszetka na szyję/portfel
 4. Ubezpieczenie (Dokument potwierdzający ubezpieczenie należy mieć zawsze przy sobie, tak samo jak numer alarmowy, na który należy zgłaszać konieczność skorzystania z ubezpieczenia.)
 5. Adidasy
 6. Buty trekkingowe
 7. Kurtka (z membraną)
 8. Polar
 9. Spodnie z membraną
 10. Krótkie spodenki
 11. Kapelusz
 12. Przyciemniane okulary (Potrzebne nie tylko tam, gdzie ciepło, ale również wysoko w górach, gdzie, mimo, że panuje mróz – ostre słońce uniemożliwia marsz bez okularów.)
 13. Pasek
 14. Koszulka (długi rękaw)
 15. Koszulki
 16. Majtki
 17. Skarpety
 18. Latarka z nowymi bateriami (Najlepiej sprawdzi się porządna czołówka. Dlaczego? Spróbuj umyć się w jeziorze, trzymając w ręku latarkę.)
 19. Pokrowiec na plecak
 20. Mapy i przewodnik
 21. Kompas

Sprzęt biwakowy

 1. Namiot
 2. Palnik i osłonka przeciwwietrzna (Osłonka, której koszt to jakieś 20 zł, skraca czas gotowania i pozwala zaoszczędzić znaczne ilości gazu.)
 3. Kartusze z gazem
 4. Menażka, kubek i sztućce
 5. Grzałka
 6. Nóż i deseczka do krojenia
 7. Pojemnik na przyprawy
 8. Dmuchana poduszka
 9. Spray na komary
 10. Śpiwór (O grubości odpowiedniej do panujących temperatur)
 11. Karimata
 12. Mata do siedzenia (Genialny wynalazek, którego koszt to około 20zł – mini karimata, taka w sam raz pod tyłek, eliminująca odwieczny problem „na czym by tu usiąść żeby w tyłek nie było zimno i mokro.)

Higiena

 1. Mydło i szampon (zapomnij o mydelniczce – tylko mydło w płynie; fajnym uzupełnieniem jest mydło w listkach.)
 2. Pasta do zębów
 3. Szczoteczka do zębów
 4. Nożyk i krem do golenia (Świetnym wynalazkiem jest krem do golenia w listkach)
 5. Krem na słońce (Ja biorę z filtrem 50 – opalić możesz się nad polskim morzem, ewentualne poparzenie w jakimś odludnym miejscu nie będzie niczym przyjemnym.)
 6. Apteczka
 7. Papier toaletowy
 8. Pidżama (Możesz wykorzystać czystą koszulkę i krótkie spodenki)
 9. Krem i nawilżająca pomadka do ust (Dotyczy nie tylko kobiet. Suche popękane ręce nie umilą Ci wyjazdu, nie wspominając o popękanych wargach; w Iranie pewnego dnia byłem już tak zdesperowany, że nie widziałem, jak wytłumaczyć ludziom nie znającym angielskiego, że potrzebna mi pomadka, ale wiedziałem, że muszę to zrobić. Udało się.)
 10. Chusteczki nawilżone (Weź ich, jak najwięcej. W wielu miejscach, to będzie Twoja jedyna możliwość umycia się.)
 11. Dezodorant
 12. Grzebień
 13. Klapki
 14. Ręcznik (Najlepiej mały, lekki, szybkoschnący.)

Drobiazgi

 1. Aparat fotograficzny z dodatkową baterią
 2. Komórka z ładowarką (Smartfon może być problematyczny, bo szybko zużywa baterię, a nie zawsze będziesz miał możliwość żeby ją naładować.)
 3. Dodatkowe troki (Umożliwią Ci przymocowanie do plecaka np. tego czego nie chcesz chować – kurtka przeciwdeszczowa przy zmiennej pogodzie.)
 4. Gaz pieprzowy (Na dzikiego psa, na kogoś zbyt mocno zainteresowanego Twoim aparatem i pieniędzmi.)
 5. Długopis i trochę papieru (Zapiszesz czyjegoś maila, numer telefonu, dasz swój, zanotujesz ciekawą myśl, rozmowę, wspomnienie.)
 6. Worki foliowe (A w co innego spakujesz śmierdzące i znoszone skarpetki?)
 7. Nici + igła (Przyda się jeśli pękną Ci w kroku jedyne spodnie, jakie masz.)
 8. Zapalniczka (A gdyby tak biwak przy ognisku? Albo możliwość wysuszenia przy ogniu przemoczonych rzeczy?)
 9. Zapasowe zapięcia do plecaka
 10. Zapasowe sznurowadła (Lepiej nie musieć maszerować przez wiele kilometrów z pękniętym sznurowadłem.)
 11. Gwizdek (Dużo hałasu przy żadnej masie. Przyda się do wezwania pomocy, do zwrócenia na siebie uwagi, czy do odstraszenia ewentualnych napastników – dużo hałasu zwrócić na Ciebie uwagę innych ludzi, a to prawdopodobnie ich zniechęci.)
 12. Worek wodoodporny
 13. Moskitiera na głowę
 14. Pocztówki z Polski (Ciekawy, unikalny prezent, który można dać życzliwym ludziom spotkanym w podróży.)
 15. Folia NRC
 16. Scyzoryk
 17. Podręczny plecak (nie będziesz zwiedzał miast z kilkudziesięciu kilogramowym garbem na plecach, ale dobrze by było gdzieś włożyć butelkę z wodą.)

Jedzenie

Więcej informacji na temat jedzenia w podróży znajdziesz tutaj.

 1. Żywność liofilizowana
 2. Bakalie
 3. Kaszka KusKus
 4. Płatki ryżowe
 5. Płatki owsiane
 6. Gorące kubki, słodkie chwile
 7. Zupy i sosy w proszku (np. jako dodatek do kuskusa)
 8. Tabletki musujące
 9. Cukier i herbata
 10. Przyprawy
5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz