Co zabrać ze sobą na obóz żeglarski?

Krzysztof Werczyński

Updated on:

obóz żeglarski

To pytanie musi zadać sobie każdy, kto przygotowuje się do wejścia na obozy żeglarskie po raz pierwszy. Udzielimy Ci kilku dobrych rad. Przede wszystkim należy zadbać o sam bagaż. Chodzi o to, że na łodzi nie ma zbyt wiele miejsca, a nieporęczna walizka, która jest tak przydatna podczas zwykłej podróży, przyniesie wiele nieprzyjemnych chwil. Duża torba sportowa, którą można łatwo i kompaktowo spakować, jest znacznie wygodniejsza.

Co należy włożyć do torby?

 • Dokument tożsamości. Mile widziana jest wodoodporna torba na dokumenty.
 • Pieniądze, karty kredytowe (dolary, euro, funty).
 • Ubezpieczenie (nie jest obowiązkowe, ale zalecane).
 • Dziennik Jachtowy.

Rzeczy na wiosnę-lato-jesień

 • Miękka torba lub plecak. Sztywna walizka z kółkami może stać się trzecim dodatkowym elementem w kabinie dwuosobowej i przeszkadzać w obozach żeglarskich.
 • Lekka, wodoodporna, ale oddychająca kurtka.
 • Buty żeglarskie (specjalne lub inne wygodne buty z zamkniętym noskiem chroniącym palce, które nie zabrudzą pokładu). Buty żeglarskie dodadzą niewysłowionego szyku Twojej garderobie, w której uprawiasz arystokratyczne sporty.
 • Buty żeglarskie to oczywiście idealne obuwie na obozy żeglarskie. Są one jednak drogie i nie każdy je ma. Można je wymienić na inne, zwracając uwagę na następujące szczegóły: buty nie powinny ślizgać się na mokrym podłożu (np. linoleum), nie powinny pozostawiać śladów (spróbuj przejechać podeszwą po linoleum), powinny przylegać, ale nie ściskać, być łatwe do zdejmowania i zakładania.
 • Wygodne obuwie do chodzenia po lądzie (do miasta, do sklepu, pod prysznic, do toalety, na wycieczkę). 
 • Czapka, sombrero lub inny kapelusz przeciwsłoneczny oraz czapka z dzianiny (jeśli wieje zimny wiatr). Kapelusz lub czapka przeciwsłoneczna powinny mieć sznurek, lub klips na kołnierzu, w przeciwnym razie zostaną poświęcone morzu już pierwszego dnia.
 • Ciemne okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne lub okulary narciarskie. Oczywiście promieniowanie ultrafioletowe na morzu nie jest tak silne jak na nartach w górach, ale warto chronić oczy. Pożądane są modele wyposażone w sznurek zapobiegający wylatywaniu okularów za burtę żaglówki.

  Tabletki na chorobę morską. Prawie wszyscy ludzie w mniejszym lub większym stopniu cierpią na chorobę morską. Jest to absolutnie normalna reakcja organizmu na huśtawki. Działanie tabletek lepiej sprawdzić z wyprzedzeniem, aby nie spowodowały nieprzewidzianej indywidualnej reakcji, takiej jak zaburzenia koordynacji ruchowej lub senność.

Rzeczy na podróże w zimie

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, w zimie potrzebujemy bieliznę termiczną (kilka kompletów), ciepłą czapkę, śpiwór zimowy, kurtkę przeciwdeszczową, buty żeglarskie, poduszkę powietrzną. Opcjonalnie można też zabrać ze sobą aparat fotograficzny i kamerę, telefony komórkowe z ładowarką samochodową 12 V. W klasie biznes z ładowarką 220V. Zaleca się zabrać ze sobą pendrive lub kilka pendrive’ów, a nawet dysk twardy — pod koniec podróży ludzie wymieniają się zdjęciami i filmami, dlatego potrzebują na nie dużo miejsca — od 32 GB na 1 tydzień.

Oceń post

Dodaj komentarz