Promowane

Co zabrać ze sobą na obóz żeglarski?

To pytanie musi zadać sobie każdy, kto przygotowuje się do wejścia na obozy żeglarskie po raz pierwszy. Udzielimy Ci kilku dobrych rad. Przede wszystkim należy zadbać o sam bagaż. Chodzi o to, że na łodzi nie ma zbyt wiele miejsca, a nieporęczna walizka, która jest tak przydatna podczas zwykłej podróży, przyniesie wiele nieprzyjemnych chwil. Duża torba sportowa, którą można łatwo i kompaktowo spakować, jest znacznie wygodniejsza.

Co należy włożyć do torby?

 • Dokument tożsamości. Mile widziana jest wodoodporna torba na dokumenty.
 • Pieniądze, karty kredytowe (dolary, euro, funty).
 • Ubezpieczenie (nie jest obowiązkowe, ale zalecane).
 • Dziennik Jachtowy.

Rzeczy na wiosnę-lato-jesień

 • Miękka torba lub plecak. Sztywna walizka z kółkami może stać się trzecim dodatkowym elementem w kabinie dwuosobowej i przeszkadzać w obozach żeglarskich.
 • Lekka, wodoodporna, ale oddychająca kurtka.
 • Buty żeglarskie (specjalne lub inne wygodne buty z zamkniętym noskiem chroniącym palce, które nie zabrudzą pokładu). Buty żeglarskie dodadzą niewysłowionego szyku Twojej garderobie, w której uprawiasz arystokratyczne sporty.
 • Buty żeglarskie to oczywiście idealne obuwie na obozy żeglarskie. Są one jednak drogie i nie każdy je ma. Można je wymienić na inne, zwracając uwagę na następujące szczegóły: buty nie powinny ślizgać się na mokrym podłożu (np. linoleum), nie powinny pozostawiać śladów (spróbuj przejechać podeszwą po linoleum), powinny przylegać, ale nie ściskać, być łatwe do zdejmowania i zakładania.
 • Wygodne obuwie do chodzenia po lądzie (do miasta, do sklepu, pod prysznic, do toalety, na wycieczkę). 
 • Czapka, sombrero lub inny kapelusz przeciwsłoneczny oraz czapka z dzianiny (jeśli wieje zimny wiatr). Kapelusz lub czapka przeciwsłoneczna powinny mieć sznurek, lub klips na kołnierzu, w przeciwnym razie zostaną poświęcone morzu już pierwszego dnia.
 • Ciemne okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne lub okulary narciarskie. Oczywiście promieniowanie ultrafioletowe na morzu nie jest tak silne jak na nartach w górach, ale warto chronić oczy. Pożądane są modele wyposażone w sznurek zapobiegający wylatywaniu okularów za burtę żaglówki.

  Tabletki na chorobę morską. Prawie wszyscy ludzie w mniejszym lub większym stopniu cierpią na chorobę morską. Jest to absolutnie normalna reakcja organizmu na huśtawki. Działanie tabletek lepiej sprawdzić z wyprzedzeniem, aby nie spowodowały nieprzewidzianej indywidualnej reakcji, takiej jak zaburzenia koordynacji ruchowej lub senność.

Rzeczy na podróże w zimie

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, w zimie potrzebujemy bieliznę termiczną (kilka kompletów), ciepłą czapkę, śpiwór zimowy, kurtkę przeciwdeszczową, buty żeglarskie, poduszkę powietrzną. Opcjonalnie można też zabrać ze sobą aparat fotograficzny i kamerę, telefony komórkowe z ładowarką samochodową 12 V. W klasie biznes z ładowarką 220V. Zaleca się zabrać ze sobą pendrive lub kilka pendrive’ów, a nawet dysk twardy — pod koniec podróży ludzie wymieniają się zdjęciami i filmami, dlatego potrzebują na nie dużo miejsca — od 32 GB na 1 tydzień.

Oceń post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.