Jednym z zabiegów, które wypielęgnują Twoją drewnianą podłogę, jest cyklinowanie. Co warto wiedzieć o cyklinowaniu? Jak często należy je przeprowadzać, aby drewniana podłoga doskonale się prezentowała? Odpowiadamy.
Przejdź na skróty:
Drewniane podłogi są niezwykle eleganckie i stylowe, od dawna stanowią ważny element architektury wnętrz. Jednak drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji – tylko w taki sposób podłoga zachowa swoje naturalne piękno i połysk. Jednym z zabiegów, które wypielęgnują Twoją drewnianą podłogę, jest cyklinowanie. Co warto wiedzieć o cyklinowaniu? Jak często należy je przeprowadzać, aby drewniana podłoga doskonale się prezentowała? Odpowiadamy.
Na czym polega cyklinowanie?
Cyklinowanie to proces, dzięki któremu podłoga odzyskuje swój blask oraz estetyczny wygląd. Polega on na zdarciu wierzchniej, zniszczonej warstwy podłogi – wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia zostają usunięte, a wraz z nimi poprzednio nakładane lakiery oraz środki zabezpieczające. Używa się w tym celu specjalnej maszyny szlifującej, czyli cykliniarki. Po przeprowadzeniu zdarcia parkiet jest wyrównany, a wgłębienia czy rysy są usunięte. W zależności od stopnia zniszczenia można również za pomocą żywicy i pyłu uzyskanych podczas szlifowania, wypełnić ubytki. Kolejnym krokiem będzie użycie maszyny wolnoobrotowej, za pomocą której podłoga zostanie wygładzona; po tym przystępuje się do lakierowania. W ten sposób uzyskujemy nie tylko efektowną podłogę, ale również trwale zabezpieczone drewno.
Dlaczego warto cyklinować podłogę?
Cyklinowanie to doskonały sposób na renowację podłogi – drewno odzyskuje swój dawny urok i stylowy, elegancki wygląd. Cyklinowanie podłogi daje znakomite efekty, podłoga jest odświeżona, przy czym jest to rozwiązanie nie tylko znacznie tańsze od wymiany desek na nowe. Ważne jest również to, że proces ten pozwala na niezwykle szybkie uzyskanie efektów, a nasze stare deski wyglądają, jakby dopiero zostały ułożone.
Cyklinowanie – zalety:
- wszelkie zabrudzenia mogą zostać skutecznie usunięte,
- parkiet odzyskuje swój dawny wygląd,
- powierzchnia podłogi zostaje wyrównana,
- idealny efekt w krótkim czasie,
- usunięte zostają wszelkie ubytki, rysy oraz stare warstwy lakieru,
- nowa warstwa lakieru zabezpieczy deski i utrwali efekt.
Cyklinowanie parkietu – jak często powinno się je przeprowadzać?
Ważne jest, aby proces cyklinowania odbywał się w optymalnych odstępach czasowych. To jak często powinno się cyklinować parkiet, zależy głównie od eksploatacji podłogi, od tego jak mocno jest zużyta. Zbyt częste przeprowadzanie tego zabiegu również nie jest wskazane – może dojść wtedy do szybkiego zeszlifowania użytkowej warstwy podłogi, a co za tym idzie – skróceniem jej żywotności. Z drugiej strony zbyt długi okres czasu prowadzi do uszkodzenia ochronnej powłoki lakieru – drewno nie jest wtedy odporne na wilgoć i gorzej ją znosi. Szczególnie szkodliwe w takim przypadku będzie rozlanie jakiegokolwiek płynu – nie dość, że będzie bardzo ciężko dokładnie osuszyć podłogę, to na dodatek ciecz wniknie w strukturę drewna. Prowadzi to do wyginania, odkształcania oraz powstawania szczelin w podłodze. Generalnie przyjmuje się, że w przypadku podłóg mocniej eksploatowanych cyklinowanie powinno przeprowadzać co 5 lat. W przeciwnym razie wystarczy to robić co 7-10 lat.
W jakich przypadkach należy przeprowadzić cyklinowanie parkietu?
- Przed nałożeniem lakieru na parkiet.
- Jeżeli na drewnie widoczne są wyraźnie ślady użytkowania – zanieczyszczenia, drzazgi itp.
- Jeżeli chcemy nadać podłodze gładkość lub zmienić nieco jej wygląd.
- Jeśli drewniana podłoga utraciła swój połysk, nie wygląda estetycznie.
- Zaraz po położeniu nowych desek również warto przeprowadzić cyklinowanie. W przypadku litej podłogi konieczne będą prace wykończeniowe, a cyklinowanie stanowi doskonały wstęp.
Jakie podłogi można cyklinować?
Warto pamiętać o tym, że nie każdą podłogę można poddać procesowi cyklinowania. Musi ona spełniać pewne kryteria. Zawsze warto skontaktować się ze specjalistą z dziedziny renowacji podłóg i wyłożyć mu swoje wątpliwości; zapytać, czy w naszym przypadku możliwe będzie cyklinowanie. Mówiąc ogólnie, można je wykonać na parkietach i mozaikach wykonanych z naturalnego drewna oraz na podłogach z litego drewna. Odpowiednie warunki spełniają również drewniane schody oraz listwy z naturalnego drewna. W przypadku paneli podłogowych, możliwość cyklinowania zależy do grubości wierzchniej warstwy drewna – musi być ona wystarczająco gruba. W instrukcji producenta paneli powinny znajdować się wszystkie przydatne na ten temat informacje.
Samodzielne cyklinowanie – warto, czy nie?
Wydawać by się mogło, że samodzielne cyklinowanie podłogi nie jest sprawą wcale trudną. O ile samo wykonanie tego zadania byłoby teoretycznie możliwe, w praktyce sprawa wygląda całkiem inaczej. Mowa tutaj o odpowiednim, profesjonalnym sprzęcie – cykliniarce krawędziowej, cykliniarce taśmowej oraz o odkurzaczu do pyłu. Zakup takiego sprzętu wiąże się z ogromnymi kosztami, a wynajem nie jest opłacalny w standardowych przypadkach, gdy chcemy poddać renowacji podłogę w salonie, sypialni i innych małych powierzchniach.
Jeżeli chcesz, aby Twoja drewniana podłoga odzyskała swój kunszt i elegancję – skorzystaj z usług firmy Minare. Przeprowadzamy renowację, cyklinowanie, naprawę, a także układanie parkietów, podłóg oraz schodów drewnianych. Serdecznie zapraszamy!