Czy antywirus na iOS to konieczność?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

antywirus

Posiadacze urządzeń mobilnych niechętnie decydują się na zakup oprogramowania antywirusowego, uważając go za niepotrzebną stratę pieniędzy. Jesteśmy bardziej skłonni zabezpieczyć komputer osobisty, chociaż to smartfony pochłaniają coraz więcej naszego czasu. Sprawdź, czy warto kupić program antywirusowy, dedykowany systemowi iOS.

Ochrona iOS – zabezpieczenia firmowe 

Firma Apple stara się być o krok przed konkurencją na rynku i oferuje własny zestaw zabezpieczeń wyprodukowanego sprzętu. Dotyczy to także urządzeń mobilnych. Przedsiębiorstwo Apple nie posiada dedykowanej aplikacji antywirusowej, co wynika bezpośrednio z polityki firmy. Pakiety ochronne są pobierane razem z aktualizacją systemu operacyjnego. Jednocześnie wszystkie programy i aplikacje są zamknięte w oddzielnym środowisku (tzw. piaskownica), nie wiążąca się bezpośrednio z jądrem systemu operacyjnego. Takie rozwiązanie gwarantuje elementarne bezpieczeństwo przed oprogramowaniem szpiegowskim. Jednak biorąc pod uwagę coraz bardziej rozwinięte oprogramowania infekujące urządzenia, zaleca się wspomaganie podstawowego pakietu zabezpieczeń odpowiednim antywirusem.

Ochrona iOS – phishing

Oprócz tradycyjnych wirusów, przedostających się do systemu urządzeń mobilnych, hakerzy wykorzystują także phishing. Polega on na oszustwie opartym o inżynierię społeczną. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane, udając pracowników administracji publicznej lub telekomunikacji. Taka forma ataku częściej opiera się na perswazji i technikach manipulacyjnych, a pozyskanie cennych danych czasami nie wymaga nawet specjalnie zaawansowanych kodów szyfrujących. Oprogramowanie antywirusowe jest w stanie rozpoznać podejrzany komunikat i zablokować niebezpieczny link. Wartościowy antywirus wykrywa również mniej oczywisty phishing, wykorzystujący media społecznościowe lub aplikację kalendarza. Ochrona antywirusowa od G DATA zabezpiecza telefon przed pomysłowymi cyberprzestpęcami.

Antywirus na iOS – kiedy jest konieczny?

Aktualnie smartfony są wielofunkcyjnymi narzędziami o ogromnych możliwościach. Czy są więc podatne na działanie złośliwych wirusów? Po pierwsze, stanowią ogromną bazę danych osobistych, tj. zdjęcia w galerii czy prywatna korespondencja. Dane personalne są dla hakerów niezwykle cenne i mogą być wykorzystywane do szantażowania i kompromitowania. Po drugie, przez cały czas łączą się z niesprawdzonymi sieciami internetowymi. Oprócz tego wykorzystują mnóstwo aplikacji i platform społecznościowych. Samodzielne sprawdzanie poszczególnych plików jest czasochłonne i wcale nie zapewnia wykrycia programu szpiegującego. Odpowiedni program antywirusowy posiada skaner, który cały czas monitoruje dane przesyłane na urządzenie mobilne. W naszej ofercie znajdziesz skuteczny antywirus iPhone od G DATA, który aktywnie poszukuje luki w zabezpieczeniach, czyli miejsce najbardziej narażone na atak złośliwego oprogramowania. Antywirus umożliwia także lokalizację urządzenia w przypadku jego zgubienia.

Oceń post

Dodaj komentarz