Czy można bezpiecznie podnieść niską temperaturę ciała?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

temperatura ciała

Problem zimna nie jest nam obcy. Szczególnie dotyczy to okresu zimowego, w którym to nie raz i nie dwa trzęsiemy się z zimna. Korzystamy wtedy z wszelkiej maści preparatów domowej roboty bądź sięgamy po proste środki typu herbata z dodatkami, by się rozgrzać. Zbyt zimna temperatura ciała nikomu nie służy, chociaż czasami wywołujemy ją sztucznie w celu zahartowania organizmu poprzez takie działania jak picie zimnych napojów czy też ostatnio popularne morsowanie. W jaki sposób bezpiecznie podnieść temperaturę ciała i czy jest to możliwe? Dowiecie się tego z naszego tekstu.

Bezpieczne podnoszenie temperatury ciała poprzez ćwiczenia

Pierwszym sposobem, który jest bezpieczny i sprawi, że podniesiemy temperaturę naszego ciała, są ćwiczenia. Nie ma co ukrywać, że aktywność nie dla każdego jest przyjemna, ponieważ trzeba się zmęczyć, a to też wymaga ubrania specjalnej odzieży. Samo odczucie zmęczenia również nie jest przyjemne, bo przecież nie każdemu uśmiecha się być spoconym. Jak podnieść niską temperaturę ciała poprzez ćwiczenia? Można to zrobić w naprawdę prosty sposób. Na pierwszy plan pójdzie bieganie, które przecież jest jedną z ulubionych form aktywności naszych rodaków. Każdego dnia widzimy masę zapalonych biegaczy, którzy próbują przełamywać swoje bariery, dbając o zdrowie oraz redukując stres. 

Jak to się dzieje, że poprzez bieganie oraz inne ćwiczenia podnosi się nasza temperatura ciała? W bardzo prosty sposób. Przede wszystkim mięśnie ciała są zmuszone do większej pracy oraz nasze serce bije coraz szybciej. Te dwa czynniki powodują, że nasz organizm staje się cieplejszy, wydala wodę, a już w okresie letnim potrafi się z nas wręcz “lać jak z cebra”. Oczywiście, to nie jedyny sposób poprzez ćwiczenia na podnoszenie temperatury w naszym organizmie. Mamy na myśli również przejażdżki rowerowe, taniec czy też intensywne ćwiczenia na siłowni, bądź zajęcia grupowe. Co ciekawe, temperatura ciała podnosi się nadal po zakończeniu ćwiczeń, szczególnie tych bardzo ciężkich.

Jak podnieść temperaturę z pomocą napojów?

Szczególnie jesienią oraz zimą doskwiera nam mróz spoza domu. Ten jest naszą oazą, w której możemy uciec od wszechobecnych niskich temperatur. Dobrym sposobem na bezpieczne podniesienie temperatury ciała jest ciepły napój. Od wieków znamy ciepłą herbatę, która tak naprawdę jest dobra na wszystko i pijemy jej hektolitry – zielona, czarna, czerwona, z różą czy też w jeszcze innej formie. Nie dość, że jest ona dostępna w każdym sklepie, to jej koszt jest niewielki i dzięki temu trudno znaleźć mieszkanie, w którym by jej nie było.

Istotnym elementem bezpiecznego podnoszenia naszego stanu ciała są dodatki do napojów. Nie od dziś wiadomo, że takie przyprawy jak pieprz czy pieprz cayenne podnoszą temperaturę ciała, chociaż ich nie dodajemy do herbaty. Można za to znaleźć w niej takie dobroci jak kardamon czy imbir. Nasze babcie dobrze wiedziały, że takie wywary dobrze robią dla organizmu i powodują, że czujemy się lepiej i nie musimy tak bardzo walczyć z zimnem na zewnątrz.

Oceń post

Dodaj komentarz