Czym jest adres rozliczeniowy?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

adres rozliczeniowy

Podczas dokonywania płatności w Internecie nie raz spotkaliście się z określeniem “adres rozliczeniowy”. Jest on najczęściej wymagany podczas finalizacji wykonywania płatności kartą debetową lub kartą kredytową. Jaki adres tam wpisać? Czy jest to adres, który posiadasz aktualnie w banku, Twój adres zameldowania, czy adres gdzie powinna przyjść ewentualna korespondencja? Sprawdzamy i doradzamy co stoi za adresem rozliczeniowym!  

Co to jest adres rozliczeniowy karty płatniczej?

Adres rozliczeniowy jest ściśle powiązany z posiadaną kartą debetową lub kredytową. Jeśli zatem dokonujesz zakupu za jej pomocą, konieczne jest podanie adresu rozliczeniowego, który został podany w banku podczas tworzenia konta. 

Sklep lub system szybkich płatności taki jak PayU czy DotPay, który przyjmuje płatność jest zobowiązany do zweryfikowania poprawności danych karty oraz właściciela. W ich skład wchodzą takie informacje jak:

  • 16 cyfrowy numer karty,
  • 3 cyfrowy kod bezpieczeństwa CVC,
  • Data ważności karty w schemacie MM/RR lub MM/RRRR,
  • Imię i nazwisko posiadacza karty,
  • Adres rozliczeniowy posiadacza.

W przypadku błędnego podania któregokolwiek z powyższych elementów, płatność zostanie odrzucona. Adres rozliczeniowy często nie jest wymagany, lecz jeśli występuje, musi się zgadzać z informacją podaną w banku (najczęściej jest to adres zameldowania lub zamieszkania). Jest to dodatkowa forma weryfikacji, czy karta płatnicza jest w rękach jego właściciela. 

Adres rozliczeniowy działa na takiej samej zasadzie niezależnie od posiadanej karty (Visa i Mastercard), banku, pośrednika płatności.   

Warto zadbać o to, aby adres rozliczeniowy był poprawny i aktualny, gdyż w przypadku ewentualnych reklamacji, czy problemów z dokonaniem płatności korespondencja będzie skierowana właśnie pod ten adres. 

Co to jest adres rozliczeniowy Revolut, PayPal?

Adresem rozliczeniowych zarówno konta Revolut, PayPal czy też fizycznie wydanych kart tych pośredników jest adres, który został wpisany w profilu konta. 

W celu jego sprawdzenia, przejdź do zakładki Ustawienia > Ogólne > Profil. 

Co to adres rozliczeniowy Google?

W przypadku serwisu Google adresem rozliczeniowym jest adres powiązany z określoną formą płatności dodanym do konta rozliczeniowego Google. Dla każdej formy płatności istnieje możliwość dodania innego adresu rozliczeniowego, przy czym muszą one znajdować się w jednym kraju – tym samym, co ustawiony na koncie.  

Masz pytania dotyczące adresu rozliczeniowego? Temat nie został wyjaśniony? Napisz komentarz! 

5/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz