Czym kierować się przy kupowaniu samochodu?

Artykuł zewnętrzny

samochód

Kupno samochodu to solidny wydatek, warto więc aby auto służyło nam bezawaryjnie i niezawodnie przez lata. Zarówno kupując nowy samochód, prosto z salonu, jak i wybierając używany, jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, choć w obu przypadkach nieco się od siebie różnią. Sprawdźmy zatem, na co trzeba zwrócić uwagę przy kupowaniu samochodu.

Zakup auta nowego: Co wziąć pod uwagę?

Wybór samochodu z salonu to bardzo ważna decyzja, zdecydowanie bardziej wiążąca niż zakup samochodu używanego. Dlaczego? Między innymi dlatego, iż auta w salonie są droższe, bowiem będziemy ich pierwszym właścicielem i są to pojazdy nowe. Mają również zdecydowanie więcej opcji finansowania, a więc cena jest tutaj czynnikiem ważnym, lecz nie kluczowym, jak w przypadku używanego auta. Mamy np. możliwość zakupu samochodu w ofercie Smart lub Leasing Standard. Fachowcy doradzają, aby wybrać takie auto, które będzie w pełni spełniać nasze wymagania, nawet kosztem wyższej ceny. Zazwyczaj nie różni się ona tak znacząco od ceny samochodu używanego w dobrym stanie, jednak mamy pewność, iż nasz samochód będzie funkcjonować przez lata i spełni nasze oczekiwania. Warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim gabaryt: wielkość samochodu. Wiadomym jest, iż samochód dla dużej rodziny musi być większy, aby można było w nim wygodnie podróżować. Przy szukaniu samochodu rodzinnego, warto przemyśleć jego wielkość, rozmiary bagażnika, moc silnika itp. Zaś kupując auto, mające służyć np. do dojazdów do pracy czy takie, które będzie rzadziej używane, weźmiemy pod uwagę już inne czynniki. Samochody sportowe w typie jeep muszą natomiast mieć wysokie techniczne parametry. Serwis samochodowy powinien natychmiast udzielić nam wszystkich istotnych dla nas informacji. Warto wybrać serwis konkretnej marki auta, które nam się podoba i spełnia nasze wymagania, np. serwis Toyota Kraków.

Wszelkie funkcje dodatkowe samochodu koniecznie musimy wziąć pod uwagę. Samochody osobowe powinny mieć np: automatyczne układy hamowania awaryjnego; układ sterowania światłami czy asystenta pasa ruchu. Oprócz tego wedle wymagań, możemy wybrać pojazd z systemem parkowania czy synchronizację samochodu ze smartfonem. 

Co otrzymujemy przy zakupie samochodu w salonie?

Podczas wyboru auta w salonie powinniśmy od razu powiedzieć czego oczekujemy i możemy poprosić dealera o proponowany pakiet ubezpieczeń, który powinien być w porządnej cenie. Wszak zapłacimy sporo za wymarzone i potrzebne auto, zatem doradca musi nam zaproponować ubezpieczenie samochodu w promocyjnej kwocie. Zatem przy podpisaniu umowy, dostaniemy komplet kluczyków, kopię umowy, instrukcję obsługi wszystkich wybranych przez nas funkcji samochodu, książkę serwisową, tablice oraz dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie wykupienia ubezpieczeń.

Sprawdzone auta używane: Co brać pod uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Samochody używane są opcją do wymiany samochodu na taki, który co prawda nie będzie nowy, ale zapewne jego cena będzie znacznie przystępniejsza. Jednak kupując samochód używany od osoby prywatnej musimy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników i zapytać o wiele danych jego właściciela. Między innymi to, czy moglibyśmy umówić się na przegląd samochodu w warsztacie. Wówczas poznalibyśmy faktyczny stan pojazdu, a mechanik udzieliłby nam informacji o stanie samochodu. Oprócz tego musimy patrzeć na cenę. Już podczas spotkania ze sprzedawcą i samochodem, sprawdźmy jak wygląda karoseria i lakier. Zerknijmy na opony i zapytajmy ile mają lat i kiedy były wymieniane. Bardzo ważne jest także to, jak dawno temu zmieniany był pasek klinowy, od którego zależy praca całego samochodu. Gdy już przejdziemy do oglądania wnętrza pojazdu, obejrzymy kierownicę oraz skrzynię zmiany biegów i przekonajmy się czy sprawnie działa oraz czy nie ma uszkodzeń i luzu. Powinniśmy też spojrzeć pod maskę samochodu, aby obejrzeć silnik i stan oleju. Zdecydowanie częściej wymiana samochodu na używany dotyczy młodego kierowcy, który szuka auta do ćwiczenia umiejętności jazdy. Mimo wszystko jednak najlepiej jest kupić nowe auto w salonie i mieć pewność tego, w jakim jest stanie: idealnym. Niestety używany samochód często może okazać się niewystarczającym.

Wiemy zatem czym kierować się przy zakupie auta w salonie, oraz jak powinien wyglądać przegląd samochodu przed jego kupnem. Zanim w ogóle pomyślimy o wyborze konkretnego auta, powinniśmy przemyśleć swe oczekiwania, policzyć budżet i sprawdzić czy samochód, który nam się podoba faktycznie sprawdzi się w naszej codzienności. Zawsze możemy powiedzieć dealerowi, czego oczekujemy od samochodu i jakie są nasze wymagania oraz jaką kwotę jesteśmy w stanie wydać na nowe auto, tak aby znaleźć takie, które będzie wymarzone. Sprawdźmy jego zastosowania, wielkość, wszystkie dane oraz posiadane funkcje dodatkowe, które nam się przydadzą lub nie. Wówczas przekonamy się czy dany samochód będzie nam odpowiadać, a jeśli nie wybierzemy inny, który będzie idealny dla nas. Sprawdźmy oferty online, a potem udajmy się do serwisu samochodowego po wymarzone auto

Oceń post

Dodaj komentarz