Dlaczego warto stosować EAA trenując na siłowni?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

eaa

Dlaczego warto stosować EAA, trenując na siłowni? Czym w ogóle są aminokwasy egzogenne? Jakie jeszcze suplementy diety warto dostarczać swojemu organizmowi przy regularnej aktywności fizycznej? Odpowiadamy w niniejszym artykule – zapraszamy!

Suplementy diety to podstawa, szczególnie u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jeśli trenujesz na siłowni lub dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami, sprawdź, jakie suplementy diety warto wdrożyć do swojej codzienności. Dziś omówimy kwestię aminokwasów. Czym są EAA, kiedy dokładnie należy je stosować i które aminokwasy egzogenne są wręcz niezbędne dla naszego organizmu? Jakie w ogóle są zalety dostarczania organizmowi aminokwasów egzogennych? Więcej szczegółów znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Co to jest EAA?

Skrót EAA oznacza aminokwasy egzogenne. Ogólnie rzecz biorąc aminokwasy to nic innego jak podstawowe budulcowe związki naszego ciała. Niektóre z nich syntetyzujemy samodzielnie, inne natomiast dostarcza się poprzez pożywienie i suplementów diety.

Tytułowe aminokwasy EAA to składniki egzogenne, których nasz organizm nie wytwarza z reguły samodzielnie, a potrzebuje ich przy niektórych procesach wewnętrznych zachodzących w naszym ciele. A mianowicie przy kształtowaniu sylwetki czy w sytuacji, gdy chcemy poprawić możliwość wysiłkową.

Aminokwasy egzogenne – kiedy stosować?

Według specjalistów aminokwasy egzogenne warto stosować przede wszystkim regularnie w formie suplementacji. Kiedy? Najlepsza pora to ta około treningowa, szczególnie po zakończeniu wysiłku fizycznego. Dobrym pomysłem będzie także przyjęcie odpowiedniej dawki EAA przy posiłku, który jemy przed treningiem.

Bez względu na to, jaki jest Twój cel – czy planujesz zbudować masę mięśniową, schudnąć czy po prostu ćwiczyć dla zdrowia i lepszego samopoczucia, suplementacja aminokwasami EAA to wygodna i skuteczna metoda zwiększenia ilości białka w naszej codziennej diecie. Tego rodzaju suplementy diety to także doskonałe źródło aminokwasów.

Które EAA są niezbędne dla naszego organizmu?

Niezbędne aminokwasy to takie, które nie tylko sygnalizują, ale i dostarczają nowym mięśniom budulca. Czyli aminokwasy tego rodzaju po prostu informują nasz organizm, by zacząć te nowe mięśnie budować. Dbają również o to, by nasze mięśnie rosły. Dlatego tak wielu sportowców dostarcza regularnie EAA, kiedy zależy im na tym, by zbudować odpowiednią sylwetkę. Sama aktywność fizyczna – nawet bardzo ciężka – nie wystarczy.

Do niezbędnych aminokwasów zalicza się przede wszystkim izoleucynę, histydynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, fenyloalaninę, walinę oraz tryptofan. Histydyna wykorzystywana jest do rozwijania się i utrzymania w odpowiednim zdrowiu naszych tkanek. Izoleucyna odpowiada za krzepnięcie krwi i naprawę mięśni. Metionina jest potężnym antyoksydantem. Leucyna to rozgałęziony aminokwas, który mocno angażuje się w budowę mięśni. Fenyloalanina odpowiada za produkcję hormonów uspokajających oraz stresu. Treoninę wykorzystywana jest przy produkcji chrząstek i kości. Tryptofan zaangażowany jest w produkcję serotoniny i w wywołanie snu. Walina zaś usuwa nadmiar białka w wątrobie oraz zapobiega rozpadaniu się mięśni.

Jakie korzyści daje suplementacja aminokwasów?

Suplementacja aminokwasów niesie ze sobą ogromne korzyści. Przede wszystkim niezbędne aminokwasy zapobiegają ewentualnym oksydacyjnym uszkodzeniom, które wiążą się zwykle ze stanem zapalnym. Zwiększają wytrzymałość fizyczną, redukując jednocześnie zmęczenie pod napięciem. To pozwala naszemu organizmowi pracować nie tylko dłużej, ale ciężej. Jak już wspominaliśmy, aminokwasy EAA zmniejszają masę ciała, mobilizując kwasy tłuszczowe. Skutecznie wspierają działanie naszego układu odpornościowego, ponieważ działają jak przeciwutleniacze. Pomagają także zapobiegać rozpadowi mięśniowych białek, dostarczają budulca do budowy nowych mięśni oraz zwiększają produkcję w mitochondriach sercowego mięśnia i mięśniach szkieletowych.

Jak widać dodanie produktu pozwala uzyskać gwarancję prawidłowego funkcjonowania organizmu, a aminokwasy bcaa są bardzo potrzebne. Nie ma więc znaczenia, czy chcesz poprawić syntezę białek mięśniowych, czy interesują cię aminokwasy endogenne ze względu na właściwości antykataboliczne lub składniki występujące w białku pochodzenia roślinnego. Skorzystaj z możliwości zakupowej dowolną liczbę produktów bogatych w kwas glutaminowy, a na pewno suplement diety wspomoże regenerację mięśni. Produkt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony osób, wśród których znajdują się zarówno takie, które regularnie trenują, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Na każdego klienta czeka ekspresowa wysyłka zamówienia, więc możesz być spokojny o terminową dostawę. Koniecznie zapoznaj się z opisem zalecanej porcji przez producenta, aby uzyskać najlepsze efekty stosowania wspomnianego preparatu.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz