Gramatyka, ortografia, stylistyka i typografia w języku polskim to zbiór ponad 1000 reguł, które należy wziąć pod uwagę pisząc poprawny tekst. Nic dziwnego, że mamy tak wiele wątpliwości jak coś poprawnie napisać. Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak poprawnie napisać słowo: Dobry wieczór czy dobrywieczór? Ponadto przedstawimy definicję słowa o poprawnej pisowni i zastosujemy ją na konkretnych przykładach. Dla osób, które jednak zdecydują się na odpuszczenie zastosowania tej formy, przygotowaliśmy zbiór synonimów do wykorzystania.
Jak się pisze: Dobry wieczór czy dobrywieczór?
dobry wieczór
dobrywieczór
Wśród wymienionych powyżej słów, poprawną pisownią jest: dobry wieczór. To połączenie dwóch wyrazów (dobry i wieczór) stanowi całość pod względem znaczeniowym, nie jest to jednak zrost (jak w przypadku słowa “dobranoc”). Reguła mówiąca o zapisie takich połączeń stanowi, iż pisownia ich powinna być rozłączna.
Natomiast słowo “dobrywieczór” nie istnieje w słowniku ortograficznym ani języka polskiego i stanowi błąd, gdyż nie jest zrostem.
Jaka jest definicja frazy “dobry wieczór”?
Poniżej przedstawiamy definicję słowa “dobry wieczór” według słownika języka polskiego PWN orz słownika ortograficznego PWN.
Natomiast słowo “dobrywieczór” nie może być zdefiniowane ponieważ stanowi błąd.
Przykłady użycia
Przykładem użycia zwrotu “dobry wieczór” są poniższe zdania:
- “Dobry wieczór Pani, w czym mogę pomóc?”
- “Obsługa w tym lokalu była kiepska. Kelner przyszedł dopiero po 20 minutach i oznajmił: “Dobry wieczór, przepraszam bardzo, ale o tej godzinie podajemy już tylko drinki.”
- “Na dobry wieczór polecam lampkę naszego lokalnego wina.”,
- “”Dobry wieczór” to także sonety Adama Mickiewicza”,
- “No i na dobry wieczór dostałam telefon z tymi informacjami”.
Jakie są synonimy do słowa “dobry wieczór”?
Niestety zestawienie “dobry wieczór” nie ma dosłownych synonimów o podobnym znaczeniu.