Fotele gamingowe stały się w ostatnich czasach bardzo popularnym elementem każdego stanowiska do gier. Fotele biurowe nie są w stanie zaoferować takiej wygody, gdyż nie zawsze posiadają cechy typowego krzesła do grania. Wielu producentów oferuje swoje produkty w licznych wariantach kolorystycznych z niezliczoną ilością ustawień dla poprawienia naszej wygody. Niestety nie ułatwia to wyboru, a jak wiadomo – nie zawsze cena idzie w parze z jakością. W poniższym artykule przedstawimy wady i zalety foteli gamingowych, umówimy ich wykonanie oraz podpowiemy czym się kierować przy ich zakupie. Zapraszamy do naszego poradnika pt. „Fotel gamingowy – bajer czy niezbędne akcesorium?”
Przejdź na skróty:
Z czego i jak może być wykonany fotel gamingowy?
Najważniejszym elementem każdego krzesła jest materiał, z którego zostało wykonane. Najczęściej na rynku spotykane są krzesła pokryte skórą ekologiczną. Eko skóra najczęściej bywa niezbyt wytrzymała i przede wszystkim „nie oddycha”. Użytkowanie takiego fotela w letnie popołudnia lub przy dłuższych sesjach, będzie powodowało pocenie się skóry, a za tym idzie wielki dyskomfort użytkowania.
Dla osób mających skłonność do pocenia zalecane są krzesła wykonane z tkaniny lub o strukturze typu mesh. Materiałowe wykończenia są oddychające i istnieje dużo większa szansa, że będą bardziej wytrzymałe. Oczywiście, wszystko zależy od jakości użytych materiałów. Z kolei „Mesh” jest to materiał perforowany z otworami wentylacyjnymi oraz przestrzenią na przepływ powietrza.
Po wyborze materiału powinniśmy pomyśleć nad rodzajem/typem fotela. Istnieją dwa rodzaje stosowane do tych celów – fotel ergonomiczny i typowo gamingowy, a różnice są spore. Fotele ergonomiczne przeznaczone są do długiej pracy w pozycji siedzącej, a jeśli konstrukcja pozwala zmienić kształt – w pozycji półsiedzącej. Zazwyczaj są wykorzystywane w pracy biurowej, nie mają tak fantazyjnych kształtów jak gamingowe, natomiast tutaj stawia się głównie na wygodę pracy. W przypadku fotela gamingowego oprócz wygody, liczy się także design. Z reguły projektowane są pod konkretne rozgrywki przed ekranem Twojego PC celem zmaksymalizowania odczuć. Mają materiały w licznych barwach, posiadają dodatkowe ograniczniki na bokach siedziska i oparcia, poduszki pod szyję oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ostatnim trendem są listwy LED umieszczane w konstrukcji, które mogą podświetlać otoczenie.
Konstrukcja, poduszki, siłowniki, kółka
Siedzisko oraz oparcie to elementy, które mają kontakt z naszą skórą praktycznie przez cały czas użytkowania. Muszą one dopasować się pod każdym względem do pozycji. Producenci wyszli naprzeciwko oczekiwaniom konsumentów co skutkowało pojawieniem się kilku rozmiarów krzeseł zamiast rozmiarów uniwersalnych. Można znaleźć fotele skonstruowane specjalnie dla osób o szczupłej sylwetce, aż po rozmiar XXL, a ostatnio pojawiły się nawet krzesła gamingowe dla dzieci. Warto zatem sprawdzić jaką szerokość siedziska i oparcia oferuje każdy z rozmiarów, aby wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.
Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest występowanie dedykowanej poduszki, a czasami nawet dwóch. Najczęściej mocowane są pasami do siedziska, aby zapewnić większą regulację. Podpierają one odcinek lędźwiowy oraz szyjny, odciążają plecy, przez co dłuższa rozgrywka nie będzie powodować zmęczenia.
Zwróć uwagę także na podłokietniki. W nowoczesnych modelach często są one regulowane w kilku kierunkach. Regulacja polega na dostosowaniu wysokości podłokietnika. W zależności od potrzeby, masz możliwość wysunięcia go bardziej do przodu lub tyłu, a nawet zmiany kierunku po skosie, tak aby odciążał Twoje stawy.
Zaraz pod siedziskiem znajdziesz siłownik, który określa również maksymalny ciężar użytkownika. Najczęściej spotykane są siłowniki o granicznej wartości do 150kg, jednakże bez większego problemu znajdziesz w sklepie bardziej wytrzymałe. Do siłownika zainstalowany jest mechanizm podnoszenia i opuszczania. Podstawowe modele oferują tylko zmianę wysokości, natomiast jeśli fotel gamingowy ma służyć długi czas, radzimy dopłacić do opcji z regulacją kąta nachylenia, a nawet z bujaniem. Zmiana poziomu nachylenia przyniesie ulgę osobom, którym dana pozycja przestała być wygodna, a funkcja bujania rozładuje napięcie podczas oczekiwania na rozgrywkę lub ładowanie się ulubionej mapy.
Producenci w standardzie instalują kółka z tworzywa sztucznego, jednakże nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mogą one łatwo porysować nam podłogę, kiedy mamy na niej panele lub drewno bez żadnego zabezpieczenia. W takim przypadku zaleca się skorzystanie z maty pod krzesło, która skutecznie uchroni podłogę. Drugim rozwiązaniem jest zmiana kółek na kauczukowe. Nie dość, że będą one bardziej miękkie, będą miały mniejsze opory toczenia, to dodatkowo zminimalizują szansę na uszkodzenie powłoki pod naszymi nogami.
Oświetlenie LED to ciekawy bajer, który można sparować z telefonem albo po prostu dostosować schemat kolorystyczny za pomocą dołączonego pilota. Polecany w szczególności dla osób ceniących aspekty wizualne lub tych, którzy lubią mieć kolorowo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ten dodatek nie będzie generować dodatkowego, wysokiego kosztu.
Czy zakup fotela z dostawą do domu, to dobry pomysł?
Oczywiście. Przy zakupie w sklepie internetowym, paczka przychodzi do naszego domu kurierem. Opakowanie jest duże oraz dość ciężkie, ale gruby karton świadczy o dobrym zabezpieczeniu zawartości. Oczywiście, fotel nie przychodzi w całości, należy go następnie złożyć. Żeby tego dokonać, nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności ani dodatkowych narzędzi, wszystko powinno być dołączone przez producenta. Osobiście podczas montażu własnego fotela użyłem wkrętarki, która znacznie przyśpieszyła cały ten proces. Miej jednakże na uwadze ustawienie sprzęgiełka na odpowiedniej wartości, aby zapobiec zbyt mocnemu dokręceniu śrub lub ich zniszczeniu.
Swój obecny fotel gamingowy zamówiłem online. Początkowo nie trafiłem na odpowiedni model za pierwszym, a nawet drugim razem. Na szczęście trzeci wybór został ze mną do dziś, a to już ponad rok. Co prawda za każdym razem fotel był zwracany i dobierany droższy egzemplarz, lecz świadczy to także o tym, że nie warto się bać kupować online oraz korzystać z polityki zwrotu, czy gwarancji zadowolenia. Taką możliwość przetestowania fotela tracimy wraz z opuszczeniem sklepu stacjonarnego.
Rady na koniec
Jeżeli to ma być Twój pierwszy fotel i nie do końca wiesz czego możesz oczekiwać, warto przemyśleć zakup od pewnego i znanego producenta (np. Imba, Huzaro, Asus). Zwróć przede wszystkim uwagę na materiał wykonania oraz kolory, które będą dla nas odpowiednie.
Porządny fotel dla gracza możemy dostać bez problemu w cenie nieprzekraczającej 700zł. Jeżeli wchodzisz w segment premium, chcąc mieć wszystko co najlepsze, musisz przeznaczyć więcej środków na ten cel. Dla większości różnica pomiędzy zwykłym oparciem, a tym dedykowanym do segmentu gier będzie na tyle duża, że komfort jaki poczujemy powinien spełnić wszelkie oczekiwania.
Jeżeli masz już fotel i spędzasz wiele godzin przed komputerem, lecz czujesz wtedy dyskomfort, sztywność w karku czy inne dolegliwości. To znaczy, że nie korzystasz z odpowiedniego fotela gamingowego, który jest w stanie odciążyć mięśnie oraz stawy, zapobiec ich zmęczeniu, a co za tym idzie powstaniu bólu. Musisz zastanowić się nad zmianą konfiguracji, a jeśli to nie jest możliwe, nad zmianą fotela.