Problem z chrapaniem – najczęstsze powody pojawiania się podczas snu

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

chrapanie

Chrapanie jest uciążliwe dla osób w otoczeniu, ale może okazać się także niebezpieczne. Okazuje się, że jest to problem powszechny. Cierpi nie tylko ten, kto chrapie, ale także ten, kto dzieli sypialnię z osobą chrapiącą. Dlaczego chrapiemy? Jak można rozwiązać ten uciążliwy problem? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Przyczyn chrapania może być wiele. Najczęściej powodem jest krzywa przegroda nosowa, wrodzone wady budowy górnych dróg oddechowych czy alergie. Kolejne możliwe przyczyny to niedrożność nosa, nadwaga, spanie na wznak. Również palenie papierosów oraz otyłość i nadwaga są częstymi powodami chrapania, które może, ale nie musi powodować bezdechu sennego niebezpiecznego dla życia. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia ma problem z chrapaniem, warto zgłosić się do lekarza.

Dlaczego chrapiemy? 

Kiedy śpimy, mięśnie gardła i podniebienia miękkiego stają się wiotkie. Chrapanie jest niczym innym, jak drganiem języczka i podniebienia miękkiego, które jest przyczyną powstawania charakterystycznego dźwięku. Chrapaniu sprzyja leżenie na plecach, kiedy otwieramy usta. Statystyki mówią, że jedna na osiem osób chrapie, jednak dużo więcej osób chrapie sporadycznie, np. w przypadku infekcji dróg oddechowych. Bardzo często bowiem zaburzenia oddychania w trakcie snu (czyli właśnie chrapanie) wynikają z chwilowej niedrożności nosa, spowodowanej infekcją. Taki stan jest czymś przejściowym i nie jest powodem do niepokoju. Gdy jednak chrapiemy zawsze lub często, przyczyną może być nieprawidłowa budowa dróg oddechowych, nadużywanie alkoholu lub papierosów, a także otyłość.

U dzieci bardzo często przyczyną są zbyt duże migdałki.

Choroby układu krążenia są największym mordercą na świecie. Niestety, jest to morderca, który doskonale się maskuje. Często pierwszy objaw choroby to… śmierć. Zrób Domowy Test i przekonaj się, czy w Twojej piersi nie tyka bomba zegarowa.  Test Domowy możesz kupić i wykonać zupełnie anonimowo w zaciszu własnego domu. Profesjonalne kardio-testy medyczne, dostępne do tej pory jedynie w specjalistycznych laboratoriach teraz możesz wykonać we własnym domu. Nareszcie jest to możliwe!  Nie trać czasu na stanie w kolejkach do kardiologa. Pierwszą Diagnostykę przeprowadź bezpiecznie w domu, wykonując Test Domowy. 

Cierpi nie tylko osoba chrapiąca..

Chrapanie to częsty powód niewyspania, co wiąże się również ze złym samopoczuciem. Jakość snu osoby chrapiącej jest niska, dlatego po przebudzeniu zamiast odprężenia i energii, taka osoba odczuwa jedynie zmęczenie i irytację. Niewyspanie wpływa na samopoczucie, ale również na zdrowie. Brak możliwości prawidłowej regeneracji ma negatywne skutki. Warto pamiętać, że cierpi nie tylko osoba, która chrapie, ale również ta, która śpi w tej samej sypialni. Trudno zasnąć w towarzystwie tak nieprzyjemnych dźwięków. Chrapanie jest problemem, który warto postarać się rozwiązać.

problemy z chrapaniem

Bezdech senny

Niebezpieczne chrapanie pojawia się wtedy, gdy dochodzi do bezdechu sennego. Nie zawsze się on pojawia, ale należy zachować czujność. Podczas bezdechu sennego górne drogi oddechowe zapadają się, a przepływ powietrza staje się niemożliwy. Oddychanie zostaje przerwane, a chory jest w niebezpieczeństwie. Jeśli bliska Ci osoba nie tylko chrapie, ale również zdarza się bezdech senny, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Sposoby na chrapanie

Jeśli powodem chrapania może być palenie papierosów lub otyłość, należy zwalczyć przyczynę. Warto zadbać więc o zdrowy tryb życia, postarać się porzucić szkodliwe nałogi. Warto także skorzystać z oferty apteki, w której znajdziesz wiele propozycji środków pomagających zwalczyć uciążliwe chrapanie. Preparaty dostępne są w różnych formach, na pewno znajdziesz ten odpowiedni. Do wyboru są spraye, listki doustne, maści do nosa. Pamiętaj, aby przed użyciem preparatu zapoznać się z ulotką, którą znajdziesz w opakowaniu. Jedynie prawidłowe stosowanie środka umożliwia jego działanie.

problemy z chrapaniem
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz