Jak należy się przygotować do jesiennej sesji zdjęciowej?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

do sesji zdjęciowej

Ciepłe, jesienne dni to zdecydowanie idealny moment na niepowtarzalną sesję zdjęciową w plenerze. Zwłaszcza że takich momentów o tej porze roku jest coraz mniej, gdyż aura robi się bardzo kapryśna. Dla amatorów fotografii jesień, to okres poszukiwania nowych obrazów, pomysłów oraz odpowiedni czas na ich realizację.

Jak zrobić dobre zdjęcia jesienią?

Każda pora roku jest na swój sposób niezwykła, ale jesienna burza kolorów, to złoty czas dla wszystkich fotografów. Aby ta chwila nie minęła, żeby wyjątkowe momenty nie zostały pominięte, oraz aby nasze zdjęcia wyszły jasne i właściwie doświetlone, musimy poznać specyfikę fotografowania właśnie w tym okresie. Jeśli umiejętnie podejdziemy do tematu, to z całą pewnością będziemy w stanie uchwycić na swoich zdjęciach wyjątkowy urok i wspaniały klimat, który jest możliwy tylko o tej porze roku. Dlatego też skupimy się na  tym, jak fotografować jesienią.

Aby stworzyć wyjątkową atmosferę na jesiennych fotografiach, często możemy potrzebować specjalnego stroju, czy też nietuzinkowych rekwizytów. Warto więc poświęcić nieco czasu na  odpowiednie przygotowanie się do tego rodzaju przedsięwzięcia. Jednakże nie zawsze rekwizyty są niezbędne do zrobienia świetnych, jesiennych zdjęć. Niejednokrotnie wystarczy piękny, kolorowy krajobraz i kreatywne podejście. Jeśli przejrzymy w internecie różne jesienne sesje, to będziemy mogli znaleźć nie tylko inspirację, ale także wiele przydatnych wskazówek, które pozwolą nam stworzyć interesujące ujęcia.

Jesienią w szczególny sposób zmieniają się kolory, podkreślając i wzmacniając ciepłe odcienie, a także usuwając z promieni słonecznych naturalne błękity. Wówczas to złote, jasnożółte, czerwone refleksy tworzą prawdziwą burzę ciepłych kolorów. Dlatego też powinniśmy skoncentrować się na tym, aby właściwie ustawić w swoim aparacie tzw. Balans Bieli. Z reguły najlepszym ustawieniem BB będzie „Słoneczny dzień”, ponieważ stworzy ono pewien jasny kontrast. Natomiast ustawienie BB na „Pochmurny dzień”, pozwoli uzyskać zdjęcie z zauważalnymi, jasnymi, czerwonymi tonami. 

Ten tryb zwiększa również nasycenie i przejście kontrastu z jednego odcienia do drugiego. Jeśli nie masz na tyle cierpliwości, aby zgłębiać zawiłości fotografowania o tej porze roku, to po prostu możesz ustawić Balans Bieli na Auto. Dzięki takim ustawieniom oraz słonecznemu, naturalnemu oświetleniu uda się nam, skutecznie fotografować piękne, złote liście. Również zwiększenie kontrastu światła i cienia, a także ogólnego kontrastu kolorów, także odgrywa ważną rolę w tworzeniu wysokiej jakości zdjęć. Oczywiście wykonując jesienną sesję, powinniśmy również zwrócić uwagę na odpowiednią głębię ostrości.

Wszyscy wiedzą i rozumieją, że fotografia w „objęciach” złotej jesieni, to nic innego, jak zdjęcia na łonie natury. Dlatego też wszystkie kliknięcia powinny być wieloaspektowe i jak najbardziej wyraziste. Fotografowanie tylko blaknących drzew i uschniętych liści pod stopami, to bardzo popularny i wręcz nieco nudny temat. Warto więc wykazać się większą kreatywnością i zaangażowaniem.

Zmiana głębi ostrości obrazu to z kolei bardzo istotny parametr, który pomoże nam w uzyskaniu ciekawego charakteru naszych zdjęć.  Najlepiej dokonywać regulacji ręcznie, maksymalnie poszerzając membranę. Jest to skuteczna i łatwa technika dostępna dla fotografów na wszystkich poziomach umiejętności. W tym celu najpierw powinniśmy zmienić tryb fotografowania z automatycznego na priorytet przysłony, oznaczony jako Av na aparacie. Następnie musimy ustawić prawie najmniejszą wartość przysłony. W przypadku jasnych obiektywów odpowiednia wartość to 2,8. W zależności od tego, jak mocna jest ręka fotografa, możemy założyć, z jakim prawdopodobieństwem uzyskamy naprawdę ostry i wyraźny obraz, bez wad fotograficznych, lub po prostu powinniśmy skorzystać ze statywu. Po ustawieniu ostrości na żądanym obiekcie pozostaje tylko nacisnąć spust migawki i gotowe.

Dlatego też, jeżeli udała się Wam wyjątkowa sesja zdjęciowa w jesiennej scenografii, to warto wywołać zdjęcia i dzięki temu stworzyć niepowtarzalną ekspozycję na swojej ścianie. 

Polecamy!

Oceń post

Dodaj komentarz