Pokój młodzieżowy w bloku – jak urządzić go stylowo i funkcjonalnie?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

pokój młodzieżowy

Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna być dobrze przemyślana. Chodzi bowiem o stworzenie takiego miejsca, które będzie sprzyjać nauce i rozwojowi, ale także zabawie i relaksowi. Warto zadbać również o to, by wystrój był ponadczasowy, bo wówczas nastolatek szybko z niego nie wyrośnie.  

Każdy z nas potrzebuje swojego miejsca, w którym czuje się dobrze, swobodnie i bezpiecznie. Wygląd pokoju nie jest więc bez znaczenia, bo otoczenie, w którym spędzamy czas, wpływa w istotnym stopniu na nasze samopoczucie. Aranżacja może nas motywować do działania i nastrajać kreatywnie, a może także sprawiać, że będziemy się czuć przygnębieni.

Co więc zrobić, by nawet mały pokój młodzieżowy w bloku prezentował się efektownie i stylowo, a do tego był funkcjonalny? Eksperci z Myloview przygotowali dla nas kilka praktycznych wskazówek.  

Aranżacja pokoju młodzieżowego: na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać niewielki pokój w bloku, warto zdecydować się na pewnego rodzaju minimalizm. Nie chodzi o to, by przestrzeń prezentowała się ascetycznie, ale o to, by zrezygnować z takich sprzętów czy dodatków, które nie są niezbędne. Wówczas uda się wygospodarować więcej miejsca.

Praktycznym rozwiązaniem są na przykład metalowe regały, które w przeciwieństwie do ciężkich drewnianych mebli z zapleckami, prezentują się lekko, bo są ażurowe. Nie przytłoczą więc pokoju. Metalowe może być także biurko i rama łóżka. Takie rozwiązania prezentują się bardzo nowocześnie.  

Istotna jest także kolorystyka pokoju. By wystrój służył nastolatkowi przez lata, warto postawić na jasną, neutralną tonację wnętrza i urozmaicić go kilkoma barwnymi akcentami. Może to być dywan na podłodze, fotel lub narzuta na łóżko.

Pamiętajmy także o tym, że moda ma to do siebie, że szybko się zmienia. Dobrym pomysłem jest więc postawienie na takie rozwiązania w wystroju, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Chodzi zwłaszcza o meble. Zamiast wybierać takie, które mogą za kilka lat okazać się zbyt infantylne, lepiej postawić na klasyczne modele w uniwersalnej kolorystyce.

W jaki więc sposób ożywić wystrój? Pomogą nam w tym efektowne dekoracje do pokoju młodzieżowego. Ozdoby można w prosty sposób zmieniać co kilka lat, odświeżając w prosty sposób aranżację.

Ozdoby do pokoju młodzieżowego w kilku wariantach

Jako ozdoby do pokoju młodzieżowego można potraktować nie tylko dekoracje same w sobie, ale także niezbędne elementy wyposażenia. Wybierając efektowne oświetlenie lub designerskie krzesło, wystrój od razu nabierze charakteru. Oto pomysły, które przygotowali dla nas eksperci z Myloview.

  • półka na książki

Świetnym pomysłem jest oryginalna półka na książki. Może przypominać spiralę, drzewo o rozłożystych gałęziach, na których ustawia się książki, lub być regałem o półkach w kształcie plastrów miodu. Taki element wyposażenia będzie i efektowny, i praktyczny.  

  • łańcuch lampek

Girlandę światełek można zawiesić w wielu różnych miejscach – na ramie łóżka, nad biurkiem na korkowej tablicy albo na ścianie za pomocą samoprzylepnych haczyków. To bardzo prosty sposób na to, by urozmaicić przestrzeń i jednocześnie zyskać dodatkowe źródło światła, które może się przydać zwłaszcza jesienią.  

  • naklejka dekoracyjna

Prostym w realizacji i szybkim sposobem na ozdobienie młodzieżowej aranżacji jest samoprzylepna naklejka. Jest to rozwiązanie, które prezentuje się świetnie nad łóżkiem lub biurkiem, przy którym nastolatek się uczy. W dziewczęcej aranżacji sprawdzą się roślinne motywy – kwiaty lub egzotyczne liście, z kolei w chłopięcym pokoju można postawić na kolorową abstrakcję o geometrycznym charakterze lub sportowy akcent.  

  • galeria plakatów

Stworzona z plakatów galeria to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Jeden plakat na ścianie może nie zmienić wiele, ale kilka, składających się na większą całość, z pewnością tak. Warto wybrać jeden motyw przewodni (natura, podróże, wielkie miasta) i dobrać wzory do tego tematu.

Powiększ optycznie mały pokój młodzieżowy

Zastanawiając się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, należy przywołać także wielkoformatowe dekoracje jakimi są fototapety. To właśnie one pozwolą przeprowadzić naprawdę spektakularną metamorfozę wnętrza. Co więcej, okażą się mieć także bardzo praktyczne zastosowanie.

Okazuje się, że fototapeta do pokoju młodzieżowego może nie tylko ozdobić pomieszczenie. Odpowiednio dobrany wzór pozwoli także optycznie powiększyć metraż, dzięki czemu będzie się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości. W tej roli świetne okażą się pejzaże. Taki wybór ma dodatkowo tę zaletę, że dzięki niemu wprowadzi się pod dach odrobinę natury, której może brakować, gdy mieszka się w mieście. Dużą popularnością cieszą się leśne krajobrazy, przedstawienia dżungli i góry.

Jeśli jednak nastolatek kocha życie w mieście, efekt optycznego powiększenia zyska się także umieszczając na ścianie fototapety młodzieżowe z panoramą słynnej metropolii – Nowego Jorku, Tokio czy Londynu.

Fototapety młodzieżowe odzwierciedlające pasje  

Ostatnim pomysłem przygotowanym przez ekspertów jest fototapeta młodzieżowa, która odzwierciedla prawdziwą pasję nastolatka. Taka ozdoba ani nie wyjdzie z mody, ani szybko mu się nie znudzi, skoro będzie odpowiadać jego zainteresowaniom. W tym przypadku wybór wzorów jest bardzo duży.

Mogą to być samochody, jeśli interesuje się motoryzacją, sport, jeśli uprawia jedną z dyscyplin, czy kosmos, jeśli zafascynowany jest astronomią. Miłośnikom i miłośniczkom podróży spodoba się kolorowa mapa świata, a fanom literatury typograficzny wzór z wartościowym cytatem.

Dzięki zaproponowanym tutaj pomysłom nawet niewielki pokój w bloku zyska zachwycający wygląd. Połączenie funkcjonalnych rozwiązań z efektownymi ozdobami gwarantuje, że przestrzeń zachwyci nastolatka i będzie mu dobrze służyć przez lata.     

Oceń post

Dodaj komentarz