Instalacja na miarę potrzeb

Mikołaj Mikiciuk

instalacja elektryczna

Obecnie prąd w każdym miejscu to standard a nie luksus. Rozwijające się technologie sprawiają oczywiście, że można zadbać o instalacje, które są ekologiczne, wytrzymałe oraz doskonale wpisują się w tryb życia współczesnego człowieka. Energia jest podstawą naszego funkcjonowania, z której zdajemy sobie sprawę dopiero w momencie awarii czy też braku prądu. By wszystko w domu funkcjonowało jak należy, przede wszystkim zadbać o odpowiednie rozwiązania energetyczne, a warto pamiętać o tym, że w wielu miejscach instalacje mają po kilkadziesiąt lat i nie sprawdzają się w obecnych czasach.

Jak zrobić nowoczesną instalację?

Przy budowie lub remoncie domu warto szczególną uwagę zwrócić na to, jak położyć instalacje elektryczne. Warto zrobić to w sposób nowoczesny, by dokładnie odpowiadały na potrzeby użytkowników. Brak prądu nie oznacza bowiem tylko tego, że nie mamy światła. To także brak wody, bo nie działa pompa elektryczna, problemy z ogrzewaniem, alarmem, często gotowaniem, a nawet uruchomieniem rolet okiennych, wentylacji mechanicznej czy też otwarcie bramy wjazdowej. Bezawaryjna instalacja z https://eneria.pl/ to niezbędna inwestycja, ponieważ pozwala na co dzień normalnie funkcjonować, szczególnie że coraz mocniej jesteśmy od niej zależni.

Zadbaj o ilość gniazdek

Nowoczesne instalacja elektryczna wykorzystuje gęstą sieć gniazdek. W domu nigdy nie jest ich za dużo, szczególnie że otaczamy się coraz większą ilością sprzętu zarówno stacjonarnego – zamrażarka, suszarka do bielizny, kuchnia mikrofalowa, jak i małego AGD takiego jak ekspres do kawy, toster i blender. Poza tym standardem jest telewizor i sprzęt multimedialny, komputer i oczywiście smartfony. I zamiast skarżyć się na niedobór gniazd – szczególnie w kuchni, warto zadbać o ich odpowiednią ilość na etapie zmiany instalacji. To szczególnie istotne w starym budownictwie. Takie rozwiązanie już na etapie inwestycji jest zdecydowanie lepsze niż korzystanie z  rozgałęziaczy i przedłużaczy.

O czym trzeba pomyśleć przy planowaniu instalacji elektrycznej?

Przede wszystkim przy układaniu instalacji należy wziąć pod uwagę takie urządzenia i akcesoria jak na przykład domofon lub wideodomofon oraz alarm. W dalszym ciągu w wielu domach jest telefon. Standardem staje się okablowanie multimedialne, które składa się na przykład z przewodów antenowych, systemu muzycznego i kina domowego. Niezbędna jest domowa sieć komputerowa, a coraz więcej ludzi inwestuje w automatykę oraz systemy inteligentnych budynków. Nawet jeśli jest to jeszcze w wielu miejscach przyszłość, to na pewno ten trend będzie się umacniał i warto wziąć go pod uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Wówczas dodanie okablowania jest zdecydowanie prostsze i tańsze, szczególnie że przy tak dynamicznym rozwoju technologii bardzo ciężko jest przewidzieć, z czego będziemy korzystać za kilka lat. Instalacja powinna być więc łatwa do rozbudowania. 

Coraz więcej osób na etapie budowy decyduje się na inwestycję w zasilanie awaryjne. Może to być na przykład użycie spalinowego generatora prądu oraz zestawu akumulatorów (UPS), które zapewniają pracę urządzeń bez przerw. Warto pamiętać o tym, że tego typu urządzenia mają z założenia pracować tylko w sytuacjach awaryjnych. Ich zadaniem nie jest zasilanie wszystkich sprzętów w domu, więc nie potrzebujemy wysokiej mocy. Najczęściej klientom wystarczy, by generator zapewniał działanie ogrzewania, zestawu hydroforowego, lodówki, oświetlenia niektórych pomieszczeń, ewentualnie napędu bramy wjazdowej i drzwi garażowych.

4.8/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz