iPhone się zacina – Soft, Hard Reset

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

iphone się zacina

Każdy iPhone został pozbawiony możliwości szybkiego demontażu baterii, a więc możliwości zresetowania urządzenia właśnie w ten sposób. Co zrobić, gdy telefon przestał reagować na jakiekolwiek działania z naszej strony? Są na to sposoby!

Apple doskonale radzi sobie z usypianiem aplikacji i działaniem systemu. Podczas mojego wieloletniego doświadczenia z telefonami z nadgryzionym jabłuszkiem tylko dwa razy miałem jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem. To normalne – urządzenia nie są przecież idealne i starzeją się w szybkim tempie, a często to dodatkowe oprogramowanie, w postaci aplikacji i gier, jest ukrytym winowajcą. 

Miękki Reset / Soft Reset

Od czasu do czasu iPhone może mieć problem z szybkością działania systemu pomimo wyłączonych wszystkich aplikacji. Usterka taka spowodowana jest błędem braku oczyszczenia pamięci podręcznej. Ponowne włączenie telefonu telefonu, czyli tzw. miękki reset, likwiduje ten problem.    

 1. Przytrzymujemy przycisk Budzenia/Usypiania w górnej krawędzi telefonu aż pojawi się suwak na ekranie.
 2. Przesuwamy suwak w prawo.
 3. Telefon się wyłączy, a ekran zgaśnie.
 4. Przytrzymujemy przycisk Budzenia/Usypiania ponownie aż włączy się ekran.

Twardy Reset / Hard Reset

W przypadku przypadku kiedy na miękki reset jest już za późno, a telefon przestał całkowicie reagować zmuszeni jesteśmy do wykonania twardego resetu. Telefon mógł się zaciąć podczas wykonywania jakiejś czynności i dalej coś wyświetla, ale także mógł być uśpiony i nie chce się obudzić. W takich przypadkach wybierz swój model urządzenia i wykonaj poniższą sekwencję:

iPhone X, XR, XS, XS MAX, 11, 11 PRO 

 1. Naciśnij przycisk VOLUME UP/ zwiększenia głośności i szybko go puść, 
 2. Naciśnij przycisk VOLUME DOWN/ zmniejszenia głośności i także szybko go puść, 
 3. Teraz wciśnij włącznik i trzymaj do momentu, aż na ekranie pojawi się logo Apple.

iPhone 8/iPhone 8 Plus

 1. Naciśnij przycisk VOLUME UP / zwiększania głośności i szybko go puść, 
 2. Naciśnij przycisk VOLUME DOWN/ zmniejszenia głośności i także szybko go puść, 
 3. W tym momencie wciskamy i przytrzymujemy przycisk Power aż na ekranie pojawi się logo Apple.

iPhone 7/iPhone 7 Plus 

 1. Naciśnij przycisk Usypianie/Budzenie i przycisk zmniejszania głośności,
 2. Przytrzymaj je przez co najmniej 10 sekund, aż zobaczysz logo firmy Apple.

Starsze modele: 

 1. Naciśnij przyciski Usypianie/Budzenie oraz HOME
 2. Przytrzymaj je przez co najmniej 10 sekund, aż zostanie wyświetlone logo firmy Apple.

Jak zapobiegać utracie danych i zacinaniu?

Często zacinający się iPhone może przysporzyć wiele problemów. Warto pomyśleć o profilaktyce, ponieważ potencjalne odzyskanie danych może być niemożliwe lub wiązać się z astronomicznymi kwotami. 

Przegląd aplikacji i dbanie o miejsce

Z pewnością znajdą się aplikacje, z których w ogóle nie korzystamy, a ich stare wersje są realnym zagrożeniem. Ponadto zabierają one cenne miejsce na telefonie, którego brak może doprowadzić do chronicznego zacinania się urządzenia.

Cykliczny restart

Cykliczny, cotygodniowy restart urządzenia także dobrze zrobi naszemu smartfonowi. Powinniśmy także doświadczyć większej płynności w działaniu urządzenia.

Nowe nie znaczy stabilne

Nie aktualizuj do wersji testowej oprogramowania! Często deweloper jest nastawiony na zwiększenie funkcjonalności wprowadzanego oprogramowania, a podczas testów użytkowników wychodzi, że wersja nie jest do końca stabilna. Następnie wychodzą aktualizacje oprogramowania, aż w końcu uzyskujemy wersję stabilną – dopiero wtedy zalecam dokonać aktualizacji. 

Zresetowanie ustawień

W przypadku częstego zacinania się urządzenia możemy zresetować wszystkie ustawienia bez usuwania zawartości. Konieczne będzie ponowne zalogowanie się do iCloud, a także wpisanie ponowne haseł np. do Wi-Fi. 

Podsumowanie

Zacinający się iPhone, to nie jest wyrok i konieczność zmiany na nowy model. Możliwe, że wystarczy wykonać powyższe działania i wprowadzić profilaktykę, a urządzenie powinno posłużyć nam (lub dzieciom) jeszcze długi czas! Do tej pory spotykamy użytkowników modelu 4S, którzy są ponadprzeciętne przywiązani do swojego towarzysza.

4.9/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz