Jak atrakcyjnie aranżować okna w naszym mieszkaniu?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

aranżacja okna

Wystrój okien to jeden z elementów, który warto wziąć pod uwagę przy aranżacji pomieszczenia. Zasłony, firanki czy żaluzje potrafią odmienić każde wnętrze. Jak atrakcyjnie aranżować okna w naszym mieszkaniu?

Jak zaaranżować okno w mieszkaniu?

Okno w salonie przede wszystkim pozwala na dozowanie światła, a jednocześnie buduje przytulny klimat w pomieszczeniu. I choć pokój dzienny jest otwarty dla gości, warto zadbać o intymność poprzez oprawę okienną. Okno można zaaranżować na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wykorzystanie zasłon, które cieszą się ogromną popularnością. Zasłony do salonu przede wszystkim chronią przed nadmiernym światłem. Dają możliwość regulowania ilości wpadającego światła. W każdej chwili można je odsłonić i zasłonić wedle własnych potrzeb. Co więcej, zapewniają prywatność przed wścibskimi sąsiadami. Innym rozwiązaniem są firany, które można powiesić solo lub razem z zasłonami, tworząc wyjątkowo ciekawą aranżację. Ostatni sposób to rolety. Szeroki wybór materiałów, z których są wykonane, kolorów i wzorów sprawia, że poza funkcja praktyczną, stanowią element dekoracyjny.

Jak wybrać zasłony?

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest twoje wnętrze, istnieje kilka ogólnych zasad dobierania kolorów zasłon. Zaleca się, aby zasłony nie były w takim samym odcieniu jak ściany. Jeśli mają być w tej samej barwie, to niech będą w ciemniejszym odcieniu. Ważna jest również tonacja. Ciepłe kolory optycznie zmniejszają pokój, a zimne go powiększają. Pod uwagę należy wziąć również charakter pomieszczenia. Inaczej zaaranżujesz pokój dziecięcy, gdzie można bawić się kolorami, wzorami fakturami, a inaczej salon czy sypialnia, która jest strefą odpoczynku. Warto pamiętać, że wybór koloru zasłon ma ogromne znaczenie. Podkreślisz nim charakter pomieszczenia, a nawet i ożywisz. Wybierając konkretne barwy, dopasuj je do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Stawiaj na podobne odcienie albo stosuj zasadę kontrastu. Pomocne okaże się koło barw, prezentujące barwy pasujące do siebie.

Jak dobrać zasłony do salonu?

Jeżeli zdecydujesz się na zasłony do salonu, zadbaj o to, aby aranżacja okien pasowała stylistycznie do pozostałych elementów wystroju. W ten sposób unikniesz stworzenia chaotycznego wrażenia, a całość będzie się ze sobą ciekawie komponować. W tradycyjnych i rustykalnych salonach fenomenalnie będzie się prezentować oprawa okienna, składająca się z klasycznej firany oraz zasłony. Wzorzyste zasłony będą dobrym sposobem na wzbogacenie prostej, minimalistycznej aranżacji. Dodadzą odrobiny szaleństwa do białego, szarego czy kremowego wnętrza. Z kolei gładkie, jednokolorowe ozdoby okienne odnajdą się w pomieszczeniach, w których dominują wzory, kolory. Pod uwagę weź również styl. W eleganckich wnętrzach unikaj zbyt wyraźnej różnicy. Chyba że poprzez barwną zasłonę, chcesz ożywić aranżację. Nie bez znaczenia jest również materiał, który również należy dopasować do własnych wymagań, jak i wnętrza. Lekkie tkaniny sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ nie przytłoczą ich. Z kolei do dużych pomieszczeń, gdzie docierają spore ilości światła, świetnym wyborem będą cięższe materiały.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz