Oferta wymiany urządzenia na nowe wraz z dopłatą nie jest opłacalna? Możesz sprzedać swój telefon prywatnie. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się jak zrobić to bezpiecznie.
Przejdź na skróty:
Każdego miesiąca jesteśmy kuszeni nowym modelem telefonu, a jeśli jesteśmy zwolennikiem jednego producenta, to każdego roku istnieje szansa na zakup nowej generacji. Coraz popularniejsze staje się odkupowanie starszych urządzeń, które są odnawiane i sprzedawane wtórnie. W Polsce takie praktyki nie są jeszcze codziennością, ponieważ MY Polacy wolimy kupować “nowe”, a jeśli używane to po okazyjnej cenie, ale rynek zachodni bardzo ceni sobie ekologię i chętnie korzystają z takich rozwiązań. Starsze telefony z prywatnego źródła są także cennym nabytkiem wśród amatorów szukających byłego flagowca. Zanim jednak pojawi się pilna potrzeba sprzedaży, musisz wiedzieć w jaki sposób przygotować telefon do sprzedaży.
Sprzedaż starego telefonu może być ryzykowna, jeśli nie będziesz ostrożny. Na Twoim urządzeniu znajdują się osobiste zdjęcia, prywatne informacje oraz dostęp do szeregu aplikacji, do których przecież nie chcesz, aby ktoś obcy miał dostęp. Poniżej znajduje się nasz przewodnik krok po kroku, jak przygotować telefon do sprzedaży.
Utwórz kopię zapasową danych
Zła wiadomość jest taka, że tworzenie kopii zapasowych danych na Androidzie jest nieco bardziej skomplikowane niż na iPhonie. Dobrą wiadomością jest to, że większość danych może już być przechowywane w chmurze.
Jeśli korzystasz z usług takich jak Zdjęcia Google, Gmail lub Kontakty Google, Twoje dane w tych aplikacjach mogą być już zsynchronizowane z chmurą. Jeśli nie, przejdź do ustawień każdej aplikacji i upewnij się, że kopie zapasowe w chmurze są włączone.
Możesz także wykonać kopię zapasową wszystkich swoich danych za pomocą Dysku Google. W przeciwnym razie będziesz musiał skorzystać z dodatkowej aplikacji jak np. G Cloud Backup w celu stworzenia kopii zapasowej na dysku komputera. Bezpośrednie połączenie się z komputerem może skutkować przeniesieniem tylko części danych, zgubieniem wiadomości i kontaktów.
Wyloguj się ze swoich kont
Na pewno nie chcesz przypadkowo pozostawić komuś dostępu do konta Google, czy Facebooka. Zalogowanie się do konta sprawia, że urządzenie jest “zaufane”, a wszelkie dane do konta przechowywane są w ustawieniach. Na telefonie wejdź do Ustawień, a następnie sprawdź Konta, które są połączone z urządzeniem. Znajdziesz tutaj pełną listę wszystkich kont, na które się zalogowałeś. Wybierz wszystkie z osobna i wybierz opcję Usuń konto. Być może będziesz usunąć swoje konto Google na samym końcu.
Usuń sparowane urządzenia
Wszelkie akcesoria Bluetooth i WiFi, takie jak słuchawki bezprzewodowe, czy smartwatche przestaną działać ze starym telefonem, gdy ten znajdzie się poza zasięgiem, to oczywiste. Natomiast, żeby mieć pewność, że nie będzie problemu z połączeniem ich z nowym telefonem, usuń sparowane akcesoria w starym.
Przejdź do ustawień > Podłączone urządzenia. Tutaj zobaczysz listę sparowanych urządzeń. Stuknij ikonę koła zębatego obok każdego z nich i wybierz opcję Zapomnij.
Przywróć ustawienia fabryczne
Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nadszedł czas, aby w końcu wyczyścić telefon z wszelkich ustawień i wymazać dane.
Przejdź do Ustawienia > System > Zaawansowane > Opcje resetowania > Usuń wszystkie dane (przywracanie ustawień fabrycznych).
Ta opcja może znajdować się w innym miejscu w telefonach niektórych producentów.
Po wybraniu tej opcji trwale usunie wszystko z telefonu i przywróci oprogramowanie do stanu sprzed zakupu. Upewnij się, że robisz to dopiero po skopiowaniu z telefonu wszystkiego czego potrzebujesz!
Wyjmij kartę SIM
Może się to wydawać dziwne, że o tym wspominamy, lecz przed sprzedażą nie zapomnij o wyciągnięciu karty SIM! Niestety nadal bywa to jeden z nagminnych problemów.
W razie potrzeby Twój operator może pomóc Ci wyłączyć usługi na starej karcie, a Ty otrzymasz duplikat karty. Natomiast jest to u większości operatorów jest to usługa odpłatna, no i wymaga także poświęcenia naszego czasu.
W nowszych telefonach potrzebujesz szpilki do wyciągania tacki z kartą SIM, która znajduje się z boku telefonu. Wystarczy włożyć chociażby spinacz biurowy do małego otworu, aby wysunąć tackę. Warto zaznaczyć, że do tej czynności nie jest konieczne wyłączanie telefonu!
Wyłącz funkcję „Znajdź mój telefon”
Google oferuje usługę o nazwie Android Device Manager, która pozwala zlokalizowanie telefonu, zablokowanie go, a nawet usunięcie danych. Usługa jest połączona z Twoim kontem Google, ale pamiętaj, że sprzedane urządzenie jest na “liście urządzeń zaufanych” i ktoś może wykorzystać je do odzyskania konta.
Zaloguj się do konta Google, wybierz swoją ikonkę w prawym, górnym rogu i kliknij “Zarządzaj kontem Google”, następnie przejdź do sekcji Bezpieczeństwo. W sekcji Twoje urządzenia kliknij “Zarządzaj urządzeniami”. Na liście urządzeń wybierz stary telefon i Usuń je z listy.
Android Device Manager działa na każdym telefonie z Androidem, ale niektórzy producenci posiadają swoje rozwiązania. Dla przykładu aplikacja Find My Mobile od firmy Samsung może również znaleźć i zdalnie zablokować telefon. Jeśli wcześniej włączyłeś funkcję lokalizacji w aplikacji producenta koniecznie wyłącz ją przed przekazaniem starego telefonu kupującemu.