Jak zwolnić miejsce na iPhonie i iPadzie?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak zwolnic miejsce iphone

Czy Twój Apple iPhone właśnie wyświetlił komunikat, że pamięć jest prawie pełna? Nie możesz zapisać więcej danych ani zaktualizować iOS? Ten poradnik pomoże Wam dowiedzieć się co zajmuje najwięcej miejsca i jak to usunąć. Wykonaj poniższe czynności i ciesz się większą ilością miejsca!

Sprawdź swoje całkowite zużycie pamięci

Najpierw konieczne będzie sprawdzenie ile miejsca zostało do końca. Wybierz Ustawienia > Ogólne > (iphone) Pamięć. U góry zobaczysz kolorowy wykres słupkowy, który pokazuje aktualne zużycie z podziałem na kategorie..

Nie musisz zastanawiać się głęboko nad tymi liczbami. Jeśli Twoim problemem jest brak możliwości aktualizacji urządzenia, to musisz posiadać około 5 GB wolnego miejsca. Jeśli po prostu chcesz oczyścić pamięć, żeby na jakiś czas zapomnieć o tym problemie, to zaleca się, aby było to minimum 2 GB.

Pamiętaj, że wykaz ten nie uwzględnia miejsca wykorzystywanego przez system, a to znacząca liczba.

Znajdź aplikacje zajmujące najwięcej miejsca

W tym samym widoku, w sekcji Pamięć, zobaczysz listę wszystkich aplikacji wraz z zajmowaną przez nią ilością miejsca. Domyślnie jest widok posortowany malejąco. 

Wybierz dowolną aplikację, a w nowym widoku zobaczysz zużycie w 2 wartościach. Pierwsza z nich to ilość miejsca, z którego korzysta sama aplikacja oraz miejsce zajmowane przez dane i dokumenty aplikacji. Dla przykładu aplikacja Facebook zajmuje łącznie 320,5 MB: przy czym 227,8 MB dla aplikacji i 92,7 MB dla dokumentów i danych. Aplikacje, które są zainstalowane przez system i są nieusuwalne np. Wiadomości, będą wyświetlały jedynie ilość miejsca zużytego przez dane. W moim przypadku jest to aż 3,49 GB! 

Czasami ta informacja pomaga zobaczyć, że to nie sama aplikacja zajmuje miejsce, ale raczej to, co w niej przechowujesz. 

Usuń aplikacje, których nie używasz

To także świetne miejsce do sprawdzenia, z których aplikacji nie korzystasz, a zajmują one cenne miejsce. Aplikacje nie są rozproszone na wielu stronach, a na dodatek widać ich zasobożerność miejsca. 

Jeśli znajdziesz aplikacje, których nie potrzebujesz, kliknij na nie i wybierz Usuń aplikację. Każda zakupiona aplikacja jest zawsze dostępna do ponownego pobrania bez dodatkowych opłat z App Store.

Aplikacje możesz usuwać także w łatwy sposób z ekranu głównego, wystarczy umieść palec na aplikacji, którą chcesz usunąć i przytrzymać. Wszystkie Aplikacje zaczną się poruszać i przy każdej ikonie pojawi się mały znak X. 

Aby zatrzymać poruszanie, naciśnij przycisk Home na urządzeniach, które go mają lub dotknij „Gotowe” w prawym górnym rogu w nowszych modelach.

Odinstaluj samą aplikację bez usuwania danych

Jeśli chcesz tymczasowo dezaktywować aplikację bez usuwania jej ustawień, na przykład gdy musisz zwolnić miejsce na instalację aktualizacji iOS, Apple pozwala ci je odinstalować. Pozostaną na ekranie głównym, ale zaciemnione i wymagają kliknięcia w celu ich ponownego pobrania. Znajdź aplikację na liście pamięci, wejdź w widok zużycia danych i wybierz opcję “Odinstaluj aplikację”.

Możesz także skonfigurować automatyczne usuwanie aplikacji, których nie używasz często. Przejdź do Ustawienia> Ogólne> (iPhone) Pamięć > Odinstaluj nieużywane aplikacje i kliknij Włącz.

Sprawdź wykorzystanie zdjęć i filmów

Aplikacja Zdjęcia często zajmuje dużo więcej miejsca, niż można sobie zdawać sprawę. Dlatego zajmiemy się nią osobno. Wejdź w Ustawienia > Ogólne > (iPhone) Pamięć znajdź Zdjęcia i zobacz ile zajmują miejsca. Jeśli wartość przekracza kilka GB, trzeba rozważyć skopiowanie zdjęć i filmów do chmury, aby móc je usunąć z urządzenia.

Jeśli posiadasz konto w Google, bardzo łatwą opcją jest aplikacja Zdjęcia Google. Wystarczy pobrać aplikację, zalogować się i rozwinąć menu (Ustawienia > Kopia zapasowa i synchronizacja, następnie przełącz opcję “Utwórz kopię zapasową i synchronizuj” na włączoną. Zanim zamkniesz aplikację upewnij się, że Zdjęcia Google mają dostęp do Zdjęć (Ustawienia > Zdjęcia Google > Zdjęcia).

Każde następne zdjęcie zostanie automatycznie zapisane i wysyłane do chmury. Gdy będziesz w trybie online, będziesz posiadać dostęp do zdjęć z poziomu aplikacji lub bezpośrednio na stronie Internetowej. Plus korzystania z tej aplikacji jest taki, że Google oferuje nieograniczone miejsce na zdjęcia za pośrednictwem Zdjęć Google. Przed tym trzeba wyrazić zgodę na kompresowanie zdjęć do 16 MP, w przeciwnym wypadku przesłane zdjęcia będą wliczane do ilości miejsca na koncie Google.

Możesz także odciążyć zdjęcia z iPhone’a za pośrednictwem Dropbox lub dowolnej usługi synchronizacji i przechowywania danych w chmurze, z której korzystasz. Idealnie, aby usługa miała funkcję przesyłania mobilnego w swojej aplikacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie zachowania w telefonie zdjęcia o niższej rozdzielczości, jednocześnie pozostawiając te w pełnej rozdzielczości na iCloud. Przejdź do Ustawienia> Zdjęcia > Optymalizuj dysk iPhone’a i upewnij się, że opcja jest zaznaczona.

“Mój strumień zdjęć”

Strumień zdjęć to sposób udostępniania zdjęć między zalogowanymi urządzeniami na koncie Apple ID. Po aktywacji tej funkcji, zdjęcia i filmy z ostatnich 30 dni zostaną wysłane do Strumienia i będą dostępne w “Moim strumieniu zdjęć” w Albumie, ale nie będą zapisywane bezpośrednio w Bibliotece. Usługa pozwala na przesłanie do 25 000 zdjęć miesięcznie. Jeśli korzystasz tylko z jednego urządzenia, funkcja jest Ci zbędna. 

Usuń niechcianą muzykę

Multimedia, takie jak ścieżki audio, wideo, czy podcasty zajmują dużo miejsca. Istnieją dwa sposoby usuwania plików audio i wideo.

Wybierz Ustawienia > Ogólne> (iPhone) Pamięć > Muzyka. Na dole znajduje się podsumowanie wszystkich utworów i albumów zapisanych w telefonie. Usuń albumy lub utwory, których nie słuchasz, przesuwając w lewo. Możesz także użyć przycisku Edytuj, aby zaznaczyć do usunięcia wiele utworów i albumów.

Jeśli chcesz ponownie odtworzyć muzykę na urządzeniu, otwórz aplikację Muzyka i wejdź w  Bibliotekę. Znajdź interesujący utwór lub album i pobierz go ponownie, dotykając ikony strzałki z chmurką po prawej stronie.

Rozważ muzykę w Streamie

Jeśli chcesz mieć do dyspozycji tysiące utworów, skorzystaj z usługi strumieniowego przesyłania muzyki, takiej jak np. Spotify. Subskrypcja Premium pozwala na ściąganie muzyki do odtwarzania offline oraz odtwarzania muzyki w najwyższej jakości bez reklam.  Uważaj tylko z przechowywaniem wszystkich list odtwarzania na urządzeniu, gdyż może się to wiązać z ponownym problemem braku miejsca! 

Automatyczne usuwanie historii wiadomości

Możesz ustawić automatyczne usuwanie wiadomości z telefonu po upływie danego okresu.  Przejdź do Ustawienia> Wiadomości> Historia wiadomości i wybierz opcję przechowywania wiadomości przez 30 dni lub czy nawet rok.

Opróżnij pamięć podręczną przeglądarki

Ostatnią rzeczą do zwolnienia pamięci Twojego iPhone’a lub iPada jest usunięcie pamięci podręcznej używanej przeglądarki. W przypadku Safari należy wejść w Ustawienia > Safari i wybrać opcję “Wyczyść historię i dane witryny”.

Jeśli natomiast korzystasz z Chrome na iOS, należy otworzyć aplikację, dotknąć trzech kropek w prawym dolnym rogu i wybierać opcję “Ustawienia”, następnie “Prywatność” i kliknąć “Wyczyść historię przeglądania”. Możesz swobodnie wybrać jakie dane chcesz usunąć, co pozwoli Ci zapisane hasła lub dane autouzupełniania. 

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz