Jak działa Apple Pay?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

apple pay

Piękno Apple Pay polega na tym, że jest idealne odwzorowanie idei „Apple”. Jest to prosty i elegancki jednoetapowy proces płatności z wykorzystaniem technologii, którą posiadasz, a na dodatek wszystko to jeszcze bardziej bezpieczne niż tradycyjny chip. Musimy jednak sobie odpowiedzieć: Jak działa Apple Pay? Testujemy rozwiązanie.

Okazuje się, że jedyne co musisz zrobić, to przyłożyć swoje urządzenie do dowolnego terminalu płatniczego i potwierdzić za pomocą czujnika linii papilarnych TouchID, a w przypadku modeli nowszych – FaceID, czyli wystarczy spojrzeć na telefon.

Pierw oczywiście należy skonfigurować Apple Pay, który jest także prostym procesem. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby móc już za chwilę korzystać z tej funkcji. 

Skonfiguruj portfel

Rozpocząć korzystanie z Apple Pay musimy od otwarcia “Portfela. W tym celu wejdź do “Ustawień” > “Wallet i Apple Pay” i wybierz opcję “Dodaj kartę”. Może to być karta kredytowa lub debetowa, nie ma żadnego znaczenia. 

Należy wpisać w tym kroku wszystkie dane. Stuknij “Dalej”, po czym Twoja karta zostanie zweryfikowana przez bank. Po zakończeniu procesu znów kliknij “Dalej”. Gratulacje! Możesz teraz korzystać z Apple Pay! 

Możesz także wykorzystać technologię NFC do płatności kartą bezpośrednio z aplikacji niektórych banków. Proces ten w dużej mierze będzie podobny do portfela Apple. O więcej informacji musisz zapytać konsultanta swojego banku lub znaleźć je na stronie internetowej.

apple pay ustawienia
apple pay dodaj karte
apple pay dodawanie karty

Jak płacić iPhonem? – urządzenie z FaceID

Procedura jest zależna od modelu urządzenia, które posiadamy. W przypadku urządzenia wykorzystujące FaceID wygląda to następująco:

jak działa apple pay

Krok 1. Kliknij dwukrotnie w boczny przycisk wybudzania, a załączy Ci się Twój portfel. 

jak płacić iphonem

Krok 2. Zatwierdź wejście do portfela za pomocą FaceID – wystarczy spojrzeć na telefon.

Krok 3. Jeśli posiadasz skonfigurowanych więcej kart, wybierz tą, którą chcesz aktualnie zapłacić.

Krok 4. Przytrzymaj górną część iPhone’a w pobliżu terminala płatniczego do momentu pojawienia się na ekranie znaku zatwierdzenia płatności. 

Jak płacić iPhonem? – urządzenie z TouchID

W przypadku urządzeń z funkcją TouchID proces ten jest jeszcze prostszy.

Krok 1. Dotknij (nie wciskaj) i przytrzymaj chwilę przycisk Home – otworzysz w ten sposób dostęp do portfela i zatwierdzisz dostęp poprzez czujnik linii papilarnych.

Krok 2. Wybierz odpowiednią kartę, którą chcesz aktualnie płacić.

Krok 3. Przytrzymaj górną część telefonu w pobliżu terminala płatniczego aż do momentu zatwierdzenia płatności. 

To takie proste!

Jak działa Apple Pay na AppleWatch?

Apple Pay działa również doskonale na Apple Watch’u.

Otwórz aplikację Apple Watch na iPhonie i dotknij “Mój zegarek”. Następnie dotknij “Portfel i Apple Pay”, następnie “Dodaj kartę”, następnie “Dalej”. Wprowadź dane karty i ponownie wybierz “Dalej”.

Teraz, aby skorzystać z Apple Pay na swoim zegarku, wystarczy:

Krok 1. Kliknij dwukrotnie boczny przycisk, 

Krok 2. Przyłóż zegarek przodem do terminala płatniczego do momentu, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy i poczujesz lekki puls. Płatność zatwierdzona! 

Zakupy w aplikacji i online

Korzystanie z Apple Pay nie tylko fizyczne zakupy w sklepie. Możesz wykorzystać aplikację i przeglądarkę Safari do zakupów w Internecie. 

Podczas wybierania metody płatności na stronie internetowej wybierz opcję „Kup za pomocą Apple Pay”, przejrzyj szczegóły płatności, a następnie przyłożyć palec na czujnik Touch ID lub potwierdzić FaceID, aby zakończyć transakcję.

Jest to o wiele bardziej mniej skomplikowany proces niż wielokrotne wprowadzanie tych samych danych. Minimalizujemy w ten sposób możliwość pomyłki, a na dodatek autoryzacja biometryczna czyni ten proces jeszcze bardziej bezpiecznym. 

Zapłać przez iMessage (tylko w USA)

Na ten moment możemy tylko teoretycznie przedstawić jak działa Apple Pay w wiadomościach iMessege, gdyż usługa jest dostępna tylko w USA.

iPhone umożliwia także banalnie proste wysyłanie płatności bezpośrednio przez iMessage do Twojego znajomego. Po prostu dotknij kwoty w wiadomości i wybierz opcję “Zatwierdź”. Możesz także wybrać spośród aplikacji w narzędziach ApplePay i wybrać kwotę. 

Oczywiście transakcję trzeba potwierdzić za pomocą czujnika biometrycznego – TouchID lub FaceID.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz