Jak najtaniej ubezpieczyć garaż?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

garaż ubezpieczenie

Jak chronić garaż przed dewastacją lub działaniem żywiołów naturalnych? Jeśli zastanawiasz się, który produkt ubezpieczeniowy pomoże, gdy Twój garaż zostanie zniszczony, to ten tekst powstał z myślą o Tobie. Dowiesz się z niego, jak wybrać ubezpieczenie, które obejmie garaż oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe definiują garaż?

Nie każdy budynek, w którym parkujemy nasz samochód czy motor, jest przez towarzystwa ubezpieczeniowy traktowany jako garaż. Dlaczego? Zgodnie z definicją garaż to budynek niezamieszkały, który jest na stałe przytwierdzony do gruntu i służy do parkowania pojazdów mechanicznych. Z tego powodu ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na objęcie polisą blaszanego garażu ze względu na jego charakterystykę budowlaną. Co jednak ważne, murowany garaż będzie objęty ubezpieczeniem bez względu na to, czy jest to budynek wolnostojący, czy wpisujący się w bryłę np. domu jednorodzinnego. 

Jak ubezpieczyć garaż?

Garaż możemy ubezpieczyć poprzez wykupienie polisy majątkowej. To produkt ubezpieczeniowy stworzony z myślą o właścicielach mieszkań, domów oraz elementów przylegających, takich jak garaż, basen czy ogrodzenie. Kupując polisę powinniśmy wczytać się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), gdzie znajdują się informacje na temat zakresu ochrony. Jeśli objęty jest nią garaż (a mówiąc ściślej – jego elementy stałe), to ubezpieczenie chroni nas przed finansowymi skutkami takich zdarzeń jak zalanie, pożar, awaria instalacji elektrycznej, opady gradu i tym podobne. 

W polisie warto uwzględnić także wszelkie ruchomości, zwłaszcza jeśli garaż służy nam nie tylko jako miejsce postoju, ale np. składzik na sprzęt sportowy (zarówno do ćwiczeń, jak i rowery), narzędzia czy sprzęt AGD. W razie kradzieży lub dewastacji tych przedmiotów ubezpieczyciel wypłaci ich równowartość, jeśli ruchomości zostały włączone w zakres ochrony polisy. 

Ubezpieczenie garażu a kradzież auta

Polisa majątkowa, która obejmuje garaż, nie dotyczy znajdującego się w nim samochodu. Jeśli więc dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, ubezpieczyciel nie wypłaci nam żadnego odszkodowania z tytułu polisy majątkowej. Aby chronić się przed finansowym skutkiem takich zdarzeń, niezbędne jest ubezpieczenie komunikacyjne. W tym konkretnym wypadku mowa o AC, czyli Autocasco. Nim jednak się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z warunkami takiego ubezpieczenia – odszkodowanie po kradzieży wcale nie musi się w nim znaleźć. 

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Z uwagi na fakt, iż garaż wchodzi w zakres polisy majątkowej, to tak naprawdę mówimy o składce ubezpieczeniowej za całą nieruchomość. Wykupujemy ją na 12 miesięcy. Jej koszt zależy od kilku czynników, w tym m.in.:

  • sumy ubezpieczenia,
  • powierzchni nieruchomości,
  • zakresu ochrony,
  • miasta, w którym ubezpieczamy nieruchomość.

Ponadto znaczenie ma wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego podpiszemy umowę. Najczęściej polisa mieszkaniowa kosztuje kilkaset złotych i tylko w wypadku ogromnych posiadłości kwota ta wynosi powyżej 1000 zł. Jeśli chcesz wykupić polisę dla swojej nieruchomości w Szczecinie, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę lub nie masz czasu na wertowanie kilkunastu ofert – zgłoś się do Eurofinance. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą propozycję, dzięki której ubezpieczysz swój garaż.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz