Jak przebiega proces legalizacji pobytu obcokrajowca w Polsce do pracy?

Artykuł zewnętrzny

proces legalizacji pobytu obcokrajowca w polsce

W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się zwiększoną ilość wydawanych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. Jest to związane z niedoborami na polskim rynku pracy, a także z mniejszymi wymaganiami cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski w pogoni za lepszym życiem i poprawą swojego statusu społecznego. Nieocenionym wsparciem w rekrutacji obcokrajowców jest dobra agencja pośrednictwa pracy za granicą. Sprawdź, jak przebiega proces legalizacji pobytu i pracy obcokrajowca w Polsce i na co powinieneś być przygotowany jako pracodawca.

Legalizacja pobytu i pracy osób z krajów Unii Europejskiej

Standardowo legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej, EFTA i strefy Schengen nie jest bardzo skomplikowana. Osoby z tych państw mogą swobodnie przyjechać do Polski i mieszkać w naszym kraju przez 3 miesiące od wjazdu. Dopiero po tym czasie niezbędne jest zalegalizowanie pobytu. To standardowa procedura, która polega na rejestracji pobytu na wniosek obywatela kraju UE.

Ponadto cudzoziemcy z tych krajów nie potrzebują dedykowanego pozwolenia na pracę, to upraszcza całą procedurę. Z drugiej strony osoby z UE mają większe wymagania finansowe, dlatego polscy przedsiębiorcy dużo chętniej stawiają na zatrudnienie osób z Europy Wschodniej, czy też Azji. Wówczas legalizacja pobytu cudzoziemca jest bardziej skomplikowana i wymaga większego doświadczenia i czasu. Często nieocenionym wsparciem okazuje się zaufana agencja pośrednictwa pracy dla cudzoziemców

Legalizacja pobytu i pracy osób spoza UE i strefy Schengen

W Polsce pozwolenie na pobyt czasowy i pracę wydaje się najczęściej osobom spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen, czy też EFTA. Dużym zainteresowaniem polskich pracodawców cieszą się pracownicy z Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia), czy też Azji (Filipiny, Indie, Indonezja, Wietnam). W ich przypadku cały proces wygląda nieco inaczej i uzależniony jest od kilku czynników.

W przypadku pracowników z Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, czy Białorusi można zastosować oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom. W ten sposób skraca się proces ubiegania o zezwolenie na pracę. Na tym dokumencie obcokrajowiec może pracować przez sześć miesięcy w ciągu roku. Jeżeli czas pracy przekroczy sześć miesięcy, to niezbędna jest legalizacja zatrudnienia i ubieganie się o pozwolenie na pracę, a także pobyt czasowy lub stały. 

Bardziej skomplikowany proces dotyczy Azjatów, którzy chętnie są zatrudniani w Polsce w różnych sektorach gospodarki. Tu należy przejść przez bardziej skomplikowaną procedurę administracyjną, ubiegać się o pozwolenie na pobyt, a także wykonywanie pracy na terytorium Polski. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia podmiotu takiego jak biuro pośrednictwa pracy tymczasowej i stałej, które specjalizuje się w legalizacji pobytu Azjatów na terytorium RP. 

Sprawdź ofertę legalizacji pobytu cudzoziemców!

Dlaczego warto postawić na wsparcie zewnętrznej agencji?

Zatrudnienie obcokrajowców w Polsce wiąże się z określonymi obowiązkami. Ze względu na mnogość procedur, które zależą m.in. od narodowości kandydata, warto postawić na zewnętrzne wsparcie. Biuro pośrednictwa pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników zagranicznych posiada niezbędne przygotowanie merytoryczne i zasoby do przeprowadzenia całego procesu. Dzięki temu cała procedura zostanie przeprowadzona sprawniej, szybciej i skuteczniej. To o tyle wygodne, że osoby zatrudnione w dziale HR firmy nie muszą posiadać wiedzy na temat poszczególnych procesów legalizujących pobyt i pracę wybranych nacji w Polsce. Odpowiedzialność za to przejmuje agencja pośrednictwa pracy, która pełni rolę pośrednika. Jej specjaliści doskonale odnajdują się w tym obszarze i wiedzą, jaki dokument zastosować w danym przypadków. Legalizować pobyt i pracę mogą m.in.: karta stałego pobytu, karta rezydenta UE, karta pobytu czasowego, oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy itp. 

Worksol – zaufane biuro pośrednictwa pracy cudzoziemców 

Jeżeli chcesz zatrudnić obcokrajowca i zastanawiasz się, jak poprowadzić cały proces, to warto skonsultować się ze specjalistami. Zaufaną agencją w tym obszarze jest Worksol. Firma ta od lat świadczy pośrednictwo pracy dla cudzoziemców z różnych kierunków. Fachowcy z powodzeniem przeprowadzą Cię przez cały proces i sprawią, że jeszcze szybciej uzupełnisz wakaty w firmie. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem Worksol. 

Oceń post

Dodaj komentarz