Jak sparować kontroler PS5 i Xbox Series X ze smartfonem?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak sparować kontroler

Nowe konsole wreszcie wyszły na rynek, a jeśli udało ci się zdobyć jedną, jesteś teraz dumnym posiadaczem także nowych kontrolerów. Z pewnością nie będzie to jedno z pierwszych pytań, które sam sobie zadasz, lecz po jakimś czasie na pewno będziesz chciał wiedzieć: Czy konsole PS5 i Xbox X będą współpracować z Twoim smartfonem , a następnie jak sparować kontroler? Odpowiadamy na to pytanie i dajemy potrzebne instrukcje!


Smartfon jako kontroler

Odpowiadając na główne pytanie: tak, obydwie konsole będą działać z twoim smartfonem, podobnie jak kontrolery PS4 DualShock 4 i Xbox One ostatniej generacji, które także współpracowały bezprzewodowo z telefonami. W rzeczywistości proces parowania nowych kontrolerów z telefonami wydaje się w dużej mierze taki sam. 

Należy pamiętać, że żadna firma nie ogłosiła wyraźnie zgodności między swoimi nowymi kontrolerami konsoli a nowoczesnymi smartfonami – ale filmiki na youtube wykazały, że łączą się one tak samo. Na ten moment okazuje się, że kontrolery Xbox Series X mogą łączyć się z urządzeniami iOS, ale nie mają żadnej funkcjonalności. Oficjalne odpowiedzi na najczęstsze pytania w sekcji pomocy technicznej Xbox stwierdza, że ​wkrótce zostanie wydana aktualizacja dla nowego kontrolera, która będzie posiadać funkcjonalności pod systemem iOS, lecz nie będzie ona dostępna w dniu premiery – 10 listopada 2020.  

Oczekujemy zatem aż pojawi się oficjalne wsparcie dla najnowszej konsoli, a w międzyczasie opisujemy jak sparować kontrolery PS5 i Xbox X/S z komórką. 


Niezbędne rzeczy do konfiguracji

Na szczęście jest to całkiem proste: potrzebujesz tylko swojego smartfona i wybranego kontrolera. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, możesz użyć przewodu, który działa między nimi – USB-C na USB-C dla większości nowoczesnych smartfonów z Androidem lub kabel USB-C do Lightning dla nowszych iPhone’ów.

Brak oficjalnej dokumentacji od obydwóch firm sprawia, że temat wymagań dotyczących kompatybilności telefonów nie jest do końca znany, lecz niektóre osoby przetarły już szlaki w tym zakresie i proces ten nie odbiega od tego, który był podawany w przypadku kontrolerów PS4 i Xbox One. Upewnij się, że zaktualizowałeś system operacyjny telefonu do co najmniej Android 10, a przypadku iPhone’a do iOS 13. Ze względu na bezpieczeństwo najlepiej używać aktualnie systemu Android 11 lub iOS 14.

Jeśli kontroler nie łączy się, upewnij się, że zaktualizowałeś go do najnowszego oprogramowania sprzętowego.


Jak połączyć kontroler z komórką?

Nie potrzebujesz dedykowanej aplikacji do podłączenia kontrolera DualSense lub Xbox X ze swoim telefonem – możesz sparować je jako zwykłe urządzenie Bluetooth. Przeprowadzimy Cię jednak przez cały proces konfiguracji. Należy pamiętać, że bez oficjalnego wsparcia Microsoftu i Sony lepiej samemu dokonać przypisania odpowiednich przycisków.  


Jak sparować kontroler PS5 z telefonem?

Podłączenie nowego kontrolera DualSense do telefonu jest dość łatwe:

  1. Przełącz DualSense w tryb parowania (przytrzymaj jednocześnie przycisk PS w dolnej środkowej części oraz przycisk “Utwórz” w lewym górnym rogu kontrolera), aż zaświeci się niebieska obwódka i zacznie migać.
  2. Przejdź do “Ustawienia” na telefonie i wyszukaj nowe urządzenia (w Androidzie: Ustawienia> Połączone urządzenia> Sparuj nowe urządzenie, w iOS: Ustawienia> Bluetooth). 
  3. Znajdź kontroler DualSense, który może być po prostu wymieniony jako „Kontroler bezprzewodowy” i wybierz go. Powinien wkrótce się sparować.

Możesz również połączyć się ręcznie za pomocą kabla – wystarczy podłączyć jeden koniec do telefonu, a drugi do kontrolera i powinien się automatycznie połączyć.


Jak sparować kontroler Xbox X z telefonem?

Właściciele kontrolerów Xbox Series X (Kontrolery Series X i Series S są identyczne) równie łatwo mogą podłączyć się do telefonu. Pamiętaj tylko, że iOS nie obsługuje jeszcze oficjalnie kontrolera Series X, więc posiadacze iPhone’a mogą na razie pozazdrościć posiadaczom innych telefonów. Kiedy to się zmieni, zaktualizujemy ten artykuł.

  1. Upewnij się, że kontroler jest włączony,
  2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk parowania (z tyłu, przy porcie USB-C) aż przycisk zacznie migać,
  3. Upewnij się, że Bluetooth w telefonie jest włączony,
  4. Przejdź do “Ustawienia” Bluetooth’a, aby sparować nowe urządzenie (w Androidzie: Ustawienia> Połączone urządzenia> Sparuj nowe urządzenie, w iOS: Ustawienia> Bluetooth), 
  5. Znajdź kontroler bezprzewodowy dla konsoli Xbox, który może być po prostu oznaczony jako „Kontroler bezprzewodowy” i wybierz go. 
5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz