Jak sprawdzić i wybrać odpowiednie słowa kluczowe?

Mikołaj Mikiciuk

słowa kluczowe

Będąc twórcami treści publikowanych w Internecie z pewnością natknęliście się na takie wyrażenie jak “badanie słów kluczowych”, lecz prawdopodobnie nie znaleźliście konkretnych informacji jak je wykonać. To właśnie odpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem pisania nowego artykułu zwiększy szansę na odniesienie sukcesu i zagwarantuje większą poczytność publikacji. Nie zapomnijcie jednak, że znalezienie odpowiednich słów kluczowych nie jest końcem Waszego zadania. Należy je odpowiednio wykorzystać i zoptymalizować. Zapraszam do kolejnego artykułu pt. “Jak sprawdzić i wybrać odpowiednie słowa kluczowe?”

Czym są słowa kluczowe i jaką pełnią rolę?

Zanim przejdziemy do wyszukiwania odpowiednich fraz, warto zacząć od podstaw i dowiedzieć się czym są słowa kluczowe oraz jaki mogą mieć wpływ na tworzenie treści. 

Otóż, słowa kluczowe w SEO to logiczny ciąg znaków (konkretne słowa lub wyrażenia) opisujących daną treść i stosowane w celu znalezienia informacji w wyszukiwarkach internetowych. Słowa kluczowe są zatem łącznikiem pomiędzy tym czego szukają Internauci w postaci ich zapytań w wyszukiwarce, a dostarczaną treścią. 

Na przykładzie dwóch firm, podział słów kluczowych w bardzo dużym uproszczeniu wygląda następująco:

  • Brandowe, czyli nawiązujące do danej marki, firmy, czy też produktu np. “Kancelaria Prawna X, Wulkanizacja Y”,
  • Lokalne, czyli nawiązujące do danego miejsca, regionu, kraju np. “Kancelaria adwokacka Poznań, Wulkanizacja Luboń”,
  • Ogólne, czyli nawiązujące do ogólnego zakresu pojęć, produktów, usług, np. “Rozwód, Wulkanizacja”,
  • Szczegółowe, czyli dokładniej precyzujące wyszukiwanie np. “Rozwód z orzeczeniem o winie, Wyważanie kół aluminiowych”
  • Long-tail, czyli wyrażenia niszowe, bardzo rozwinięte np. “Jak długo się czeka na rozwód z orzeczeniem o winie, Wyważenie kół aluminiowych 16” cennik”. 

Zadaniem osób tworzących treść jak i osób zajmujących się SEO, jest uzyskanie możliwie najwyższego wyniku witryny lub danej podstrony w wynikach wyszukiwania. Stąd też wybranie odpowiednich słów kluczowych powinno być podstawowym czynnikiem wpływającym na budowę artykułu, a także dalszą optymalizację. Ponadto, ich prawidłowe wykorzystanie zwiększa szansę na uzyskanie wysokich pozycji nie tylko dla nich samych, ale także na słowa spokrewnione z nimi. 

Jak sprawdzić słowa kluczowe? Krok po kroku

Teraz, kiedy znacie znaczenie słów kluczowych i ich główną rolę, możemy przejść o krok dalej. Cały proces przeprowadzonego badania znajduje się w opisanych poniżej 4 etapach:

Wybierz odpowiedni program do wyszukiwania

Istnieje wiele programów wspomagające działania marketingowe jakim jest również SEO, a dokładniej wyszukiwanie słów kluczowych. Jednakże z biegiem czasu wykształciło się wiele dostawców specjalizujących się tylko i wyłącznie w tej wąskiej dziedzinie. Dbają, aby ich algorytmy codziennie przeszukiwały miliony słów kluczowych i dostarczały wiarygodnych wyników na temat wyszukiwanych zapytań, a w tym: 

  • pozycji konkretnych witryn,
  • ilości wyszukiwań,
  • sezonowości wyszukiwań,
  • stopnia trudności / konkurencyjności,
  • występowania reklam,
  • przeliczenia pozycji na wartość,
  • i wiele więcej!

Oczywiście programy te mogą być rozbudowane nawet o edytory tekstów umożliwiające tworzenie konkurencyjnych treści, sugestii tematów, monitorowania pozycji witryny, analiza konkurencji, czy audyty istniejących już treści.

W Polsce popularnymi rozwiązaniami jest Marketing Miner, Google AdWords Keyword Planer, Google Trends, Ahrefs, UberSuggest, Answer The Public oraz Semrush. 

Wyszukaj słowa kluczowe

Osobiście, posłużę się w tym celu jednym z powyższych programów jakim jest MarketingMiner.com, lecz to od Ciebie zależy wybór narzędzia. Jedyne co ważne to to, abyście przed rozpoczęciem tego procesu zastanowili się nad głównymi słowami kluczowymi. Jeśli nie macie pomysłu, możecie po prostu użyć ogólnych słów kluczowych opisujących typ Waszej firmy, produktu lub usługi na różne sposoby.

jak wyszukać słowa kluczowe
  1. Utwórz projekt klikając przycisk “Create one now” na stronie głównej.
wyszukiwanie słów kluczowych
  1. Na kolejnej stronie wybierz opcję “Keywords”, 
odpowiednie słowa kluczowe
  1. W polu “Clipboard” wypisz kolejno pod sobą wybrane słowa kluczowe, 
szukanie słów kluczowych
  1. Wybierz interesujące Cię typy wyszukiwań. Szczególnie ważne jest zaznaczenie opcji “Keyword Suggestions”,
szukanie odpowiednich słów kluczowych
  1. Przejdź do zakładki “Keyword Suggestions” i wyexportuj do CSV lub EXCEL.

Zinterpretuj wyniki

Zanim wyniki będą możliwe do zinterpretowania, należy uszeregować wszystkie informacje. Najcenniejszymi informacjami w otrzymanym pliku jest zawartość w trzech kolumnach: Keyword, CPC oraz Search Volume. 

  1. Otwórz otrzymany plik, 
  2. Zaznacz wszystko przyciskając CRTL + A,
  3. Korzystając z EXCELA kliknij DANE i wybierz opcję “Filtruj”.
  4. W polu search Volume posortuj od największych do najmniejszych,
  5. W tym samym polu odznacz opcje “10,20,30”.

W ten sposób przygotowaliśmy plik do dalszej interpretacji. W zależności od wpisanych słów kluczowych liczba wyników końcowych będzie zawsze różna. Jeśli nie otrzymaliście odpowiedniej ilości umożliwiającej swobodną interpretację wyników lub lista nie zawiera żadnych potencjalnych słów kluczowych możliwych do wykorzystania, należy powtórzyć proces z innymi frazami początkowymi.

Natomiast, przykładowo wpisując 3 słowa kluczowe: “kancelaria prawna, adwokat, radca prawny” otrzymałem listę ponad 3337 wyników, co w mojej ocenie jest w pełni wystarczające, aby wyciągnąć bardzo trafne wnioski. 

  1. Największą liczbą wyszukiwań praktycznie zawsze mają frazy ogólne, za czym idzie odpowiednio wyższa trudność słowa kluczowego. Trudność należy w tym programie sprawdzać osobno – za pomocą narzędzia “Keyword Difficulty”, lecz korzystając z innego programu, może być ona wyświetlana bezpośrednio w wynikach. 
  2. Najczęściej wymienianymi frazami są słowa kluczowe lokalne, a w tym przypadku konkretne miejscowości, w których znajdują się specjaliści. Warto zatem pozycjonować całość strony na właśnie tą frazę.
  3. Wśród otrzymanych wyników jest wiele inspiracji do napisania artykułu np.
  • “Adwokat z urzędu – czy warto?”
  • “Adwokat a radca prawny?”
  • “Ile kosztuje adwokat?”
  • “Konflikt interesów radca prawny”
  • “Ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie”
  • “Ile bierze adwokat za upadłość konsumencką”
  • “Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie”
  • “Jak prawnie się odciąć od rodziny?”
  • “czy radca prawny to mecenas?”
  1. Istnieje wiele skrótów myślowych, których używają Internauci podczas wpisywania fraz w wyszukiwarkę, co stanowi szansę na zdobycie ruchu o niskiej trudności np.
  • “Adwokat alkohol”
  • “prawnik ma mandatariuszy”
  • “ochrona danych osobowych prawnik”
  • “radca prawny konsultacja telefoniczna”
  • “radca prawny online”

Podsumowanie

Słowa kluczowe spełniają najważniejszą rolę pod względem łączenia wpisywanych fraz w wyszukiwarkę internetową, a treścią docelową. Mają zatem najważniejszy wpływ pod względem widoczności strony w Internecie w organicznych wynikach wyszukiwania. Niestety nie ma innego sposobu, aby strona internetowa wyświetlała się pod danym słowem kluczowym, jeśli nie używasz go w treści w swojej witrynie. Dlatego tak ważne jest ich odpowiedni dobór i wykorzystanie. 

Ponadto, tworzenie treści “w ciemno” może nie przynosić żadnych efektów pod względem wzrostu ruchu na stronie. Warto wtedy sprawdzić ile osób wpisuje w wyszukiwarkę daną frazy, aby dowiedzieć się, czy nasz wybór był prawidłowy i treść ma szansę na pozyskanie większego ruchu w przyszłości. 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz