Jak wybrać najlepszą odzież medyczną?

Artykuł zewnętrzny

odzież

W każdym szpitalu pracownicy posiadają różnego rodzaju fartuchy medyczne. Wydaje się to być tak oczywiste, że niewiele osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj tych produktów najlepiej jest wybrać. Okazuje się jednak, że nie jest to kwestia bez znaczenia. Co więcej, wybór ten nie powinien opierać się wyłącznie na estetyce tych produktów. W jakich dokładnie zawodach niezbędne jest wspieranie się odzieżą medyczną i jakie produkty znaleźć można w dobrym sklepie internetowym?

 1. Fartuch medyczny jednorazowy – kto powinien go posiadać?
 2. Czym są kombinezony ochronne?
 3. Dlaczego odzież medyczna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej placówki medycznej?
 4. Jakie produkty oferuje hurtownia odzieży medycznej?
 5. Odzież ochronna – jak wybrać najlepszą?

Jakie cechy powinna mieć dobra odzież medyczna i w jaki sposób wybrać najlepszą? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Fartuch medyczny jednorazowy – kto powinien go posiadać?

Wykorzystanie odzieży medycznej nie jest dobrowolne – reguluje je prawo. Podstawowym aktem prawnym, który mówi o tym, w jaki sposób pracownikom powinny być zapewniane fartuchy medyczne jest art. 237 Kodeksu Pracy. Zaznacza on, że takie środki powinny być bezpłatnie dostarczane pracownikom przez pracodawcę w sytuacji, w której wykonywana praca jest niebezpieczna dla ich życia i zdrowia. Z tego powodu odzież medyczna przeznaczona jest dla lekarzy bez względu na specjalizację, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników medycznych, osób pracujących w aptekach i farmaceutów. Warto zaznaczyć, że odzież medyczna musi być zgodna ze standardami obowiązującymi w danym kraju. W Polsce podstawą jest Unijna Dyrektywa o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC) oraz polskie prawo.

Czym są kombinezony ochronne?

Kombinezony ochronne to produkty, które nieco różnią się od fartuchów medycznych. Podstawową różnicą jest to, że fartuchy osłaniają jedynie część ciała, z kolei kombinezony – całość. Zapewniają one maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej tkaniny produkty tego typu pozwalają na pracę w niebezpiecznym środowisku bez narażania własnego zdrowia czy życia. Rzecz jasna nie są tak wygodne, jak zwykłe fartuchy, jednak w sytuacjach kryzysowych sprawdzają się znacznie lepiej. Z tego powodu warto pamiętać o możliwości wykorzystania kombinezonów ochronnych. Istnieją różne wariacje tego typu produktów – przykładem może być na przykład kombinezon antyradiacyjny, którego zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem.

Dlaczego odzież medyczna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej placówki medycznej?

Wysokiej jakości odzież medyczna nie bez powodu jest wykorzystywana w miejscach takich jak szpitale, apteki czy inne placówki medyczne. Jej funkcja znacznie wykracza poza zwyczajne zachowanie czystości. Nie jest to także jedynie sposób na odróżnienie pracownika od pacjenta.

Fartuchy medyczne mają następujące zastosowania:

 • zapewniają bezpieczeństwo pracownikom medycznym, osłaniając ich przed drobnoustrojami, bakteriami, wydzielinami i zanieczyszczeniami innego rodzaju, które mogą być niebezpieczne i powodować choroby.
 • Gwarantują maksymalne bezpieczeństwo pacjentom dzięki temu, że po wykonaniu czynności medycznych jest jednorazowe fartuchy medyczne są natychmiast zmieniane. Dzięki temu ryzyko przeniesienia bakterii czy drobnoustrojów jest znacznie mniejsze.

Jakie produkty oferuje hurtownia odzieży medycznej?

Sklepy handlujące odzieżą medyczną gwarantują szeroki wybór produktów. Wśród nich oczywistym elementem są fartuchy jednorazowe. Warto pamiętać, że nie są to jednak jedyne spośród produktów, jakie znaleźć można w tego typu sklepach. Popularnym wyborem są na przykład spodnie medyczne oraz bluzy medyczne. Dzięki nim można zapewnić nieustanną ochronę i pełen komfort, jaki dostarczyć może być wyłącznie przez odzież dopasowanych do konkretnych zawodów. Co więcej, niejednokrotnie proponowane są różne rodzaje tych samych produktów. Mogą one posiadać krótkie i długie rękawy, kieszenie, różne kolory i wzory. Wybór konkretnego rodzaju zależeć powinien od tego, do jakiej placówki będzie przeznaczony.

Odzież ochronna – jak wybrać najlepszą?

Wybór odzieży medycznej to nie tylko zamówienie najlepszego produktu. Warto zwrócić uwagę także na sam sklep.

Dobra hurtownia odzieży medycznej zapewnia usługi i udogodnienia takie jak:

 • szybka wysyłka i wiele punktów odbioru,
 • dobry kontakt z klientem,
 • wsparcie klientów w procesie wyboru konkretnych produktów,
 • wszystkie niezbędne informacje o sprzedającym,
 • promocje i zniżki,
 • informacje o tym, z czego wykonane są ubrania.

Dobór konkretnych rodzajów odzieży medycznej powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i wymagań przyszłych właścicieli. Kolory i wzory powinny być zgodne z określonymi zasadami. Warto pamiętać, że odzież przeznaczona dla branży medycznej jest gwarancją bezpieczeństwa pracowników. Z tego powodu istotne jest, aby była dopasowana do specyfiki zawodu i była wykonana z największą starannością. Nie warto decydować się na najtańsze opcje – znacznie lepiej jest wybrać produkty, które będą dawały pewność bezpieczeństwa pacjentów i pracowników medycznych.

Oceń post

Dodaj komentarz