Druk na sklejce – jak powstaje i co można nadrukować na sklejce?

Artykuł zewnętrzny

drukowanie-na-sklejce

Sklejka jest jednym z najpopularniejszych drewnopodobnych materiałów kompozytowych. Znajduje zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach. Może być między innymi nośnikiem dowolnych informacji w reklamie czy marketingu, spersonalizowaną dekoracją w prywatnych i komercyjnych wnętrzach, uniwersalnym materiałem w rękach producentów mebli, a także bazą do tworzenia materiałów edukacyjnych, gier i zabawek.

Aby sklejka mogła efektywnie sprawdzić się w wybranej roli konieczna jest jej precyzyjna obróbka, czyli cięcie i drukowanie na sklejce. Sprawdzamy, jak powstaje nadruk na sklejce oraz co można wydrukować na tym drewnopodobnym kompozycie.

Zacznijmy od początku – czym jest sklejka?

Sklejka powstaje poprzez sklejenie (stąd nazwa materiału) nieparzystej liczby warstw drewna. Do wyrobu sklejki stosuje się drewno pozyskiwane z różnych gatunków drzew, przede wszystkim brzozy, sosny, buku i olchy.

Proces powstawania płatów jest złożony i… rozłożony w czasie. Najpierw drewno w balach poddawane jest uplastyczniającemu je działaniu wody lub pary wodnej. Następnie klocki drewna są łuszczone / skrawane na długie taśmy forniru, a te z kolei suszone i w razie pojawienia się ubytków w płatach – łatane.

Gotowe płaty skleja się ze sobą z zastosowaniem specjalistycznego kleju – wodoszczelnego lub suchotrwałego, w zależności od docelowego przeznaczenia materiału. Im więcej warstw zostanie ze sobą sklejonych, tym grubsza będzie sklejka – najczęściej jej grubość mieści się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.

nadruk-na-sklejce

Drukowanie na sklejce – jaką metodę wybrać?

Kompozyt drewnopodobny wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niskie i wysokie temperatury. Między innymi dzięki tym cechom oraz strukturze samego materiału możliwe jest efektywne (i efektowne!) drukowanie na sklejce z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych metod druku.

Do najczęściej stosowanych, najskuteczniejszych i gwarantujących najlepsze rezultaty estetyczne metod druku należy druk UV. Nadruk UV na sklejce powstaje w nowoczesnych stołowych ploterach drukujących. Kompozyt umieszczany jest na stole roboczym, a następnie w ramach w pełni zautomatyzowanego procesu – zadrukowywany zgodnie z projektem.

Drukowanie UV polega na napylaniu na powierzchnię sklejki specjalnych farb polimerowych, które są od razu utwardzane i utrwalane za pomocą światła ultrafioletowego. Nadruki powstają warstwa po warstwie, co umożliwia maksymalnie precyzyjne odwzorowanie wszystkich detali projektu oraz zastosowanie przeziernego lub białego podkładu.

Nowoczesny nadruk UV na sklejce – zalety technologii druku UV

Druk UV na sklejce umożliwia drukowanie dowolnych zdjęć, grafik, ilustracji i napisów w jakości Full HD. Sklejka zadrukowywana jest z niemal fotograficzną jakością, od krawędzi do krawędzi, w bogatej palecie kolorów CMYK + biel.

Nadruki można wykonywać na sklejkach o różnej grubości (standardowo do 50 mm) oraz wielkości. W zależności od rozmiarów stołu roboczego, możliwe jest wykonywanie nadruku na maksymalnym obszarze o powierzchni aż 210×310 cm – od krawędzi do krawędzi i bez żadnych dodatkowych łączeń!

Wydruk na sklejce wykonany z zastosowaniem technologii UV zapewnia nie tylko optymalna estetykę efektów, ale również trwałość przeniesionych na kompozyt zdjęć i grafik. Nadruki nie odbarwiają się i nie blakną, zachowując przez długi czas pełna stabilność wizualną.

Jaki wydruk na sklejce można wykonać?

Sklejka jest materiałem mającym maksymalnie szerokie zastosowanie. Po ten uniwersalny kompozyt sięga zarówno branża reklamowa i meblarska, jak i producenci dekoracji, materiałów edukacyjnych oraz zabawek i gier.

Nadruki na sklejkach umożliwiają tworzenie najwyższej jakości spersonalizowanych materiałów POS, spersonalizowanych lub uniwersalnych mebli ekspozycyjnych (do wnętrz prywatnych i przestrzeni komercyjnych) oraz dekoracji ściennych i stojących (np. obrazów, statuetek, stojaków nablatowych), układanek i puzzli dla dzieci itp.

Drukowanie na sklejce z wykorzystaniem technologii druku UV pozwala na przenoszenie na powierzchnię materiału dowolnych zdjęć i grafik, bez żadnych ograniczeń w zakresie ich kolorystyki i szczegółowości.

druk-na-sklejce

Podsumowanie

Druk na sklejce to rodzaj obróbki kompozytu, dzięki któremu możesz dowolnie spersonalizować materiał i stworzyć wybrany produkt użytkowy lub dekoracyjny. Nadruki na sklejce realizuje się z wykorzystaniem technologii druku UV. Płyty kompozytowe umieszczane są na stole roboczym plotera UV, a następnie zadrukowywane poprzez napylanie farb polimerowych na powierzchnię sklejki i ich utwardzanie światłem ultrafioletowym. Na powierzchni sklejki można nadrukowywać zdjęcia i grafiki w jakości Full HD, w palecie kolorów CMYK + biel, drukując od krawędzi do krawędzi.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy Panu Marcinowi Krakowiakowi, właścicielowi firmy D-POS, która oferuje swoim klientom najwyższej jakości usługi drukowania na rozmaitych materiałach, w tym bezkonkurencyjny druk UV na sklejce. Więcej o druku na sklejce dowiesz się tutaj – https://www.d-pos.pl/uslugi/p/druk-na-sklejce/.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz