Funkcjonalna hala sportowa – jak powinna wyglądać?

Artykuł zewnętrzny

hala

Coraz częściej przy placówkach oświatowych buduje się hale sportowe dla uczniów. Takie miejsce powinno być nie tylko odpowiednio wyposażone w profesjonalny sprzęt sportowy, ale też mieć konstrukcję, sprzyjającą przeprowadzaniu zajęć i zawodów w różnych grupach wiekowych. Jak powinna wyglądać dobra hala sportowa?

Jak poprawić funkcjonalność obiektu?

Hala sportowa kojarzy nam się przede wszystkim z dużą salą treningową. W zależności od zapotrzebowania można na niej skorzystać z różnego rodzaju akcesoriów sportowych. Jednym z powszechnie wykorzystywanych elementów konstrukcji takiej sali gimnastycznej są kotary grodzące i akustyczne. Pozwalają one na skuteczny rozdział dużej przestrzeni, zwiększając tym samym funkcjonalność samej hali sportowej. Szkoła, która zainwestuje w kotary akustyczne BSC System może podzielić halę na kilka pomieszczeń, w których da się przeprowadzić oddzielne zajęcia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające placówce łatwiejszy rozdział lekcji wychowania fizycznego między klasami.

Trybuny na hali sportowej

Jeżeli szkole zależy na tym, aby hala była wykorzystywana także do przeprowadzania zawodów sportowych, warto zainwestować w trybuny. Jest to element wyposażenia, który powinien zostać dokładnie przemyślany. Trybuny najczęściej znajdują na obrzeżach głównej sali gimnastycznej. Wybierając tego typu części, trzeba zwrócić uwagę na sposób montażu (dobrze, jeżeli trybunę można łatwo zdjąć) oraz jej gabaryty. Trybuna powinna charakteryzować się dopasowanymi wymiarami, które nie wprowadzą dysharmonii na terenie hali.

Oświetlenie

Budowa hali sportowej wymaga odpowiedniego planu, który powinien uwzględniać także rodzaj oświetlenia. Sala gimnastyczna przeznaczona do wykonywania różnych dyscyplin sportowych musi zagwarantować różne rodzaje oświetlenia, które będzie uwzględniać zróżnicowane wymagania danego gatunku sportu. Oprócz oświetlenia ogólnego trzeba zainwestować także w system reflektorów, który będzie zapewniał równomierne rozmieszczenie światła bez oślepiania ćwiczących i obserwujących zajęcia.

Szatnie i pomieszczenia gospodarcze

Na sali gimnastycznej nie może zabraknąć szatni dla sportowców, czy uczniów. Takie pomieszczenie powinno stanowić połączenie funkcjonalności i wygody. Dobrze, aby oprócz wieszaków, każda szatnia zawierała także indywidualne szafki, w których można zabezpieczyć prywatne rzeczy.

Wyposażenie hali – sprzęt sportowy

Każda hala sportowa powinna zostać zaopatrzona w niezbędny sprzęt i akcesoria, dzięki którym zajęcia będą mogły się odbyć. Takie wyposażenie będzie indywidualne dla każdego obiektu, jednak warto, aby znalazły się w nim:

  • drabinki gimnastyczne,
  • materace,
  • skrzynie gimnastyczne,
  • akcesoria do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej.

Profesjonalne wyposażenie hali sportowej to duża odpowiedzialność. Obiekt powinien być zaplanowany tak, aby nie tylko pozwalał na wykonanie różnego rodzaju zajęć sportowych, ale też zapewniał bezpieczeństwo.

Oceń post

Dodaj komentarz