Zadbaj o swoje auto przed nadchodzącą zimą – przegląd samochodu

Artykuł zewnętrzny

zima

Lato się skończyło, a co za tym idzie słońce i wysokie temperatury na termometrze będą coraz rzadziej spotykane przez najbliższe miesiące. Tak jak co sezon zmieniamy swoją garderobę odpowiednio do pory roku, tak samo musimy zadbać o swój samochód. Dlaczego warto zrobić przegląd przed zimą i co należy w nim uwzględnić?

Wymiana opon

Przy zbliżającej się zimie większość kierowców pamięta o zmianie opon letnich na zimowe – bardzo dobrze! Jednak nie jest to jedyna rzecz w naszym samochodzie, o którą warto zadbać przed tą chłodną porą roku. Przy wymianie opon dobrze jest skontrolować także ich stan ciśnienia, które powinno być takie samo w każdej z nich. Pamiętaj także o kole zapasowym!

Układ hamulcowy i układ chłodzenia

Przed zimą powinien być dokładnie sprawdzony układ hamulcowy. To od niego zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo na drodze, ale również innych jego uczestników. Dobrym pomysłem jest także kontrola i wymiana płynu hamulcowego, ponieważ ma on właściwości silnie higroskopijne, więc pochłania wodę z otoczenia.

Niesprawny układ chłodzenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej, dlatego konieczne jest sprawdzenie parametrów cieczy chłodzącej oraz stani chłodnicy.

Akumulator i alternator

Akumulator jest szczególnie narażony na obciążenie podczas minusowych temperatur. Istotna jest nie tylko jego sprawność baterii, ale również sam układ ładowania. Warto także pamiętać, o posiadaniu w swoim bagażniku kabli rozruchowych – w czasie zimy lepiej być przygotowanym na niemiłe niespodzianki. 

Kolejnym elementem wymagającym naszej uwagi jest alternator – to właśnie on odpowiada za ładowanie akumulatora. Sprawdza się szczotki i pasek napędowy.

Ustawienie i poprawność działania świateł 

Odpowiednie ustawienie świateł zapewni nam bezpieczną jazdę, kiedy na zewnątrz szybko zapada ciemność. Co więcej, dobrze jest także sprawdzić ich działanie – szczególnie przeciwmgłowych przednich i tylnych. 

Wycieraczki

Deszcz, mżawka, śnieg, grad… w czasie jesienno-zimowym nasze auto wystawione jest na trudne warunki atmosferyczne. Jest to powód do sprawdzenia stanu wycieraczek w samochodzie. Kiedy doszło do np. uszkodzenia gumy, wymiana będzie nieunikniona. W tym wypadku dobrze jest także nie zapomnieć o odpowiednim płynie do wycieraczek wysokiej jakości – nie zamarznie on w czasie mrozów.

Klimatyzacja – zazwyczaj pomijana, a jak niezwykle ważna

Klimatyzacja większości kojarzy się z ochładzaniem danego wnętrza w czasie upalnych, letnich dni. Należy jednak pamiętać, iż działa ona także zimą! Po pierwsze, klimatyzacja używana w chłodniejsze pory roku w dużym stopniu zapobiega uszkodzeniu sprężarki. Ponadto regularne włączanie klimatyzacji w czasie zimy z ustawieniem poziomu nagrzewania zapobiega parowaniu szyb od środka.

Przygotuj swój samochód jak najlepiej na zbliżającą się zimę!

Przegląd auta przed pojawieniem się niskich temperatur na zewnątrz jest bardzo ważny. Warto więc zlecić to specjalistom, którzy kompleksowo podejdą do sprawy i sprawdzą wszystkie najważniejsze rzeczy na najwyższym poziomie. Takimi osobami są specjaliści z MB Motors. Dzięki nim zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo przed zimą. Zakres przeglądu obejmuje kontrolę oświetlenia, poziomu płynów eksploatacyjnych, stanu piór wycieraczek i wiele innych! Wejdź na https://www.mbmotors.pl/oferty-specjalne/przed-podroza/ i umów się na wizytę w MB Motors.

Oceń post

Dodaj komentarz