Jak wykonać wyszukiwanie obrazem w Google?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

wyszukiwanie obrazem

Większość wyszukiwarek oferuje wyszukiwanie informacji po wpisaniu treści. Mało osób wie, że już w 2002 roku w Polsce miało miejsce zadebiutowanie rozwiązania, które umożliwia wyszukiwanie obrazem. Z roku na rok  “Google Images Search” zyskuje na popularności. Jest to nieocenione rozwiązanie, które umożliwia wyszukiwania duplikatów, wszelkich informacji o zdjęciu oraz jego twórcy, podobnych zdjęć i wiele, wiele więcej! 

Wyszukiwanie obrazem na komputerze

szukanie po obrazie google

Szukanie obrazem w Google na komputerze jest banalnie proste. Wystarczy, że:

 1. Wejdziesz na images.google.com
 2. Klikniesz ikonę aparatu,
 3. Wpiszesz adres URL obrazu lub prześlesz go z dysku twardego.

Jak szukać po zdjęciu na urządzeniach mobilnych?

Wraz z rozwinięciem technologii i posiadaniu coraz większych wyświetlaczy w smartfonach, surfowanie po Internecie na komórce staje się popularniejsze i bardziej wygodne. Dlatego Google wdrożyło funkcję szukania po obrazie w urządzeniach mobilnych, choć w nieco ograniczonym zakresie. 

Wraz z rozwinięciem technologii i posiadaniu coraz większych wyświetlaczy w smartfonach, surfowanie po Internecie na komórce staje się popularniejsze i bardziej wygodne. Dlatego Google wdrożyło funkcję szukania po obrazie w urządzeniach mobilnych, choć w nieco ograniczonym zakresie. 

google wyszukiwanie obrazem

1. Wejdź na stronę images.google.com, koniecznie w przeglądarce Google Chrome.

Ikona aparatu nie pojawi się na pasku wyszukiwania. Aby uzyskać dostęp do tej opcji należy załadować wersję komputerową na urządzenie mobilne w przeglądarce Chrome. 

2. Przewiń w dół, wybierz menu z trzema kropkami i szukaj opcji “Żądaj wersji na komputer”

Spowoduje to załadowanie wersji “deskopowej” i wyświetlenie ikony aparatu. Dzięki temu możesz przesłać zdjęcie z galerii.

3. Wpisz adres URL szukanego obrazu lub prześlij go z galerii.

Istnieje także drugi sposób, lecz należy być szczęśliwym posiadaczem iPhone’a z 3D Touch i jednocześnie chcesz wyszukać obraz znaleziony na stronie Internetowej. 

 1. Otwórz przęglądarke Google Chrome,
 2. Znajdź interesującą Cię grafikę w Internecie,
 3. Przytrzymaj grafikę tak długo aż rozwinie się lista z opcjami,
 4. Wybierz opcję: “Szukaj tego obrazu w: Google”. 

Jeśli z jakiegoś powodu powyższa opcja nie przynosi żadnego rezultatu, możesz wybrać opcję: “Otwórz obraz w nowej karcie” i skopiować adres URL grafiki, a następnie postępować według pierwszego sposobu.

Wyszukiwanie obrazem od Bing

Bing, wyszukiwarka stworzona przez Microsoft, także posiada możliwość wyszukiwania wstecznego obrazu, lecz pod inną nazwą – jest to “wyszukiwanie wizualne”. 

wyszukiwanie wizualne bing
 1. Wejdź na stronę bing.com/images,
 2. Kliknij ikonę przypominającą aparat,
 3. W nowym okienku podaj adres URL obrazu lub prześlij obraz. 

Proces wyszukiwania wizualnego Bing na urządzeniach mobilnych jest praktycznie takie samo: 

bing wyszukiwanie obrazem
 1. Wejdź na stronę bing.com/images,
 2. Kliknij ikonę przypominającą aparat,
 3. Istnieje bardzo duża szansa, że zostaniesz poproszony/a o zezwolenie na dostęp do aparatu. 
 4. Wykonaj zdjęcie interesującego Cię miejsca/produktu lub kliknij w ikonkę galerii znajdującą się w lewym, dolnym rogu, aby przesłać plik z galerii, iClouda, Google Drive’a lub Dropboxa.

Szukasz produktu lub miejsca? Wypróbuj Google Lens!

google lens wyszukaj produkty i miejsca
Google Lens – Wyszukaj produkty i miejsca

Aplikacja Google Lens dostępna jest w wersji na iOS oraz Androida i wchodzi w skład asystenta Google. Oferuje szukanie po obrazie, lecz tak naprawdę jego celem jest bardziej pomoc w identyfikacji danego produktu do kupienia lub miejsca, niż szukanie pliku źródłowego i podobnych fotografii.

Sprawdzaj skradzione grafiki nawet, gdy jesteś offline!

pixsy wyszukiwanie kradzionych zdjec
Pixsy – wyszukiwarka kradzionych zdjęć

Jeśli posiadasz w sklepie internetowym, na swojej stronie internetowej lub profilu wiele grafik, których jesteś autorem i co chwile musisz się zmagać z ich kradzieżą, to jest dla Ciebie rozwiązanie!

Możesz skorzystać z płatnych wyszukiwarek Berify lub Pixsy, które będą śledzić Twoje zdjęcia, czy pojawiają się w Internecie. Otrzymywać będziesz powiadomienia gdy ktoś ich użyje. Już nie musisz siedzieć przed komputerem i przeszukiwać setki zdjęć pojedynczo, ten system zrobi to za Ciebie za drobną opłatą.  

Aplikacje do wyszukiwania po obrazie

Jeśli nie masz czasu na kombinowanie z przeglądarką Google Chrome w celu wyszukiwania zdjęć z własnej galerii, możesz skorzystać z wygodnych aplikacji na telefon. Przedstawiamy ich kilka:  

CamFind

Podstawowe narzędzie do robienia zdjęć telefonem i szukania podobnych przedmiotów, a także uzyskiwania porównań cenowych w przypadku jeśli jest to produkt. Aplikacja jest darmowa zarówno na system Android jak i iOS.

Search By Image

Aplikacja dostępna za darmo na telefon z systemem Android. Bardzo prosta w użytkowaniu, a zarazem uniwersalna – przeszukuje i przedstawia wyniki z Google, Bing, TinEye i Yandex.

Reverse Image Search Extension

Nie jest to osobna aplikacja, a rozszerzenie do iOS’a za jedyne 4,99 zł. Umożliwia bezpośrednie wyszukiwanie obrazów z telefonu – podczas udostępniania dodawana jest opcja “Wyszukaj obraz”. Działa we wszystkich innych aplikacjach na telefonie, w naszej galerii, a ponadto przedstawia wyniki nie tylko z wyszukiwarki Google, ale także z TinEye i Yandex.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz