Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zagranicznej wyprawy w góry?

Artykuł zewnętrzny

bezpieczenstwo

Podróż w góry może być wspaniałym przeżyciem i idealnym sposobem na ucieczkę od codzienności. To także wyjątkowo satysfakcjonujące doświadczenie. Oprócz emocji związanych z samą wspinaczką, pasma górskie oferują przepiękne widoki oraz możliwość obcowania z różnorodną fauną i florą. Jednak niezależnie od tego, czy zamierzasz zdobywać najwyższe szczyty, czy też przemierzać łagodne wzniesienia, do wyprawy w góry warto się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, co ze sobą zabrać i dlaczego ważna jest dobra polisa turystyczna.

Odpowiednio zaplanuj swoją wyprawę

Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: mapy, ubrania, jedzenie, wodę, telefon, polisę turystyczną i że wiesz, jak dotrzeć do początku szlaku. Wyznacz sobie realistyczne cele – nie przeceniaj swojej kondycji. Jeśli wyruszasz w towarzystwie innych osób, wybierz trasę odpowiednią dla najsłabszego członka grupy. Rozważ wynajęcie przewodnika, jeśli wybierasz się w wysoką część pasma górskiego.

Dostosuj swoje plany do okoliczności

Jeśli po przebudzeniu zauważysz, że pogoda jest gorsza, niż przewidywano lub nie czujesz się w najlepszej formie, wybierz mniej wymagającą trasę lub po prostu zrezygnuj tego dnia z wyprawy. Nie wstydź się również wracać, gdy już po wyruszeniu napotkasz jakieś trudności.

Zabierz ze sobą dużo wody

Intensywne słońce i upały latem sprawiają, że odwodnienie jest prawdopodobnie głównym problemem, z którym mogą się zmierzyć wszystkie osoby, wybierające się w góry. Raczej należy unikać picia wody bezpośrednio z płynących potoków, chyba że znajdujesz się bardzo blisko ich górnego biegu lub źródła (i tak taka woda powinna zostać przefiltrowana bądź uzdatniona tabletkami). Pamiętaj o nakryciu głowy i regularnie nakładaj kremy przeciwsłoneczne.

Zakładaj dobre buty trekkingowe

W wielu pasmach górskich grunt jest kamienisty i nierówny, więc łatwo skręcić kostkę. W deszczową pogodę staje się dodatkowo bardzo śliski. Warto więc zadbać o dobre obuwie – odporne na wodę, stabilizujące kostkę, z grubą, twardą podeszwą. Klapki, buty na obcasie czy trampki to zawsze zły wybór na górskich trasach.

Wykup polisę turystyczną

Dobra polisa turystyczna (www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl) to najlepszy kompan każdej osoby, która podczas wakacji planuje zdobywać górskie szczyty. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu otrzymasz zwrot kosztów w razie konieczności leczenia jakichkolwiek urazów, których możesz nabawić się w trakcie wędrówek. Otrzymasz również pomoc w innych sytuacjach, np. utraty bagażu, konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej czy załatwieniu transportu medycznego.

Oceń post

Dodaj komentarz