Jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10 za darmo?

Mikołaj Mikiciuk

windows 10 za darmo

Wsparcie systemu Microsoft Windows 7 zostało oficjalnie zakończone w styczniu 2020 roku, po 11 latach pomocy technicznej i aktualizacji. Ze względów zachowania prywatności w Internecie i bezpieczeństwa, należy przejść na system Windows 10. Choć Microsoft zakończył także program bezpłatnej aktualizacji systemu do Windows 10 w lipcu 2016 r., to aktualizacja jest nadal dostępna dla użytkowników systemów Windows 7, 8 oraz 8.1. Sprawdź jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10 za darmo i dowiedz się wszystkiego co powinieneś o tym wiedzieć!

Brak wsparcia dla systemu Windows 7 – konsekwencje

Minął ponad rok od momentu wycofania wsparcia dla Windows 7 oraz ponad 5 lat kiedy jego miejsce zastąpił Windows 10. Co to znaczy dla użytkowników tego systemu?

 • Brak pomocy technicznej,
 • Brak aktualizacji oprogramowania, 
 • Niektóre programy, gry i aplikacje nie będą się uruchamiać, działać płynnie lub będą występować liczne błędy,
 • Brak aktualizacji zabezpieczających zagraża bezpieczeństwu użytkowania (wykorzystanie luk w oprogramowaniu, stworzenie większej ilości wirusów itd.),

Dlaczego Windows 7 nie jest już wspierany?

Microsoft, tak jak każda inna firma, w momencie wypuszczenia oprogramowania na rynek opracowuje także dokumentację i ustala w nim tzw. cykl życia produktu. Polityka Microsoftu przewiduje zachowanie co najmniej 10-cio letniego wsparcia dla każdego swojego oprogramowania przy czym jest to co najmniej pięć lat wsparcia podstawowego, a następnie pięć lat wsparcia rozszerzonego. Oba typy obejmują aktualizacje zabezpieczeń i oprogramowania, wsparcia technicznego oraz dodatkową, odpłatną pomoc.

Cykl życia Windows 7 się skończył i nadszedł czas na skupienie mocy przerobowych na nowszym oprogramowaniu, którego używa większa ilość ludzi. Jest to także sposób na zmuszenie Klienta do zmiany oprogramowania na nowsze, co często wiąże się z koniecznością jego zakupu. 

Czy muszę przejść na system Windows 10?

Nadal użytkując system Windows 7, możesz to robić do momentu kiedy sam nie dojdziesz do wniosku, że warto zaktualizować swój system do nowszej wersji. Microsoft nie jest w stanie Cię zmusić do wykonania aktualizacji, a Twój system będzie dalej funkcjonować.  

Natomiast aktualizacja Windows 7 do Windows 10, to bardzo dobry pomysł, który prawdopodobnie nawet przyśpieszy Twój komputer i jest w stanie zapewnić Ci wyższy poziom bezpieczeństwa. Brak aktualizacji i poprawek systemu, to większe niebezpieczeństwo i ryzyko mimowolnego zainstalowania złośliwego oprogramowania oraz zadomowienia się pokaźnej ilości wirusów.  

Windows 10 ma również wiele wbudowanych narzędzi zabezpieczających. Wbudowana aplikacja “Defender” pełni rolę antywirusa chroniąc przed złośliwym oprogramowaniem,  oprogramowaniem szpiegującym w domyślnej poczcie e-mail, aplikacjach oraz zapewnia ochronę w Internecie. Z kolei Windows Hello oferuje dodatkowe opcje logowania bez hasła takie jak czytnik linii papilarnych, czy odblokowanie za pomocą twarzy. Ponadto usługa “Znajdź moje urządzenie” może zdalnie zablokować i wymazać urządzenie z systemem Windows lub zlokalizować lokalizację urządzenia.

Czy system Windows 10 nie jest wadliwy?

Niektórzy wahali się przed wykonaniem aktualizacji z powodu licznych informacji o wielu błędach występujących we wcześniejszych wersjach systemu Windows 10. Jednak Microsoft wprowadził dużo zmian, które rozwiązały większość problemów, a na resztę znajdziesz rozwiązania w Internecie. Wiele problemów głównie wynikało z faktu, iż aktualizacje były wykonywane bardzo często – zwiększając tym samym funkcjonalność systemu, ale także potencjalną ilość błędów. Aktualnie wszelkie zmiany są wdrażane z dłuższych odstępach czasu w związku ze zwiększeniem testów. Masz także możliwość wyłączenia otrzymywania aktualizacji, więc możesz wybrać stabilną wersję, która ma pełne wsparcie. 

Jaka jest różnica między Windows 7 a Windows 10?

Powiedzieliśmy już sobie o głównej przyczynie wskazującej na korzyść z wykonania aktualizacji – większej możliwości ochrony prywatności i bezpieczeństwa. Oprócz tego Windows 10 oferuje również więcej funkcji. Jedną z nich jest aplikacja “Twój telefon” umożliwiająca synchronizację wiadomości tekstowych, powiadomień oraz dostępu do aplikacji z telefonu za pomocą komputera. Funkcja o nazwie “Połączenia” umożliwia nawiązywanie i odbieranie połączeń w przypadku posiadania telefonu z systemem Android oraz iOS. System jest także bardziej zintegrowany z chmurą – Microsoft OneDrive oraz narzędziami, które się tam znajdują. 

Natomiast ostatnia duża aktualizacja systemu z października 2020 r. zawiera nowe funkcje, a w tym nowe menu Start, aktualizacje przeglądarki Microsoft Edge oraz odnowiony system powiadomień. W przeciwieństwie do poprzednich wersji systemu operacyjnego Windows 10 domyślnie umożliwia wykonywanie automatycznych aktualizacji, aby zapewnić większe bezpieczeństwo systemów. Oczywiście możesz wyłączyć tą opcję wykonując poniższą instrukcję:

 1. Kliknij “Start”,
 2. Wejdź do “Ustawień”
 3. Przejdź do sekcji “Aktualizacja i zabezpieczenia”,
 4. Wybierz zakładkę “Windows Update”,
 5. Kliknij “Opcje zaawansowane”,
 6. Wybierz datę do kiedy odroczyć wykonywanie aktualizacji. 

Jak zaktualizować system z Windows 7 do Windows 10 za darmo?

Aktualizacja do Windows 10 za darmo jest bardzo prosta – wystarczy, że Twój komputer posiada zainstalowaną licencję na system operacyjny Windows 7, Windows 8 lub 8.1. Pamiętaj także, iż system w wersji “Home” możesz zaktualizować tylko do systemu Windows 10 Home oraz analogiczne system z oznaczeniem “Pro” można zaktualizować tylko do systemu Windows 10 Pro. Nie jest możliwe wykonanie aktualizacji dla systemu z oznaczeniem Enterprise.

Oto jak uzyskać system Windows 10 za darmo:

jak zaktualizować windows 7
 1. Przejdź do witryny pobierania systemu Windows 10
 2. W obszarze “Aktualizacja systemu Windows 10 z …(data)…” kliknij opcję “Zaktualizuj teraz”. 
 3. Po pobraniu instalatora, otwórz go,
jak zaktualizować do windows 10
 1. Kliknij “Aktualizuj teraz”,
aktualizacja windows 7 do windows 10
 1. Następnie “Dalej”, 
 2. Teraz komputer pobierze i przygotuje aktualizację,
bezpłatna aktualizacja windows 7 do 10
 1. Przyciśnij “Uruchom ponownie teraz”,
 2. Twój komputer się zrestartuje i wykona aktualizację.

Po zakończeniu uaktualniania przejdź do opcji Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia> Aktywacja. Powinna zostać wyświetlona licencja cyfrowa dla systemu Windows 10. 

4.9/5 - (14 votes)

Dodaj komentarz