Jak zdezynfekować telefon i elektronikę?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak zdezynfekować telefon i elektronikę

Temat koronawirusa w wielu z nas sprawia, że stajemy się nieco sceptycznie nastawieni do wszystkiego co może być narażona na kontakt z innymi ludźmi. Ponadto sami nie zdajemy sobie sprawy z tego ile razy dziennie dotykamy twarzy, ust, nosa, a chwile przedtem używaliśmy telefonu i innych urządzeń. Niektórzy najchętniej spryskaliby wszystko spirytusem, lecz w przypadku elektroniki mogłoby to wywołać wiele niepożądanych skutków. Przygotuj ściereczki z mikrofibry, waciki, wodę destylowaną, alkohol izopropylowy i przeczytaj nasz artykuł: “Jak zdezynfekować telefon i elektronikę?”. Twoje gadżety będą lśnić!


Jak zdezynfekować telefon lub tablet?

jak zdezynfekować telefon

Telefony i tablety posiadają specjalną powłokę oleofobową, która jest odporna na odciski palców, ale to rozwiązanie posiada jedną wadę – powłoka ma skłonności do odpadania. Producenci zalecają przetarcie jej ściereczką z mikrofibry razem z wodą destylowaną. Następnie warto użyć bawełnianej ściereczki lub wacików, które wyczyszczą trudno dostępne miejsca – szczeliny, guziki i krawędzie ekranu.   

W marcu Apple poprawiła swoje wytyczne w poradniku dostępnym na ich stronie dotyczącym “Jak czyścić produkty Apple”. Zalecają użycie ściereczek nasączonych alkoholem izopropylowym lub chusteczek dezynfekujących Clorox w miejscach twardych, nieporowatych – takich jak wyświetlacz, klawiatura i obudowa. Nie można natomiast używać takich preparatów jak wybielacz, a tym bardziej nie można dopuścić do dostania się wilgoci do jakichkolwiek otworów. Szczególnie narażone są powierzchnie z tkanin lub skóry, które należy czyścić tylko i wyłącznie preparatami przeznaczonymi do tego.  

Jeśli w żadnym sklepie nie możesz znaleźć ściereczek clorox, możesz sam je stworzyć. Wystarczy wziąć alkohol izopropylowy, wodę destylowaną i butelkę z rozpylaczem, a następnie wymieszać roztwór w proporcjach odpowiednio 70% alkoholu i 30% wody. Spryskaj ściereczkę i zdezynfekuj telefon uprzednio zdejmując etui. Szmatka nie nadaje się do ponownego użycia! 

Uwaga! Jeśli martwisz się o swój ekran, możesz założyć szkło hartowane na swój telefon, a na pewno nie uszkodzisz wyświetlacza!


Jak zdezynfekować słuchawki?

jak zdezynfekować słuchawki

Twoje słuchawki, a zwłaszcza te w wersji dousznej, to jedne z Twoich bardzo osobistych rzeczy, które mają cały czas bezpośredni kontakt z Twoim ciałem. Może to zabrzmi nieco obrzydliwie, lecz są pokryte potem i woskiem, a to bardzo dobre warunki do rozwijania się wszelkich bakterii.

Zaleca się, aby słuchawki nauszne były wyczyszczone ściereczką z mikrofibry zwilżoną niewielką ilością wody destylowanej, a słuchawki douszne, oprócz wkładki dousznej, tylko i wyłącznie samą ściereczką. Czasy niestety są inne, więc skorzystaj z instrukcji przygotowania płynu do czyszczenia telefonu, a następnie wytrzyj całą powierzchnię słuchawek, nawet tych nausznych. W przypadku słuchawek dousznych, wkładki zdejmij ze słuchawek i nałóż na ściereczkę z mikrofibry nieco mydła w płynie z małą ilością wody. Umyj je, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą i dobrze wysusz. Nie zapomnij zdezynfekować także gumowych kabelków. 


Jak zdezynfekować laptopa?

jak zdezynfekować laptopa

Laptop używany jako komputer służbowy, ma wiele okazji do zbierania przeróżnych zarazków podczas podróży. Najczęściej jednak laptop stoi w takim miejscu, w którym spożywamy bardzo dużo posiłków. Zrób test: odwróć otwartego laptopa do góry nogami i potrząśnij, aby wyleciały największe kawałki resztek jedzenia i kurzu. Możesz także w tym celu użyć sprężonego powietrza. Pamiętaj jednak, aby laptop był odłączony od prądu i wyłączony (najlepiej także, aby bateria była wyjęta). Zwilż lekko ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj wszystkie plastikowe i metalowe elementy laptopa.

Czyszczenie ekranu LCD powinno odbyć się za pomocą dedykowanego płynu do ekranów LCD wraz z rozłożeniem go za pomocą ściereczki z mikrofibry. Zapobiegnie to powstawaniu smug, tak jak robią to inne środki czyszczące. W przypadku ekranów dotykowych wystarczy użyć środka do czyszczenia okularów lub wody destylowanej. Jeśli potrzebujesz rozwiązanie w jednym produkcie – możesz sięgnąć po chusteczki do ekranów z firmy 3M. 


Jak zdezynfekować komputer stacjonarny?

jak zdezynfekować komputer stacjonarny

Monitor Twojego komputera, to okno do Twojego świata, lecz nie jest prawdziwym oknem i płyn do szyb nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Koniecznie użyj ściereczki z mikrofibry zwilżonej wodą destylowaną lub z środkiem do ekranów LCD. Jeśli posiadasz ekran dotykowy użyj tylko i wyłącznie szmatki z mikrofibry z dodatkiem środka do czyszczenia okularów. 

Pozostałe plastikowe elementy mogą zostać wyczyszczone ściereczką z płynem do mycia okien lub z wodą destylowaną. To samo tyczy się obudowy komputera. Uniwersalnym środkiem dezynfekującym może być mieszanka 50% alkoholu izopropylowego i 50% wody destylowanej. 

Prawdopodobnie także większość Twoich posiłków spożywana jest przed komputerem, a więc klawiatura zebrała całkiem sporą ilość okruszków i kurzu. To idealne miejsce dla rozwinięcia się zarazków, zwłaszcza jeśli jeszcze kiedyś coś tam się wlało. Obróć klawiaturę do góry nogami i potrząśnij nad zlewem lub kosztem na śmieci, a następnie przeczyścić sprężonym powietrzem. Pamiętaj jednak, aby klawiatura była odłączona od komputera, a po samym czyszczeniu powietrzem odczekaj kilka minut zanim wilgoć wyparuje. Następnie weź wilgotną szmatkę i wyczyść klawisze. Możesz użyć bawełnianych wacików, aby dotrzeć do zakamarków i małych szczelin. Jeśli klawiatura jest mocno zanieczyszczona, użyj alkoholu izopropylowego z wodą destylowaną (50/50). Używaj bezpośrednio na szmatkę lub wacik.

Tak samo Twoja myszka ma kontakt z różnymi powierzchniami, a na dodatek nie mamy zwyczaju do mycia rąk przed zasiadaniem do komputera. Użyj tego samo roztworu i przetrzyj wacikiem całą powierzchnię uważając na spód myszki, gdzie znajduje się laser optyczny. Nie zapomnij o wszelkich zakamarkach i szczelinach. 


Jak zdezynfekować telewizor z płaskim ekranem?

jak zdezynfekować telewizor

Jeśli akurat zajmujesz się sprzątaniem i przy okazji wycierania kurzu, przecierasz także ekran telewizora szmatką z płynem do szyb, to robisz to źle. Takie środki mogą powodować korozję, a wiele telewizorów posiadają powłoki przeciwodblaskowe na swoich ekranach, które są bardzo wrażliwe na zawarte w środkach chemię. Odpowiednim sposobem czyszczenia ekranu jest wcześniejsze spryskanie ściereczki z mikrofibry wodą destylowaną.

Nie zapomnij o wyczyszczeniu pilotów, to właśnie z nimi masz najczęściej kontakt. Mogą się tam znajdować okruchy po jedzeniu i sklejone zabrudzenia. Wyjmij baterie z pilota, strząśnij okruszki, a następnie wyczyść pilota sprężonym powietrzem w zakamarkach koło przycisków. Następnie weź roztwór alkoholu izopropylowego z wodą destylowaną i spryskaj nim ściereczkę, a najlepiej wacik. Możesz nim śmiało wyczyścić wszystkie przyciski.  


Jak wyczyścić inteligentny głośnik?

jak zdezynfekować głośnik

Twój mobilny głośnik, to członek rodziny, który towarzyszy Wam w codziennych czynnościach. Jest zarówno w salonie, sypialni, ale prawdopodobnie także w Twojej kuchni. Niestety sam nie jest w stanie wziąć prysznica, więc nadszedł czas na omówienie sprawy jego czyszczenia. 

Głośniki z ekranami, takie jak google Nest Hub, czy Amazon Echo Snow możesz wyczyścić ściereczką z mikrofibry wraz z płynem do czyszczenia ekranu, a pozostałe elementy tylko ściereczką. Jeśli na materiale pojawiły się jakieś plamy, możesz lekko zwilżyć ściereczkę i wytrzeć zabrudzenia. 

W przypadku urządzeń wykonanych w całości z plastiku, jak Amazon Echos, możesz użyć zwilżonej ściereczki z mikrofibry na całej powierzchni. Jeśli kratki są zabrudzone, pierw przetrzyj je specjalną masą klejącą jak np. Blu-Tack. 


Jak zdezynfekować konsolę do gier i kontrolery?

jak zdezynfekować konsolę i kontrolery

Przegrana w Twojej ulubionej grze może być spowodowana nieprawidłowym działaniem kontrolera. Tak może się stać kiedy pot rozpuszcza brud i tworzy się klejąca masa, która utrudnia działania przycisków. W przypadku kontrolerów należy zmieszać jedną część wody z jedną częścią alkoholu izopropylowego i nanieść ją na ściereczkę z mikrofibry. Dokładnie wytrzyj kontroler. Zamocz wacik w roztworze i rozprowadź go wokół guzików i w szczelinach. Ponieważ tak często masz do czynienia z kontrolerami, dobrym pomysłem jest zakup odpowiednich  chusteczek, które zaoszczędzą ci dużo pracy później i ograniczy rozwój zarazków.

Samą konsolę możesz wyczyścić suchą ściereczką z mikrofibry lub ściereczką do elektroniki 3M. Przemyj ściereczką z niewielką ilością wody destylowanej. Spryskaj wacik w wodzie i wymyj wszelkie szczeliny unikając gniazd/portów.  


Jak zdezynfekować smartwatcha i opaski?

jak zdezynfekować smartwatcha

Twój monitor aktywności fizycznej stworzony jest po to, abyś wykonywał ćwiczenia i pocił się, ale to oznacza, że urządzenie brudzi się razem z Tobą. Dobra wiadomość jest taka, że ​są one dostosowane do wilgoci, więc można je wyczyścić ściereczką z mikrofibry i wodą destylowaną. 

W przypadku opasek wykonanych z gumy (silikon, elastomer itp.). Spryskaj wacik wodą destylowaną, a najlepiej przetrzyj niewielką ilością alkoholu izopropylowego. Jeśli stosujesz krem ​​nawilżający lub balsam z filtrem przeciwsłonecznym, koniecznie użyj delikatnego środka do mycia skóry, takiego jak Cetaphil. Jeśli ślady pozostaną, spróbuj usunąć je gumką Blu-Tack,czy Paper Mate White Pearl. Jeśli to się nie powiedzie, zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą destylowaną w proporcjach 50/50, aby uzyskać pastę, a następnie wetrzyj ją w pasek i wytrzyj wilgotną szmatką. 

Opaski nylonowe mogą pachnieć nieprzyjemnie, ponieważ są szczególnie podatne na wnikanie potu. Jeśli tak się stanie lub jeśli pasek jest poplamiony, wymieszaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń z wodą, wytrzyj, a następnie przemyj wodą destylowaną.

Metalowe paski należy przetrzeć niestrzępiącą się szmatką, a jeśli to konieczne możesz użyć niewielkiej ilości wody destylowanej. Jeśli masz opaskę ze stali nierdzewnej i odbarwiła się, użyj niewielkiej ilości środka do polerowania stali nierdzewnej, ale pamiętaj, aby dokładnie go spłukać, aby nie przenieść chemikaliów na skórę po nałożeniu zegarka z powrotem. W przypadku odbarwionych, posrebrzanych pasków, używaj delikatnie ściereczki do czyszczenia srebra (łatwo się łuszczy).

Skórzane paski można przecierać wodą wraz z ściereczką z mikrofibry i czyścić dobrym środkiem do czyszczenia skóry, a następnie odżywką. 

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz