Jak prawidłowo zrestartować router lub modem? Krok po kroku

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak zrestartować router modem

Istnieje wiele powodów, dla których warto zrestartować router lub modem. Począwszy od chwilowych utrat Internetu, problemów z działaniem urządzeń bezprzewodowych, po chęć zmiany adresu IP. W tym artykule odpowiemy na pytania: Jak zrestartować router i modem? W jakiej kolejności należy uruchamiać urządzenia sieciowe? Czym się różni restart od resetu? Zapraszamy do czytania!

Czym się różni restart od resetu?

Istnieje zasadnicza różnica między zresetowaniem routera lub modemu a jego ponownym uruchomieniem, czyli restartem. Nie są to pojęcia tożsame i spełniają inne funkcje. 

Restartem nazywamy ponowne uruchomienie urządzenia, które ma na celu wyłączenie urządzenie z sieci, a następnie jego ponowne uruchomienie. Czynność ta nie usuwa, ani nie zmienia jakichkolwiek ustawień w urządzeniu ani nie dokonuje zmian w oprogramowaniu. 

Natomiast resetowanie routera lub modemu, to skrócona wersja od czynności, którą znasz jako “przywracanie ustawień fabrycznych urządzenia”. Oznacza to usunięcie wszelkich ustawień i innych konfiguracji. Reset konfiguruje router lub modem do stanu pierwotnego, czyli stanu przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Obejmuje takie czynności jak przywrócenie domyślnego hasła routera, wyczyszczenie hasła Wi-Fi, usunięcie niestandardowych serwerów DNS i wiele innych.

Jak zrestartować router lub modem?

Ponowne uruchomienie jest jednym z najprostszych sposobów rozwiązywania problemów czegoś co nie działa tak jak powinno. Znasz to przecież doskonale – Twój komputer zaczął wolniej chodzić? Uruchom go ponownie! Czy Twój iPhone nie łączy się z Wi-Fi? Uruchom go ponownie! Może być także denerwujący fakt, iż przy opisywaniu problemu z siecią, Twój operator będzie kazał Ci uruchomić ponownie router lub modem, lecz prawda jest taka, że to rzeczywiście pomaga i rozwiązuje wiele problemów. Pamiętaj jednak, że router i modem muszą zostać ponownie uruchomione w odpowiedniej kolejności, aby ponowne uruchomienie rozwiązało problem, a nie jeszcze bardziej go skomplikowało. Jeśli urządzenia nie zostaną ponownie uruchomione we właściwej kolejności, możesz całkowicie utracić łączność z Internetem.

Podejrzewając, że Twoja sieć nie działa prawidłowo, pierwszym podejmowanym krokiem powinno być ponowne uruchomienie routera lub modemu. Jeśli strony internetowe się nie ładują, Netflix zawiesza się w połowie filmu, a Twoje bezprzewodowe głośniki nagle przestają odtwarzać muzykę, to znaczy, że pamięć Twojego routera lub modemu mogła spowodować błąd. Ponowne uruchomienie da czas na ochłodzenie i wyczyszczenie pamięci urządzenia. Zatem, jak zrestartować router? Wystarczy wykonać poniższą instrukcję:

jak zrestartować router modem
Jak zrestartować router/modem? Infografika

Odłącz router lub modem z zasilania

Jeśli posiadasz inny sprzęt sieciowy jak np. switch, także odłącz ten sprzęt. Urządzenia niezarządzane można pozostawić włączone, lecz kieruj się własnym osądem. Jeśli uważasz, że jakieś urządzenie może powodować błąd, wyłącz je.

Uwaga! Nie używaj przycisku oznaczonego jako “Reset”. Rozpoczyna on proces przywracanie ustawień fabrycznych.

Odczekaj co najmniej 30 sekund

To wystarczający czas pozwalający na ostygnięcie układów w urządzeniu, a także na odebranie informacji przez dostawcę internetu o wyłączeniu urządzenia sieciowego i innych do niego podłączonych. 

Ten krok może nie być konieczny, jeśli wiesz, że przyczyną problemu z Internetem z pewnością nie jest router, ani dostawca Internetu. Jeśli natomiast takiej pewności nie masz, wykonaj instrukcję.

Podłącz modem

Modem to urządzenie, do które odbiera sygnał Internetu od Twojego dostawcy. Jest nim urządzenie, do którego podłącza się pierwszy kabel internetowy doprowadzony do mieszkania/domu. Nie wszystkie modemy posiadają funkcje routera, które zarządzają siecią bezprzewodową.

Jeśli modem nie włączy się w ciągu pierwszych kilku sekund, naciśnij przycisk zasilania znajdujący się z tyłu urządzenia. 

Odczekaj co najmniej 60 sekund 

W tym czasie modem uwierzytelnia się u dostawcy usług internetowych, otrzymuje publiczny adres IP i konfiguruje swoje ustawienia.

Większość modemów ma cztery kontrolki: kontrolka zasilania, kontrolka odbioru, kontrolka wysyłania i kontrolka aktywności. Gdy pierwsze trzy kontrolki są stabilne i przestały już mrugać, modem jest w pełni włączony. Jeśli posiadasz kontrolkę połączenia Internetowego,  poczekaj do momentu jej zaświecenia, aby potwierdzić, że modem uzyskuje połączenie z Internetem.

Podłącz router

Posiadając modem, który posiada funkcje routera, pomiń ten krok. Jeśli jednak posiadasz drugie urządzenie jakim jest router (musi być podłączony przewodem do modemu i wysoce prawdopodobne, że posiada anteny nadające sygnał bezprzewodowy), wykonaj instrukcję. 

Jeśli router nie włączy się w przeciągu kilku sekund, naciśnij przycisk zasilania. 

Odczekaj co najmniej 2 minuty 

Daje to routerowi czas na uruchomienie. Oprogramowanie routera zainicjuje proces uruchomienia, przysposobienia publicznego adresu IP, nadanie poszczególnym urządzeniom (komputerom, smartfonom, drukarkom, tabletom wykorzystującym połączenie sieciowe) wewnętrznych adresów IP poprzez usługę DHCP i dystrybucję połączenia bezprzewodowego we właściwej kolejności. 

Po upłynięciu tego czasu, jeśli wyłączyłeś zasilanie innych urządzeń sieciowych, włącz je ponownie. Następnie poczekaj około minuty.

Uruchom ponownie urządzenia lub odśwież adres IP

Komputery i inne urządzenia zapamiętują nadany im adres IP pomimo, iż router był fizycznie wyłączony, to połączenie sieciowe nie zostało zakończone. Należy odświeżyć tą usługę, aby karta sieciowa pobrała nowy adres IP. Możesz zrobić to rozłączając się z siecią i ponownie się do niej podłączyć lub po prostu uruchomić ponownie urządzenie. Jeśli nie posiadasz graficznego pulpitu, możesz odświeżyć adres IP poprzez konsolę wpisując komendę “ipconfig /renew”. 

W przypadku, kiedy ponowne uruchomienie routera i modemu nie rozwiązało problemu, zastosuj bardziej szczegółowe metody rozwiązywania problemów z siecią lub internetem . Jeśli modem ma problemy z uzyskaniem sygnału od usługodawcy internetowego (pierwsze trzy kontrolki nie świecą światłem ciągłym), skontaktuj się z usługodawcą internetowym w celu uzyskania pomocy. W przeciwnym razie przyjrzyj się bliżej konfiguracji sieci w domu.

Problem dalej występuje? Pora na reset urządzenia

Możesz zresetować modem lub router za pomocą przycisku “Reset”, który zwykle znajduje się z tyłu lub z boku urządzenia. Utracisz jednak wszelką konfigurację tego urządzenia. Dlatego dowiedz się, jak zresetować router z naszego kolejnego artykułu jeśli:

  • nie możesz zalogować się przy użyciu domyślnego hasła 
  • istnieje większy problem ze sprzętem sieciowym, którego ponowne uruchomienie nie rozwiązuje.

FAQ – najczęstsze pytania

Jak często powinienem ponownie uruchamiać router?

Nie ma sztywnych zasad dotyczących częstotliwości restartowania routera. Aby uzyskać ogólnie płynniejszą wydajność, rozważ wykonanie tego kroku w pewnym harmonogramie, poza rozwiązywaniem pojawiających się powolnych problemów z siecią. Możesz stworzyć własną co tygodniową lub miesięczną rutynę restartowania urządzenia? Nie ma problemu!

Jak ponownie uruchomić router z komputera lub telefonu?

Jeśli chcesz spróbować ponownie uruchomić router sam z komputera lub telefonu, możesz to zrobić w kilku krokach:

  1. Pobierz oficjalną aplikację od producenta urządzenia. Jeśli nie jest ona dostępna, możesz wprowadzić adres IP routera w przeglądarce internetowej,
  2. Zaloguj się,
  3. Poszukaj opcji ponownego uruchomienia.

Jak ponownie uruchomić router na PS4?

Wyłącz modem/router, odczekaj co najmniej 30 sekund i włącz go ponownie. Ponadto całkowicie wyłącz konsolę PlayStation i włącz ją ponownie; nie używaj trybu uśpienia.

Masz pytania do artykułu pt. “Jak zrestartować router lub modem? Krok po kroku” lub Twój problem jest bardziej skomplikowany? Napisz komentarz i zadaj w nim pytanie, a odpowiemy możliwe najszybciej!

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz