Apple w przeciwieństwie do komputerów z systemem Windows nie posiada dedykowanego przycisku do robienia zrzutu ekranu, tzw. Print Screen’a. Oczywiście umożliwia taką funkcjonalność i zdaniem wielu – na dużo wyższym poziomie! W przypadku Macbooka i iMac’a w zależności od kombinacji na klawiaturze możemy wybrać zakres tworzenia screenshota.
Przejdź na skróty:
Kilka ważnych informacji
Screenshot zapisywany jest w formacie PNG i rozdzielczości takiej jak nasz ekran. Oczywiście wszelkie zmiany formatu pliku są możliwe za pomocą programów zewnętrznych.
Domyślnie nazwa stworzonego przez nas screena zawiera w sobie nazwę „Zrzut ekranu” i datę w formacie rok – miesiąc – dzień oraz godzina,
np. Zrzut ekranu 2020 – 01 – 01 o 22:22.
Stworzony plik będzie po chwili dostępny na naszym biurku, a podgląd w ostatnich plikach. Za pomocą systemowej aplikacji Grab możemy zmienić domyślne położenie zapisywanych plików.
W wersji od Mojave istnieje aplikacja umożliwiająca robienie zrzutów. Otwieramy ją za pomocą Shift+Command+5.
W dowolnym momencie możemy przerwać wykonywanie print screena, dzięki czemu żaden plik nie zostanie stworzony, a cały proces zniwelowany. Wystarczy przycisnąć przycisk Escape.
Print screen całego ekranu
Wykonanie zrzutu całego ekranu MacBooka jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć kombinację Shift + Command + 3. Jeśli mamy włączony dźwięk, to po chwili usłyszymy dźwięk migawki aparatu.
Print screen części ekranu
Jeśli nie potrzebujemy zrzutu całości ekranu, możemy wybrać jego konkretny fragment. Do uchwycenia fragmentu ekranu używamy skrótu: Shift + Command + 4. Od razu pojawi się celownik służący do zaznaczenia pola, które nas interesuje. Możemy puścić już klawisze, a celownik przesuwamy po po przekątnej ekranu. Po puszczeniu przycisku myszki usłyszymy dźwięk migawki, a zrzut będzie dostępny na naszym biurku.
Istnieje możliwość przeniesienia miejsca zaznaczenia ekranu za pomocą klawisza spacji lub Shift’u. Kiedy pojawi się celownik należy kliknąć lewy przycisk myszy i wcisnąć spację, a przeniesiemy obszar w dowolne miejsce ekranu. Wykorzystując przycisk Shift przeniesiemy obszar zaznaczenia tylko w poziomie.
Jeśli natomiast chcemy wykonać zrzut o określonych rozmiarach, przytrzymaj lewy przycisk myszki i nie puszczaj go aż do momentu uzyskania odpowiedniego rozmiaru. Wielkość wyrażoną w pikselach widzisz w prawym, dolnym rogu zaznaczonego fragmentu (u góry w pionie, na dole w poziomie).
Print screen okna aplikacji
Wykonanie screenshota okna aplikacji jest możliwe za pomocą użycia skrótu Shift + Command + 4. Po pojawieniu się celownika należy wcisnąć spację. Przesuwamy myszkę nad okno aplikacji i przyciskamy lewy przycisk myszki. Nałożony zostanie dodatkowo efekt cienia.
Jeśli chcemy z niego zrezygnować po pojawieniu się kursora zamiast spacji należy przycisnąć kombinację przycisków spacja + alt, a dopiero wtedy lewy przycisk myszki.
Opóźniony lub cykliczny print screen
MacOs umożliwia nawet wykonanie cyklicznego Print Screena lub z opóźnieniem czasowym. Wszystko to dzięki systemowej aplikacji GRAB. Wyszukaj i otwórz wspomnianą aplikację, znajdź opcję “Capture”, a następnie Timed Screen i uruchom timer.
Drukowanie print screena
… a jeśli chcesz wydrukować print screena stuknij dwukrotnie lewy przycisk myszy w celu otworzenia podglądu, wciśnij kombinację Command + P , a uruchomisz okienko preferencji drukowania.