Jednolity Plik Kontrolny zawiera przetworzone dane pobrane z systemu przedsiębiorstwa w formacie XML. Struktury JPK wymagają bardzo detalicznych danych, niestety dane te pochodzą z wielu różnych źródeł, a dodatkowo z różnych systemów. Dlatego właśnie weryfikacja musi zostać podjęta nie tylko pod kątem technicznym, ale też w kategorii zgodności danych z systemami podatkowymi. Co gorsza, w razie nieprawidłowości w strukturach JPK przewidywane są kary lub też kontrola podatkowa firmy. W jaki sposób można uchronić się przed tymi przykrymi konsekwencjami i jak sprawnie, i szybko zweryfikować JPK?
Przejdź na skróty:
Jeden plik JPK zamiast JPK_VAT i deklaracji VAT
W październiku 2020 roku została wprowadzona nowa struktura JPK. Pojawiła się ona na miejsce składanych do tej pory deklaracji VAT oraz plików JPK_VAT. Zgodnie z tymi zmianami podatnicy zamiast dwóch formularzy składają jeden plik zawierający dwie części – ewidencyjną wzorowaną na pliku JPK_VAT oraz deklaracyjną, która zastąpiła deklarację VAT-7 lub VAT-7K.
JPK_V7 zawiera nie tylko dane przesyłane już wcześniej do Ministerstwa Finansów i urzędu skarbowego, ale też dodatkowe informacje wymagające specjalnych oznaczeń dla towarów lub usług szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe. Dotyczą one transakcji m.in. sprzedaży napojów alkoholowych i tytoniowych, metali szlachetnych, pojazdów i części samochodowych, a także sprzedaży usług transportowych. Wprowadzenie nowej struktury JPK wiąże się ze stosowaniem odpowiednich symboli, oznaczeń faktur do paragonów, raportów z kasy czy dokumentów wewnętrznych. W ten sposób organy podatkowe zyskują bardziej szczegółowe informacje niż te dostarczane przez wcześniej stosowane pliki JPK.
Nie ulega wątpliwości, że ujednolicenie i sprowadzenie deklaracji do jednego pliku jest ułatwieniem dla instytucji, ale wymaga za to większej dokładności od przedsiębiorcy.
Dlaczego warto sprawdzać JPK?
Jednolity schemat XML pliku JPK_V7 umożliwia szybkie sprawdzenie danych, które on zawiera. Po przesłaniu do Ministerstwa Finansów plik ten jest automatycznie poddawany analizie. Obejmuje ona weryfikację:
- transakcji wykazanych w JPK z pozostałymi deklaracjami VAT za okres analogiczny,
- statusu podmiotów biorących udział w tych transakcjach i prawa do odliczenia podatku,
- kwot transakcji wykazywanych w plikach JPK złożonych przez kontrahentów podatnika.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości generowany jest raport niezgodności analizowany przez pracownika Urzędu Skarbowego. Jeśli w przesłanym pliku JPK znajdują się błędy niepozwalające na przeprowadzenie weryfikacji, podatnik musi złożyć korektę lub wyjaśnienia w ciągu 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany karą administracyjną w wysokości 500 zł za każdy błąd. Jest to duża kwota, szczególnie, że w tak złożonym pliku, nietrudno o pomyłki. Należałoby więc zastosować narzędzie, które pozwoli sprawdzić dane przed ostatecznym złożeniem pliku do ministerstwa.
Aplikacja do weryfikacji pliku JPK
Struktury JPK wymagają bardzo detalicznych danych pochodzących z wielu źródeł, a nierzadko także z różnych systemów. Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, poprawność danych zawartych w JPK powinna więc być sprawdzana nie tylko pod względem technicznym, ale też pod kątem spójności i zgodności danych z wymogami podatkowymi. Weryfikacja plików JPK może być dokonywana za pomocą specjalnych aplikacji, które wykrywają nieprawidłowości techniczne oraz sprawdzają spójność raportowanych danych. Tego typu narzędzia są bardzo proste w obsłudze, pozwalają na wykonanie automatycznych testów, a także na wygenerowanie raportów. Dzięki tego typu narzędziom podatnik ma szansę na wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości zawczasu, toteż przesłane do Ministerstwa Finansów ostateczne pliki JPK na pewno będą prawidłowe. Działanie to pozwoli na poprawę błędów, skrócenie całego procesu i uniknięcie bolesnych kar finansowych.
Korzyści płynące z SAF-T data tester
Jeśli cenisz sobie wygodę i nie chcesz spędzać kolejnych godzin przed ekranem, sprawdzając zgodność poszczególnych danych, skorzystanie z automatycznego testera ściągnie z Ciebie ten obowiązek i przejmie kolejne monotonne zadanie z Twojej listy do wykonania. Ty będziesz mógł zająć się rzeczami, w których faktycznie wykorzystasz swoje umiejętności. Automatyzacja tego typu wydaje się rozwiązaniem na miarę XXI w., kiedy to przekonaliśmy się, że nie nasz własny czas i energia to bezcenna waluta, której nie należy marnować na czynności, które łatwo można oddać w ręce komputera. Kolejnym plusem aplikacji jest to, że kryteria testowania zostały obmyślone przez prawdziwych specjalistów, którym kwestie podatkowe, księgowe i analityczne towarzyszą każdego dnia. Trudno sobie wyobrazić, by mógł się tym zająć ktoś z lepszym przygotowaniem.