Ocenia się, iż Ziemia ma miliardy lat i składa się z 71% wody oraz 29% odkrytych lądów. Obecnie wyróżniamy 7 różnej wielkości kontynentów, lecz wcześniej wszystkie były ze sobą złączone tworząc pradawny kontynent zwany Pangeą. Aktywność płyt tektonicznych jest przyczyną podziału całej masy lądowej i stopniowego rozdzielania się. Co ciekawe badania geologiczne wskazują, że Europa i Ameryka oddalają się od siebie w tempie 7 cm na rok. Co możemy powiedzieć o kontynentach? Jaki jest największy kontynent, a jaki najmniejszy? O tym i o wielu innych informacjach przeczytasz w naszym artykule pt. ”Jaki jest największy i najmniejszy kontynent na Ziemi?” Zapraszamy!
Przejdź na skróty:
Czym jest kontynent?
Zanim poznasz odpowiedź na pytanie jaki jest najmniejszy i największy kontynent, warto zapoznać się z samą definicją tego słowa. W geografii i geologii znaczenia mogą są różne, lecz prawdziwym problemem jest brak jednej naukowej definicji, a raczej zestaw kryteriów powszechnie stosowanych.
Kontynent, z łaciny “continens” oznacza łączny. W geografii oznacza olbrzymi obszar lądu, który jest otoczony ze wszystkimi stron morzami i ocenami, a z innymi kontynentami co najwyżej połączony jest wąskimi przesmykami. Natomiast w geotektonice i geomorfologii kontynent oznacza lądową część bloku kontynentalnego obejmując także wszelki wyspy znajdujące się na tym samym bloku kontynentalnym.
Jaki jest największy kontynent na Ziemi?
Azja to zdecydowanie największy kontynent na świecie. Ma powierzchnię 44,6 miliona kilometrów kwadratowych, czyli ponad 4 razy więcej niż Europa. Nie trudno zlokalizować ją na mapie, gdyż znacznie przeważa nad pozostałymi kontynentami, choć często można ją pomylić z Euro-Azją.
Azja jest również największa pod względem populacji, ponieważ żyje tam ponad 4,6 miliarda ludzi, a to nie wszystkie “naj”. Ponadto, Azja może pochwalić się najwyżej i najniżej położonymi punktami. Najwyższym szczytem jest Mount Everest – 8850 m.n.p.m., zaś najniższym jest Morze Martwe, które znajduje się ponad 432 m.p.p.m.
Jaki jest najmniejszy kontynent na świecie?
Najmniejszy kontynent to Australia. Posiada powierzchnię wynoszącą 7,7 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni ją 7mym pod względem wielkości kontynentem. Jest nieco mniejsza od Europy, natomiast w porównaniu z Azją jest aż prawie 6 razy mniejsza!
Warto wiedzieć, iż Australia jest jedynym kontynentem, który zajmuje jedno państwo i to w dodatku o takiej samej nazwie. Zajmuje przedostatnie miejsce pod względem wielkości populacji, prawdopodobnie ze względu na przepiękne, lecz ekstremalnie trudne warunki do zamieszkania. Większość 25-cio milionowej populacji mieszka w obszarach miejskich, na wybrzeżu. Wraz z Oceanią, tworzy region zamieszkały przez 43 miliony ludzi.
Czy Europa jest kontynentem?
Pod względem geograficznym Europa nie jest kontynentem. Wchodzi w skład Eurazji – połączenia Europy i Azji z oddzielającymi je górami Ural, rzeką Emby oraz północnym wybrzeżem Morza Kaspijskiego (niekiedy podaje się jedynie Góry Ural i cieśninę Bosfor). W niektórych miejscach brak pomiędzy tymi częściami świata wyraźnych granic naturalnych. Przyjęliśmy jednak, iż iż ze względu na odrębne warunki naturalne, florę, faunę, kulturę, historię oraz politykę Europa będzie stanowić osobny kontynent.
Czy Grenlandia jest kontynentem?
Grenlandia jest 3,5 razy mniejsza niż Australia, lecz pomimo to stanowi relatywnie olbrzymi teren lądowy osiągający powierzchnię wynoszącą 2,166 milionów kilometrów kwadratowych. Bardzo często dochodzi do nieporozumień, który kontynent jest najmniejszy.
Byłoby tak, gdyby Grenlandia została uznana za kontynent, lecz na ten moment jest wyspą i raczej to się nie zmieni. Otóż, zgodnie z definicją geologiczną, Grenlandia leży na tym samym bloku kontynentalnym co Ameryka Północna. Natomiast Australia leży na osobnym bloku kontynentalnym.
Kontynenty od największego do najmniejszego
Wiesz już, który kontynent jest największy i najmniejszy oraz dlaczego Europa jest wyjątkiem, a Grenlandia nie jest kontynentem. Warto oprócz tego poznać wszystkie inne kontynenty. Przygotowaliśmy dla Was poniższą listę:
- Azja – 44,6 mln km2 powierzchni, 4,6 miliarda ludzi. Znajduje się tutaj najwyższy i najniższy punkt na świecie – Mount Everest oraz Morze Kaspijskie. Mieści się tutaj także największe Państwo – Rosja.
- Afryka – 30 mln km2 powierzchni, 1,3 miliarda ludzi. Znajduje się tutaj najdłuższa rzeka na świecie – Nil. Leży na wszystkich półkulach – południowej, północnej, zachodniej i wschodniej.
- Ameryka Północna – 24,5 mln km2 powierzchni, 369 milionów ludzi. Znajduje się tutaj największe jezioro słodkowodne na świecie – Superior. Do powierzchni wliczana jest także Ameryka Środkowa.
- Ameryka Południowa – 17,8 mln km2 powierzchni, 431 milionów ludzi. Znajduje się tutaj najdłuższe samo górskie na świecie – Andy.
- Antarktyda – 14,2 mln km2 powierzchni, 4400 naukowców i personelu, a zimą 1100. Ilość pokrywy lodowej na tym kontynencie wpływa na wymianę ciepła, wilgoci i gazów między ocean a atmosferą. Zmiany w lodzie wpływają na globalne wzorce pogodowe. Jedyne miejsce na ziemi, które nie należy do nikogo.
- Europa – 9,9 mln km2 powierzchni, 746 milionów ludzi. Leży tutaj najmniejszy na świecie kraj – Watykan.
- Australia – 7,7 mln km2 powierzchni, 25 milionów ludzi. Jedyny kontynent, który zajmuje jeden kraj.
Masz jakieś ciekawe pytanie odnośnie kontynentów? Napisz komentarz, a postaram się odpowiedzieć. Mam nadzieje, że największy kontynent i najmniejszy kontynent nie będzie już sprawiać problemu!