Jakie cechy powinna mieć dobra strona internetowa?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

Jakie cechy powinna mieć dobra strona internetowa

Strona internetowa jest wirtualną wizytówką firmy i miejscem do prezentowania oferty. Dzięki niej można budować wizerunek, docierać do większej liczby potencjalnych klientów i zwiększać zyski. Aby jednak firmowa witryna była skuteczna, powinna mieć określone cechy, takie jak chociażby estetyka i funkcjonalność. Jak o to zadbać? Jakich elementów nie może zabraknąć na dobrej stronie internetowej? Co powinno ją wyróżniać? Podpowiadamy w artykule.

Cechy skutecznej strony, czyli jaka powinna być Twoja witryna

Strona internetowa przyciągnie klientów, jeśli będzie zaprojektowana z myślą o odwiedzających ją internautach. Podczas jej tworzenia należy brać pod uwagę zasady UX (User Experience), a więc doświadczenia użytkownika. Trzeba sprawić, aby firmowa witryna wywoływała pozytywne wrażenie na potencjalnych klientach, którzy ja odwiedzają. Jakie cechy powinna mieć skuteczna strona WWW? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Estetyczny i atrakcyjny design

Czy wiesz, że internauta już po kilku sekundach wyrabia sobie opinię na temat odwiedzonej witryny, a tym samym także pierwsze zdanie o firmie? Robi to właśnie na podstawie wyglądu strony. Najpierw ocenia to, co widzi, a dopiero potem zagłębia się w zawartość i zapoznaje z ofertą. Dlatego właśnie strona internetowa powinna być atrakcyjna pod kątem wizualnym.

Zadbaj, aby Twoja witryna wzbudzała pozytywne emocje i robiła dobre wrażenie. Postaraj się, aby była nowoczesna, zgodna z aktualnymi trendami i estetyczna. Ciekawy, spójny projekt oraz profesjonalne, wysokiej jakości zdjęcia zachęcą do skorzystania z oferty. Pamiętaj, że dziś wielu konsumentów ,,kupuje oczami’’. Na swojej stronie WWW możesz publikować również filmy, np. takie, które pokazują produkt w użyciu.

Spójność oraz dopasowanie do branży i grupy docelowej

Firmowa witryna powinna być dopasowana do danej branży i profilu klienta. Ważna jest tutaj prawidłowo dobrana kolorystyka, spójna z rodzajem działalności oraz oferowanymi produktami lub usługami. Poszczególne kolory wywołują bowiem określone skojarzenia i emocje.

Istotne są także treści na stronie, które powinny być tworzone z myślą o odbiorcach firmowej oferty. Trzeba dopasować język do profilu klienta. Przykładowo, inaczej będziemy zwracać się do nastolatków, a inaczej do właścicieli firm. Kluczowe jest więc dokładne poznanie swojej grupy docelowej. Dzięki temu zaczniesz tworzyć trafne i spójne przekazy reklamowe, które będą skuteczniejsze.

Przejrzystość i logiczna budowa

Poza estetyką ważna jest również funkcjonalność. Skuteczna strona WWW powinna być przejrzysta oraz mieć uporządkowaną i logiczną budowę. Internauta po wejściu na witrynę powinien z łatwością odnajdować informacje, które go interesują. Wszystkie elementy należy więc umieścić w dobrze widocznych miejscach. Podstawą jest oczywiście czytelne i przejrzyste menu na górze strony. Istotny jest też spójny układ graficzny na każdej z podstron.

Zadbaj również o logiczny opis firmowej oferty. Tekst dziel na akapity i stosuj nagłówki. Używaj list wypunktowanych i numerowanych, a najważniejsze fragmenty bolduj (stosuj pogrubienia). Dzięki temu obszerne fragmenty tekstu będą łatwiejsze w odbiorze.

Pamiętaj, że strona internetowa nie może być chaotyczna. Unikaj więc nadmiaru treści, zbyt dużej liczby grafik oraz krzykliwych banerów. Nachalne reklamy w postaci często wyskakujących pop-upów zasłaniają zawartość witryny, utrudniają jej przeglądanie i irytują internautów.

Intuicyjność działania

Jaka jeszcze jest dobra witryna internetowa? Otóż intuicyjna i wygodna w przeglądaniu. Użytkownik powinien wiedzieć, gdzie się znajduje i jak może szybko przenieść się do innej podstrony. Dzięki temu może bezproblemowo poruszać się po stronie. Nie zapominaj, że wszystkie zakładki powinny znajdować się w intuicyjnych miejscach.

Twoja firmowa witryna będzie użyteczna i przyjazna dla internautów, jeśli zadbasz o takie elementy i funkcjonalności jak np.:

 • pole wyszukiwania na górze witryny,
 • opcja filtrowania treści,
 • nawigacja okruszkowa (breadcrumbs),
 • czytelne i widoczne komunikaty CTA (Call to Action), które wzywają do podjęcia działania,
 • zakładka FAQ (Frequently Asked Questions) z gotowymi odpowiedziami na częste pytania,
 • okienko czatu i formularz kontaktowy, czyli narzędzia do szybkiego i wygodnego kontaktu.

Responsywność

Dzisiejsi użytkownicy Internetu przeglądają strony WWW głównie na swoich smartfonach. Warto wspomnieć, że według raportu E-commerce w Polsce 2022 już 75% internautów kupuje online właśnie za pomocą telefonu. To dlatego każda witryna powinna być responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. Zadbaj, aby Twoja strona dobrze wyświetlała się na każdym ekranie i była zawsze dostępna oraz czytelna.

Miej na uwadze, że technologia RWD (Responsive Web Design) jest ważna nie tylko ze względu na wrażenia użytkowników, ale też pod kątem SEO. Algorytmy Google znacznie lepiej oceniają responsywne witryny i umieszczają je na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Szybkość ładowania

Dobra strona WWW powinna wczytywać się maksymalnie w 3 sekundy. Nikt nie lubi bowiem czekać i tracić cennego czasu. Jeśli Twoja witryna będzie ładować się zbyt długo, a zdjęcia nie będą wyświetlać się od razu, internauci najpewniej stracą cierpliwość i przejdą do konkurencji. Prędkość ładowania witryny (z ang. page speed) wpływa na liczbę konwersji (działań wykonanych przez odbiorcę), współczynnik odrzuceń oraz pozycję strony w Google.

Zastanawiasz się, jak zwiększyć szybkość wczytywania strony? Ważna jest optymalizacja obrazów – zdjęcia powinny mieć prawidłowy rozmiar i format (najlepiej WebP). Za sprawne działanie witryny odpowiada też dobry hosting.

Bezpieczeństwo

Kluczową cechą efektywnej strony internetowej jest także bezpieczeństwo. Witryna powinna wzbudzać zaufanie wśród odwiedzających ją internautów. Podstawą jest tutaj certyfikat SSL (Secure Socket Layer), który szyfruje i chroni przesyłane dane, takie jak loginy, hasła, numery kart płatniczych itd.

Bezpieczna strona WWW jest oznaczona symbolem zamkniętej kłódki na pasku przeglądarki oraz przedrostkiem HTTPS w adresie. Jeśli witryna nie będzie miała wdrożonego certyfikatu SSL, wówczas użytkownicy zobaczą komunikat, że strona jest niezabezpieczona. Taka informacja odstrasza potencjalnych klientów oraz źle wpływa na wizerunek firmy.

Chcesz mieć dobrą stronę WWW? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Potrzebujesz skutecznej strony internetowej? Nawiąż współpracę z ekspertami. Przykładem są doradcy internetowi WeNet, którzy projektują i tworzą nowoczesne witryny dopasowane do konkretnej branży. Ofertę znajdziesz na: https://wenet.pl/oferta/strony-www.

Skorzystaj z usług specjalistów, a zyskasz witrynę, która będzie:

 • atrakcyjna i przejrzysta,
 • dopasowana do Twojego biznesu i grupy odbiorców,
 • funkcjonalna i intuicyjna,
 • nowoczesna i responsywna,
 • sprawna w działaniu,
 • bezpieczna,
 • zgodna z Twoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami,
 • dostosowana do zasad SEO.
dobra strona internetowa

Doradcy internetowi nie tylko stworzą dla Ciebie efektywną stronę, ale też pomogą Ci w jej obsłudze i zapewnią niezbędne wsparcie techniczne przez cały okres współpracy. Ponadto otrzymasz w pakiecie także domenę i hosting oraz gwarancję stabilności i ciągłości działania strony. Twoja firmowa witryna będzie mogła w przyszłości być rozbudowywana, co pozwoli na rozwój firmy.

Dobra strona internetowa przyciąga nowych klientów i wpływa na wzrost sprzedaży. Warto więc jej założenie oddać w ręce specjalistów. Doradcy internetowi mają duże doświadczenie i doskonale znają się na technologii. Zrozumieją Twój biznes i przygotują dla Ciebie indywidualną ofertę. Wejdź na WeNet.pl i zapytaj o bezpłatną wycenę.

Oceń post

Dodaj komentarz