Strach, chciwość i euforia: jakie emocje rządzą rynkiem kryptowalut?

Artykuł zewnętrzny

kantor-kryptowalut-quark

Z uwagi na fakt, że cyfrowe monety wciąż są relatywną nowością w świecie finansów, rynek kryptowalut jest bardzo podatny na zmienność. To z kolei powoduje mocne, często skrajne uczucia wśród inwestorów. Jak emocje wpływają na wycenę kryptoaktywów?

Emocje na rynku kryptowalut

Nie ulega wątpliwości, że rynek kryptowalut to jeden z najbardziej ekscytujących obszarów dla inwestorów, którzy szukają wrażeń. Wystarczy spojrzeć na wykresy najpopularniejszych monet cyfrowych – skoki o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia nie są w tym przypadku rzadkim widokiem. Tak duża zmienność wiąże się jednak z różnymi emocjami inwestorów. Często mówi się o strachu – skoro kryptowaluty w przeszłości odnotowywały drastyczne spadki, niewykluczone, że zdarzy się to ponownie. Z drugiej strony dochodzi jednak także chciwość, która pojawia się zwłaszcza przy gwałtownych rajdach wartości kryptowalut. W skrajnych warunkach może ona przekształcić się w inwestycyjną euforię – szczególnie w momencie pobijania kolejnych rekordów, jak w przypadku tegorocznych osiągnięć Bitcoina.

kantor-kryptowalut-quark6

Emocje – największy wróg inwestora?

Analizując emocje inwestorów, warto mieć na uwadze, że według wielu ekspertów silne uczucia wobec rynku mogą negatywnie wpłynąć na strategię i osiągane wyniki. W takich warunkach łatwo o pomyłki, wynikające np. z FOMO („Fear of Missing Out” – strach przed przegapieniem okazji) czy nadmiernej pewności siebie. Brak kontroli nad emocjami może prowadzić do pochopnych decyzji, które z kolei wiążą się z utratą kapitału. Z tego względu przy inwestycjach zawsze zaleca się zachowanie rozsądku i chłodnego podejścia. Wybory w kwestii zakupu i sprzedaży aktywów powinny być dyktowane analizą dostępnych informacji. Ważne jest także trzymanie się ustalonej strategii, co stanowi jednocześnie skuteczny sposób na uniknięcie wpływu emocji na inwestycje.

kantor-kryptowalut-quark

Gdzie kupić i sprzedać kryptowaluty?

Oprócz kwestii związanych ze strategiami inwestycyjnymi i podejściem do rynku ważny jest także wybór odpowiedniego sposobu na wymianę kryptoaktywów. Obecnie nie ma już potrzeby rejestrowania się na nieregulowanych giełdach – zainteresowani inwestorzy mogą postawić na wiele bezpieczniejszych opcji. Jedną z nich są kantory stacjonarne Quark, dostępne w różnych miastach w Polsce. Jest to podmiot zarejestrowany w Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki czemu można liczyć na pełną zgodność z aktualnymi regulacjami i ochronę przed różnymi niespodziewanymi sytuacjami.

kantor-kryptowalut-quark

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty to bardzo interesujący obszar dla każdego inwestora. Największym atutem rynku krypto jest ogromna zmienność wartości. Warto mieć na uwadze, że to kwestia, która może być także sporym zagrożeniem – z tego względu kluczowe jest utrzymanie spokoju i podejmowanie decyzji bez emocji. Odpowiednie przygotowanie pozwala skutecznie wykorzystać skoki wartości na rynku, jak również zabezpieczyć swoje oszczędności przy długoterminowych strategiach. Dodatkowym plusem jest nieprzerwane działanie rynku – transakcje na giełdach kryptowalut są dokonywane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, czego efektem jest wiele interesujących możliwości dla inwestorów.

Oceń post

Dodaj komentarz