Jakie kwiaty wybrać, urządzając mieszkanie?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

mieszkanie

Najpierw cieszy nas działka, potem postępująca budowa i rosnące mury, a wreszcie upragniony dom. Radością napawa także kupno mieszkania, a potem pełen entuzjazmu proces aranżacji wnętrz. Pamiętamy o umeblowaniu, dekoracjach, oświetleniu… ale czy myślimy o tym, jaka roślinność będzie odpowiednia do naszych wnętrz? Jeśli zadajesz sobie to pytanie – zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, na jakie kwiaty warto postawić, urządzając przestronny dom lub przytulne mieszkanie. 

Trzypokojowe mieszkanie na sprzedaż – urządź sobie domową dżunglę!

Oglądając mieszkanie na sprzedaż – z rynku pierwotnego lub rynku wtórnego, na strzeżonym osiedlu, na parterze czy też na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku, a może na ostatnim piętrze apartamentowca – zawsze warto zwrócić uwagę na ekspozycję okien.

Od tego bowiem zależy właściwy dobór roślin, a także nasłonecznienie całego mieszkania, co jest istotne chociażby dla samopoczucia domowników czy oszczędności energii elektrycznej. Mniej istotne jest, czy mieszkanie znajduje się wysoko czy nisko.

Jeśli mieszkanie składa się z trzech osobnych pomieszczeń, to jedno z nich możesz przeznaczyć na małą domową dżunglę, aranżując w nim roślinną kompozycję. Innym pomysłem będzie równomierne rozlokowanie donic i doniczek z kwiatami w każdym z pokojów, a nawet w kuchni i łazience.

Jakie kwiaty sprawdzą się w dużych mieszkaniach?

Dowiedziono, że obecność roślin w domu pozytywnie wpływa na jakość powietrza, ale także na samopoczucie domowników. Mieszkanie trzypokojowe z reguły dysponuje sporym metrażem, a więc można sobie pozwolić na nieco większe okazy roślin, jak na przykład

  • imponująca monstera
  • sagowiec
  • dracena
  • szeflera
  • zamioculcas
  • filodendron
  • figowiec
  • juka
  • sansewieria (język teściowej)
  • wszelkiego rodzaju rozłożyste palmy.

Wymagania bytowe wspomnianych roślin są różnorodne, dlatego – jak już wspominaliśmy – warto dobierać je indywidualnie do każdego pomieszczenia. Niektóre rośliny wolą bowiem stanowiska półcieniste, inne lubią rozproszone światło czy wysoką temperaturę. Te ostatnie z pewnością odnajdą się w piętrowym budynku, gdzie mogą być wystawione na słońce.

Dla wielbicieli obfitej roślinności w mieszkaniu rynek nieruchomości jest łaskawy i z pewnością uda się coś wybrać, przeszukując ogłoszenia „sprzedam mieszkanie”. Jeśli zdarzy się za bardzo poszaleć z liczbą masywnych donic i rozłożystych palm, to zawsze można postawić okaz w garażu podziemnym, gdzie będzie cieszył oko mieszkańców podczas powrotów do domu po ciężkim dniu pracy. 

Dwupokojowe mieszkanie – tu też może być zielono!

Takie rozkładowe mieszkanie z dwoma pokojami także stwarza przyjazną przestrzeń do uprawy domowych kwiatów. Jeśli metraż pokojów nie jest imponujący, to oczywiście należy skupić się na nieco mniejszych okazach. Nie oznacza to jednak, że małe roślinki nie ozdobią mieszkania i nie poprawią jakości powietrza.

Sansewieria w mieszkaniu – dlaczego warto?

Można także zdecydować się na mniejszą liczbę roślin – na przykład jedną dużą donicę z sansewierią, postawioną w salonie i pełniącą dekoracyjną funkcję.

Warto zainteresować się tą rośliną ze względu na jej właściwości. Sansewieria, zwana potocznie językiem teściowej, oczyszcza powietrze z niebezpiecznych substancji, takich jak: amoniak, benzen, formaldehyd, trichloroetylen oraz toluen i ksylen. O sansewierii mówi się, że jest to żywy filtr powietrza.

Ma zbawienny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza znajdującym się na terenach, gdzie występuje smog. Wychwytuje bowiem szkodliwe cząsteczki i oczyszcza powietrze. 

Jedno-pokojowe mieszkanie – czy znajdzie się w nim miejsce na roślinność?

Uprawiać domową roślinność można nie tylko w dużych przestrzeniach przestronnych domów czy mieszkań. Niektóre roślinki z powodzeniem sprawdzą się także w małych jednopokojowych mieszkankach.

W tak małych pomieszczeniach roślinność jest wręcz wskazana, by poprawić jakość powietrza. Ciekawym rozwiązaniem mogą być wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty, aloes, kalanchoe, a także wspomniana sansewieria.

Mimo niewielkiego metrażu warto znaleźć miejsce dla zbawiennych dla zdrowia i samopoczucia roślinek. 

Jak dobierać kwiaty do mieszkania lub domu?

Tak jak zaznaczyliśmy na początku artykułu – kwiaty doniczkowe do domu należy wybierać przede wszystkim pod kątem nasłonecznienia pomieszczenia, w którym będą stać. Ponadto inne rośliny sprawdzą się w salonie, łazience, kuchni, a inne w sypialni. 

Znowu musimy wspomnieć o sansewierii, która doskonale pasuje do sypialni. Pochłania bowiem dwutlenek węgla i sprawia, że lepiej się oddycha w czasie snu.

Warto jednak mieć na uwadze, że wiele roślin doniczkowych jest trujących lub działa drażniąco (na przykład w przypadku przegryzienia czy połknięcia); ma to szczególne znaczenie, gdy w mieszkaniu przebywają małe dzieci czy zwierzęta.

Warto wówczas rozlokować problematyczne rośliny w miejscach niedostępnych dla małych rączek czy łapek ciekawskiego zwierzaka. 

Podsumowując; żadna aranżacja nie obejdzie się bez zielonych akcentów pod postacią roślin doniczkowych. Nie dość, że kwiaty są obecnie niezwykle modne, to w dodatku mają zbawienny wpływ na jakość powietrza i poprawiają samopoczucie. 

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz