Jakie nauszniki wygłuszające wybrać do pracy na produkcji?

Krzysztof Werczyński

Updated on:

nauszniki wygłuszające

Właściwe zabezpieczenie pracownika przed panującym w miejscu pracy hałasem to podstawa i obowiązek każdego pracodawcy. Szkodliwe działanie natężonego hałasu może powodować bardzo poważne skutki uboczne. Odpowiednia ochrona ma więc zapewnić nie tylko redukcję szkodliwego czynnika, ale także chronić zdrowie pracownika z zapewnić mu właściwe i komfortowe warunki do pracy. Jak zadbać o słuch podczas pracy na produkcji?

Ochronniki niezależne i nahełmowe do pracy na produkcji

Niezbędnym elementem w pracy na produkcji są chroniące przed hałasem nauszniki wygłuszające. W zależności od specyfikacji pracy i miejsca, w jakim ją wykonujemy możemy zdecydować sie na nauszniki niezależne, które w budowie przypominają słuchawki. Model ten możemy spotkać z klasycznym mocowaniem czasz wygłuszających, czyli paskiem idącym przez szczyt głowy lub też bardziej zaawansowanymi systemami mocowania pod brodą lub za głową. Drugim rodzajem są nauszniki nahełmowe, które za pomocą specjalnych uchwytów mocuje się do kasków ochronnych. Warto wiedzieć, że takich nauszników wygłuszających nie założymy bez kasku.

Nauszniki ochronne pasywne i aktywne

Decydując się na zakup konkretnych nauszników wygłuszających musimy podjąć decyzję, czy stawiamy na klasyczną ochronę pasywną, czy nowoczesne wygłuszanie aktywne. Nauszniki wygłuszające pasywne działają dzięki wygłuszaniu przy pomocy pianki, która pochłania drgania mechaniczne. Dzięki temu nie mogą one dotrzeć do narządów słuchu. Działają na wszystkie fale akustyczne, wyciszają więc także otoczenie. Może to wpływać na słyszalność tego co mówią do nas inni. W słuchawkach takich możemy mieć też problem z usłyszeniem alarmu. Nauszniki z ochroną aktywną z kolei działają na niskie i średnie częstotliwości dzięki wbudowanemu układowi elektronicznemu. Im wyższy dźwięk, tym większe tłumienie. Niskie częstotliwości takie jak rozmowy nie są całkowicie wygłuszane, co jest zdecydowanym plusem tego modelu. To idealne rozwiązanie, gdy podczas pracy często musimy porozumiewać się z innymi pracownikami lub wychwytywać sygnały dźwiękowe informacyjne z obsługiwanych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Podstawą wyboru powinna być zgodność z obowiązującymi normami, które dopuszczają dany model do użytkowania. Podczas wyboru odpowiednich nauszników wygłuszających, trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiały, jakie zostały użyte do produkcji. W tym wypadku nie należy oszczędzać. Lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości, który nie straci szybko swoich właściwości ochronnych. Najszybciej zużywającym się elementem są poduszki przy czaszach. Wysoka jakość wykonania zagwarantuje właściwą ochronę i trwałość. Kolejną ważną rzeczą jest sposób, w jaki nauszniki są mocowane. Zwróćmy uwagę na szerokość paska, siłę docisku. To wszystko wpływa na komfort i jakość ochrony. Co więcej, warto decydować się na nauszniki wygłuszające marek, które znane są z wykonywania sprzętu wysokiej jakości, co daje nam gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym hałasem.

Oceń post

Dodaj komentarz