Jakie są cele i zalety automatyki budynkowej?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

automatyka budynkowa

Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, które zmieniają świat. Codziennie powstają nowe urządzenia wzbogacone o coraz lepsze parametry. Dlatego też jesteśmy bliżej zautomatyzowania naszych mieszkań. Podczas budowania własnego domu lub też zakupu mieszkania zastanawiamy się nad wdrożeniem do naszego lokum inteligentnej automatyki. Inteligentne urządzenia są bowiem na tyle już zautomatyzowane, że mogą pomóc nam w codziennym życiu.

Zalety urządzeń działających w rozwiązaniach automatyki budynkowej są naprawdę duże. Nie potrzebujemy sporej liczby kabli itp. Dziś inteligentne urządzenia coraz częściej komunikują się bezprzewodowo, co zapewnia komfort instalacji oraz wygodę w używaniu urządzeń.

Inteligentna automatyka budynkowa

Inteligentne automatyka budynkowa jest coraz częściej spotykana w domach jedno i wielorodzinnych, a także w małych mieszkaniach, w blokach, w szpitalach, szkołach, halach przemysłowych, firmach itp. Automatyka w zastosowaniach domowych polega przede wszystkim na sterowaniu różnymi urządzeniami codziennego użytku jak na przykład: sterowanie światłem, roletami, alarmem, czujnikami dymu, telewizorem, temperaturą, bramą itp. Zastosowanie jest naprawdę ogromne. Posiadając sterownik, nadajnik, odbiornik, i urządzenia, którymi sterujemy, możemy świetnie zorganizować sobie multimedialne mieszkanie, a także z czasem je rozbudowywać o nowsze technologie.

Sterowanie wieloma urządzeniami może odbywać się na zasadzie używania radiowych nadajników klawiszowych 2-kanałowych dwukierunkowych lub na przykład 4-kanałowych dwukierunkowych, a także nadajników typu pilot czy nadajnik modułowy, dopuszkowy czterokanałowy itp. Istnieje wiele mniejszych elementów sterowanych jak na przykład radiowe czujniki zalania, czujniki ruchu z podstawką, czujniki temperatury dopuszkowe czterokanałowe itp. Dosyć ciekawym pomysłem jest zastosowanie inteligentnych gniazdek do zarządzania dowolnymi odbiornikami w domu lub pracy. Posiadając LED RGBW, możemy zmieniać zakres światła, kolorów RGB czy też RGBW. Sterowniki dopuszkowe dwukierunkowe umożliwią sterowanie roletami czy też bramą. Warto zapoznać się z elementami do sterowania domem, budynkiem na stronie zamel.com.

O czym należy pamiętać przy wdrożeniu inteligentnych rozwiązań?

Istnieją dwa rodzaje systemów SmartHome. Są to rozwiązania bezprzewodowe lub przewodowe. Przewodowe świetnie nadadzą się w przypadku nowych domów. Tutaj warto rozplanować sobie rozwiązania na etapie budowy. W przypadku domów, które już istnieją i są wykończone, możemy wykorzystać systemy bezprzewodowe, które oszczędzą nam kucia ścian oraz dodatkowych przeróbek w naszym mieszkaniu. Popularnym systemem bezprzewodowym jest Exta Life. System integruje ze sobą w całość odbiorniki, czujniki, nadajniki. 

Przed zakupem elementów do sterowania warto zastanowić się, jakie urządzenia będziemy chcieli kontrolować. To pozwoli nam dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszego domu, biura itp.

Zalety korzystania z inteligentnej automatyki

Największą zaletą z używania inteligentnej automatyki jest jej połączenie w całość za pomocą kontrolera Exta Life. Urządzenie możemy zintegrować z wieloma elementami jak czujniki, oświetlenie, alarmy itp. Wszystko sterowane z jednego miejsca, za pomocą pilota. Możemy mieć kontrolę nad urządzeniami. Kontroler pozwala na komunikowanie się z użyciem smartfonów. Za pośrednictwem telefonu jesteśmy w stanie sterować wieloma urządzeniami naraz. System Exta Life daje także opcje zarządzania wieloma sprzętami po sieci internetowej. Rozwiązanie to pozwala również na skonfigurowanie urządzeń według własnych potrzeb. W każdej chwili możemy rozbudować nasz niezawodny system o nowe możliwości.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz